Sigil: editor EPUB

V poslední době žije fórum MobileRead novým programem: Sigil je open-source multiplatformní WYISIWYG nástroj pro tvorbu a editaci elektronických knih ve formátu EPUB. Samozřejmě jsem ho hned vyzkoušel, bohužel se ale ukázalo, že mi k ničemu nebude – aspoň se stávajícími featurami ne. Třeba se ale bude hodit někomu z čtenářů.

Sigil je podle své homepage „multiplatformní WYSIWYG editor elektronických knih, navržený pro editaci knih v EPUB formátu“. Funguje pod Windows, Linuxem i na Macech, a skutečně nabízí vizuální (WYSIWYG = What You See Is What You Get = Co vidíš, to dostaneš) editaci EPUB souborů – můžete v něm otevřít existující EPUB soubor a provádět v něm základní úpravy – dopisovat text, měnit formátování, přidávat metainformace a podobně. Můžete také začít s prázdným souborem a vytvářet EPUB úplně od nuly, případně otevřít existující HTML nebo TXT soubor a uložit ho jako EPUB.

Sigil v celé své kráse

Základní problém je v tom, že Sigil je momentálně v naprosté alpha verzi. Je stabilní, to ano (tedy, abych byl přesný – za tu chvíli, co jsem ho zkoušel, ani jednou nespadl), jeho alfaverzovost se projevuje v něčem jiném: kromě funkcí popsaných výše neumí už skoro nic, a i to, co umí, je momentálně spíš ve stavu „proof-of-concept“ (důkaz, že to jde) než reálně použitelný nástroj. Ještě tak ho můžete využít pro napsání vlastní krátké povídky, ale tím to momentálně končí – na cokoliv většího jsou funkce programu příliš chudé a ať zkusíte cokoliv, během chvilky narazíte na to, že program nějakou základní věc neumí. Chcete opravit pravopisné nebo stylistické chyby v existujícím souboru? Teoreticky to jde, ovšem těžko to budete dělat, protože Sigil neumí ani základní vyhledávání; dokonce i v navigaci textem má rezervy, v aktuální verzi například nejsou podporovány klávesy PageUp a PageDown… Chcete převést existující text do EPUBu? U HTML a TXT to jde přímo, u HTML je ovšem podporována jen velmi omezená podmnožina toho, co umí EPUB jako takový – mimo jiné nejsou podporovány vnořené stylopisy. Chcete vložit jiný formát přes schránku (clipboard)? Jde to, ovšem jen jako prostý text. Atd. atd.

Sigil podporuje zobrazení buď čistého WYSIWYG (jako ve Wordu) nebo čistého kódu (jako v Notepadu) nebo kombinaci obojího. Knihu tak můžete editovat jak vizuálním editorem tak přímo zásahy do kódu, ale že by to bylo zrovna pohodlné, to tedy ne – funguje to plně offline a přepočet změn (mimochodem strašně dlouhý) proběhne až poté, co se přepnete do druhého pohledu – zapomeňte tedy na živé náhledy ve stylu „zkusím změnit tohle a podívám se, co to udělá“. Navíc se při tomto přepnutí přesunete na úplný začátek souboru, což vás ve spolupráci s chybějícím vyhledáváním nebo záložkami nepochybně potěší. Ve výsledku se tak editor kódu buď dá použít buď úplně samostatně (máte XHTML značky v hlavě a víte, co z kódu, který píšete, nakonec vyleze, takže na vizuální editor vůbec nekoukáte) nebo nanejvýš pro kontrolu toho, co vizuální editor produkuje za hrůzy (no, není to tak strašné jako výstup MS i Open Officu, ale stejně by vám za to každý kodér nejspíš přerazil pazoury).

Zcela nepoznamenán je Sigil styly – umí je načíst a zobrazit, editaci ovšem nechává čistě ve vaší režii, a to v kódovém editoru. To ostatně platí skoro o všem, co EPUB (potažmo XHTML) umí – Sigil toho hodně zobrazí, ale jakmile se odvážíte jít dál než k volbě typu odstavce (normální, šest typů nadpisů, číslovaný a nečíslovaný seznam), jeho zarovnání (vlevo, vpravo, na střed, do bloku), vložení odkazu a obrázku, a základních efektů pro písmo (normální, tučné, kurzíva, podtržené, přeškrtnuté a jejich kombinace), jste odkázáni na svoji zdatnost se zdrojovým kódem, aniž by vám ovšem Sigil poskytl jakoukoliv podporu třeba jen v příjemných klávesových zkratkách. Není bohužel přeháněním, když řeknu, že sebejednodušší náhražka Notepadu vám nabídne větší komfort než celý Sigil.

Připouštím, Sigil je v první veřejné alfaverzi, takže nemůže být dokonale vypilovaný. Na druhou stranu nemůže utéct tomu, že v sooučasné podobě nabízí proti sebešpatnějšímu HTML editoru pouze dvě funkce, které stojí za úvahu: Umí přímo editovat EPUB soubory (v normálním editoru byste napřed museli EPUB rozkomprimovat a po zpracování zase zkomprimovat) a má v sobě seznam podporovaných metadat. Jestli to stojí za 25 MB kódu (drtivou většinu z toho v knihovnách Qt), naprosto nepoužitelné ovládání, zoufalou pomalost a nulové funkce, to je otázka.

Přesto by Sigil mohl mít smysl. Jeho autor Valloric by se ale podle mě měl vykašlat na editor jako takový (stejně se těžko kdy přiblíží dokonalosti, kterou nabízejí editory typu DreamWeaver a podobné) a soustředit se na to, jak z HTML souboru pořízeného jinde udělat pořádný EPUB – ideálně tak, že do programu zabuduje speciální profily pro jednotlivé čtečky a bude pomocí nich EPUBy optimalizovat (pro Sony Readery by to například znamenalo integrování uživatelových fontů nebo zmenšování obrázků na rozlišení displeje, odstraňování kotev [anchors] z odkazů v tabulce obsahu a podobně). Děsí mě ovšem, že se Valloric chce vydat spíš tou cestou úprav editoru. A také to, že to, co jsem měl možnost vyzkoušet, bylo vyvíjeno šest měsíců – jestli to půjde tímhle tempem nadále, tak se použitelné verze nedožiju :-(.

Podobné příspěvky:

2 Responses to “Sigil: editor EPUB”

  1. avatar pepak napsal:

    Kdybychom se bavili abstraktně, souhlasil bych. Problém je v tom, že musíme uvažovat v kontextu reálné situace a tady je prostě faktem, že žádná čtečka nemá zrovna dobrou podporu EPUBu, a každá potřebuje větší nebo menší úpravy toho formátu, aby s ním byla schopna efektivně pracovat. A je otázka, jestli vůbec kdy bude funkční model „jedné univerzální knihy“. Osobně o tom spíš pochybuju – zatím se to nepodařilo v žádném digitálním formátu na žádném hardwaru, tak nevidím moc důvod, proč by se to mělo podařit zrovna u e-bookového formátu na e-inkových čtečkách.

    To je každopádně spíš filozofická otázka kolem formátů obecně. Konkrétně k Sigilu to myslím hlavně tak, že ve stávající podobě nemá Sigil nic, pro co by stálo za to ho používat místo řekněme DreamWeaveru nebo Frontpage. Možnost jednoduše přizpůsobit knihu konkrétnímu zařízení by tím důvodem jednoznačně byla – zdaleka ne každý je schopen si ty úpravy udělat ručně v kódu.

  2. avatar Martin napsal:

    Nemyslím, že podpora „formátů různých čteček“ je správný krok. Jestli něco může ePubu ublížit, je to právě takové trhání a ohýbání standardů. Jestli SONY nemumí udělat dobrou podporu pro ePub, měl by to být problém SONY. Ne ePubu.

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php