Formáty na PRS-505: *.EPUB

EPUB je k dnešnímu dni posledním formátem, který PRS-505 nativně podporuje, a to až od firmware verze 1.1. Jde o nástupce standardu Open eBook a klade si velké ambice stát se e-bookovým standardem. Mohlo by se mu to podařit, ale uvidíme – takových pokusů už bylo. EPUB má nicméně docela dobré předpoklady.

Technicky je EPUB založen na standardním XHTML, včetně podpory stylů (CSS2), obrázků, fontů a podobně. Navíc obsahuje několik XML souborů s metadaty, a celá ta směsice je zkomprimována standardním ZIPem do jednoho archívu. XHTML základ je obrovskou výhodou, protože formátu hned do začátku dává obrovskou paletu nástrojů pro vytváření i pro prohlížení, na druhou stranu jde o formát implementačně dost složitý, což by mohlo vést k obdobě toho, co známe z browserů – že každý druhý EPUB bude svoje specifikace porušovat a každá čtečka zobrazí stejný EPUB úplně jinak. Nakročeno už k tomu je.

O EPUBu by se dalo s trochou nadsázky říci, že jde o přímý protiklad k LRF: Zatímco LRF obětoval univerzálnost a jakoukoliv snahu o to, aby se stal archívním formátem (formátem, ve kterém může člověk bez obav skladovat svoje knihy s tím, že v budoucnu je vždycky může překonvertovat do něčeho jiného), EPUB je skvělý archivní formát (není pravděpodobné, že by XHTML v dohledné době zmizelo ze scény), univerzální (stejně dobře funguje na počítači jako na mobilu nebo dedikované čtečce), ovšem za cenu toho, že se na PRS-505 hůře čte. Většina negativ je sice dána konkrétní implementací, něco ale vyplývá přímo ze samotného formátu.

Pokud jde o implementaci, PRS-505 používá pro vykreslování EPUBu Adobe Digital Editions. ADE je docela slušný nástroj, poradí si s velkou většinou XHTML velice dobře, ale sem tam má nečekaná omezení, která mi však přijdou docela smrtící. Základní jsou následující:

  1. ADE na PRS-505 z neznámých důvodů nepodporuje zarovnání textu do bloku. Zdá se to jako trivialita, ale takřka všechny papírové knihy do bloku zarovnané jsou a mají pro to dobrý důvod. Za sebe mohu říci, že zarovnání je pro mě nesmírně důležité, nezarovnané texty se mi čtou strašně špatně.

  2. ADE se na PRS-505 chová, jako kdyby běžel na velkém počítači s velkým a rychlým displejem. Nezabývá se takovými podružnostmi, jestli se třeba obrázek na displej vejde nebo ne – prostě vykreslí, co jde, a zbytek s klidem uřízne. Takže si při přípravě ilustrovaných knih můžete vybrat – buď obrázky necháte v plné velikosti a kvalitě, ale na PRS se nezobrazí správně, nebo je oříznete na rozlišení PRS a přijdete o informaci. Ještě je to znásobeno podivnou chybou, že totiž velké obrázky (není jasné, jestli na velikost souboru nebo počet pixelů) ADE pro jistotu nevykreslí vůbec.

  3. ADE se vůbec nezabývá nějakým stránkováním. Předpokládá někonečně dlouhou zobrazovací plochu s malým výřezem displeje, který nad ní posouvá. Důsledkem je, že nemáte žádnou informaci o délce stránky a i když vám čtečka vypíše, že „se nacházíte na stránce 22-23 z 500“, tak nevíte, jakému množství textu vlastně těch 487 zbývajících stránek odpovídá.

  4. Implementace v Sony Readeru není zrovna dvakrát stabilní. Čtečka se mi sem tam zakousne i s LRF, ale jde jen o občasné záchvaty jednou za hodně knížek; u EPUBu mám vcelku jistotu, že k zakousnutí dojde brzy a můžu jen doufat, že až ten okamžik nastane, tak čtečka zachová stávající XML soubor s popisem knížek (který v sobě nese například informaci o uložených záložkách). Bohužel se mi zdá, že pravděpodobnost není uživateli moc nakloněna.

  5. Asi nejhorší je ale rychlost. Zobrazování samotné ještě docela jde, i když je o něco pomalejší než u LRF (nicméně mnohem rychlejší než u PDF), problém je hlavně v přechodech mezi sekcemi: EPUB přímo ve své specifikaci definuje, že jednotlivý XHTML soubor může mít jen určitou (poměrně malou) velikost a pokud by ji měl překročit, musí být rozdělen mezi soubory dva; je to proto, aby málo výkonná čtečka mohla načíst a zpracovat jen jeden poměrně malý soubor. Běžnou praxí je, že každá kapitola má svůj vlastní soubor, což u řady autorů, kteří kapitolami nešetří, znamená souborů spoustu. Problém je v tom, že narozdíl od LRF, kde si čtečka hned při otevření knížky vypočítá, kde jednotlivé stránky začínají, u EPUBu to ADE dělá až při otevření sekce, a tuto informaci si nikde neukládá. V praxi to znamená, že pokaždé, když se dostanete k další kapitole, vás čeká vynucené mnohasekundové čekání, a totéž vás čeká, pokud chcete použít nějaký odkaz. U knih, které používají mnoho poznámek pod čarou (jako Jistě, pane ministře, ze kterého je většina obrázků na tomto webu), je to naprostý horror.

  6. Nepříjemností pro nás, co jsme obdařeni abecedou s neobvyklými znaky, pak je podpora mezinárodních znakových sad. ADE je podporuje, to ano, ale ve standardní instalaci nemá potřebné fonty. Zatím bohužel není znám způsob, jak nahradit fonty standardní, takže zůstává jediná možnost – ručně upravit každou jednotlivou knihu, aby použila fonty vaše (viz článek PRS-505: Čeština). Máte na výběr hned ze dvou špatných možností: integrovat fonty přímo do EPUBu (=nafouknout velikost souboru, řešit autorská práva nejen ke knize, ale i k fontům, a vnutit každému případnému dalšímu čtenáři vaše fonty) nebo udělat odkaz do fontů na čtečce (=omezit celou knihu na jediný typ čtečky, a to ještě jen za předpokladu, že ta konkrétní čtečka bude mít fonty nahrané pod stejným názvem ve stejném místě).

Na druhou stranu je nutné připustit, že pokud tyto problémy překonáte nebo nad nimi mávnete rukou, vypadá EPUB na PRS-505 moc hezky. Mimo jiné odpadnou všechny nedostatky, které jsem uváděl u LRF, navíc získáte celou řadu nových grafických možností, které u ostatních formátů nejsou (třeba rámečky kolem některých objektů, potenciálně velkým plusem je podpora tabulek, které v LRF vypadají dost hrozně). Když si pohrajete s fonty, je možné získat i opravdovou kurzívu, ne jen zešikmené základní písmo. Samozřejmě je tu i ta nezanedbatelná výhoda, že si knihu bez problémů prohlédnete i na svém počítači nebo na lepším mobilu.

EPUB trpí zatím na PRS-505 mnoha dětskými nemocemi, většina z nich je naštěstí řešitelná. Pokud (jestli) Adobe nebo Sony na zobrazování ještě zapracují a vydají další verzi firmware s opravenými chybami, dost možná na EPUB přejdu. Zatím ovšem zůstávám u LRF – aspoň u běžné beletrie. Pokud bych měl zpracovat nějakou knihu s pokročilejším formátováním, asi jiná cesta než EPUB nebude…

EPUB na PRS-505

Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php