PRS-505: Specifikace

Technické parametry čtečky si samozřejmě můžete přečíst na spoustě míst, takže jejich vypisování zde by bylo jen nošením dříví do lesa. Zaměřím se tedy na ty části, ze kterých vyplývá něco zajímavého nebo u kterých se na těch ostatních zdrojích nedozvíte všechno.

  • Displej: Vizplex, 600×800 pixelů, 8 stupňů šedi, úhlopříčka 6 palců (92×124 mm), překreslení za 0,8 s

    • Stejný displej, jako používají skoro všichni ostatní výrobci, ale trochu novější verze – je mírně rychlejší než v předchozí generaci a zobrazuje osm odstínů šedi místo standardních 4. Jde samozřejmě o e-ink se všemi výhodami i nevýhodami, které z toho plynou. Podle diskusí na netu má o něco lepší kontrast než většina ostatních e-inkových displejů, ale sám jsem to neviděl a klidně může jít jen o wishful thinking.

  • Napájení: 3,7V Li-Ion baterie, „až 7500 stránek“

    • Výdrž baterie se u e-inkových čteček standardně neudává v hodinách provozu ale v počtu zobrazených stránek, aby se zvýraznila největší odlišnost e-inku od klasických displejů – e-ink spotřebovává energii pouze při změně obsahu, ale na udržení toho obsahu už žádnou další energii nepotřebuje.

    • To se ovšem týká pouze displeje jako takového. Zbytek zařízení nějakou energii spotřebovává neustále, takže zapomeňte na to, že byste na jedno nabití vydrželi třeba měsíc. Reálná doba se pohybuje spíš kolem dvou týdnů za předpokladu, že na čtečce nebudete poslouchat hudbu. Záleží také třeba na vložených kartách – paměťové karty žerou energii už jen tehdy, když jsou do čtečky zasunuty, ani se z nich nemusí nic číst.

    • Uvedené také omezuje počet otočených stran: Nemohu vyloučit, že za ideálních okolností skutečně zvládnete těch „až 7500 stran“, v reálném životě ale v závislosti na intenzitě čtení končím tak na dvou tisících. Typicky to znamená, že jednou týdně je třeba dát čtečku přes noc nabít. (Je to vhodné i kvůli baterii, jak jsem se dozvěděl Li-Ion nemá rád vybití až do nuly a dává mnohem lepší výsledky, pokud se bude nabíjet často).

    • Napájení je možné adaptérem (kompatibilním s PlayStation Pocket) nebo přes USB. Extra adaptér nabíjí dvakrát rychleji a nechá čtečku „otevřenou“ – je na ní možné v průběhu napájení číst. Při napájení přes USB se čtečka zablokuje a až do odpojení kabelu (nestačí jen „odebrat hardware“) se s ní nedá nic dělat. Nicméně napájení je i tak dost rychlé, Sony uvádí čtyři hodiny, já většinou nabíjím tak dvě. O stavu nabíjení informuje kontrolka.

  • Paměť: interní 256 MB flash, z toho uživatelsky dostupných 192 MB; slot pro Memory Stick Pro Duo a slot pro Secure Digital

    • Čtečka umí pracovat se všemi zdroji nezávisle a v zásadě rovnoprávně – je jedno, jestli je kniha v interní paměti, na Memory Sticku nebo na SD kartě, používat se bude stejně. Karty je možné za běhu vyměňovat (i když je lepší to dělat v době, kdy se z nich nic nečte). Kapacita má být až 8 GB pro Memory Stick Pro Duo a 2 GB pro Secure Digital; zkoušel jsem 1 GB pro MS a 2 GB pro SD, obojí fungovalo bez problémů. Vzhledem k typické velikosti knih, k práci čtečky s nimi a k tomu, jak jsou podporovány jednotlivé formáty, je tak jako tak nepravděpodobné, že byste zaplnili byť i jen interní paměť.

    • Paměťové karty žerou energii i v případě, že nejsou aktivně používány.

    • Paměťové karty by měly povolený zápis, protože čtečka si na nich vytváří soubor s informací o nalezených knihách, a do něj pak zapisuje například záložky nebo rozložení stránek. Nezkoušel jsem, co se stane, když karta bude pro zápis zamčená, ale odhaduju, že se buď čtečka zakousne, nebo prostě odmítne zobrazit jakékoliv knihy. Vzhledem k určitým chybám ve firmware každopádně doporučuju kartu před vložením do čtečky zazálohovat, abyste o data nepřišli, až je čtečka smaže.

    • Z technického hlediska se interní paměť chová výrazně odlišně od obou karet – soubor s cache má poněkud jinou strukturu a dokonce používá jiné údaje o čase (interní paměť se dívá na čas vytvoření souboru, karty na čas poslední modifikace).

    • Při zapojení čtečky do USB umožňuje přístup ke všem třem pamětem přes USB Mass Storage Device, není tedy třeba dedikovaná čtečka paměťových karet. V praxi mi přijde jednodušší zapojit čtečku (a nechat ji nabíjet) než vytahovat kartu, strkat ji to kartové čtečky a pak zase vracet do Readeru.

  • Operační teplota: 5 až 35 °C

    • Vysoké teploty jsem zatím nezkoušel, léto 2008 zase tak teplé nebylo. Nízké teploty jsem si tuto zimu ověřil a je to tak, že čtečka sice funguje při nižší teplotě, ale výrazně se zhoršuje odezva displeje (pokud za normálních okolností trvá překreslení 0,8 sekundy, jak tvrdí specifikace, a subjektivně jsem ochoten tomu věřit), v teplotách pod nulou jde o dobu i víc než dvojnásobnou. Některé zdroje také tvrdí, že nízké teploty mohou čtečku poškodit. Zatím jsem to nepozoroval, ale možné to je.

    • Při nízkých teplotách se prý také zhoršuje kontrast. Nevybavuji si, že bych něco takového pozoroval, ale vyloučit to nemohu.

  • Rozměry: 175x122x8 mm (výška, šířka, tloušťka), 255 g

    • Rozměry odpovídají, váhu jsem nezkoušel, protože už ke čtečce mám připevněný obal a poutko a nechci je odpoutávat. Subjektivně je mírně těžší než obvyklý sci-fi paperback (myšleno normálně tlustý). Pro představu o velikosti – na výšku je to téměř přesně to samé co běžný paperback, tloušťka je pochopitelně mnohem menší. Největší problém je šířka, která je o necelé dva centimetry větší než paperback a bohužel asi o dva milimetry – i před použitím pouzdra – více, než dělá šířka mých kapes. Ohnout se pochopitelně čtečka nedá, takže jsem momentálně odsouzen pro nošení čtečky zavěšené na krku.

  • Konektory: Memory Stick Pro Duo, Secure Digital, mini USB, napájení, 3,5mm stereo jack na sluchátka

    • Napájecí adaptér je třeba koupit zvlášť, používá se stejný jako pro Sony PlayStation Pocket

  • Podporované operační systémy: Oficiálně Windows XP a Vista, reálně všechno

    • Ovládací software eBook Library a aplikace pro aktualizaci firmware jsou dodávány pouze pro Windows, ale vzhledem k podpoře standardu USB Mass Storage je možné knihy nahrávat z jakéhokoliv operačního systému, který „USB disky“ podporuje. Aplikace třetích stran pak umí zařídit i přehlednou správu knih (úkol, který by měl plnit eBook Library) i aktualizaci firmwaru (je to trochu pracné, ale zatím byla aktualizace jedna, takže by neměl být tak nepřekonatelný problém si pro tu jednu operaci zajít k někomu, kdo má počítač s Windows). Software od Sony je potřeba pro nakupování knih na Sony Store, což stejně našinci využít nemohou. Nejsem si úplně jistý, ale mám podezření, že eBook Library je také jediný způsob, jak ve čtečce aktualizovat systémový čas (který se za normálních okolností nikde nezobrazuje, takže je to stejně jedno).

  • Podporované formáty: PDF, TXT, RTF, LRF, LRX, EPUB, MP3, AAC, JPG, GIF, PNG, BMP

    • TXT a RTF jsou běžné standardní formáty. U RTF by měly být podporovány obrázky a integrované fonty, ale nezkoušel jsem to.

    • PDF je podporováno, ale je třeba mít na paměti, že formát PDF je dost pevně svázán s konkrétní velikostí papíru, kterým je u drtivé většiny dostupných souborů A4 nebo podobná velikost. Čtečka má tedy na výběr buď PDF zmenšit, rozdělit na víc stránek (první verze firmwaru měla jen tyto dvě možnosti) nebo se pokusit o tzv. reflow (přístup od verze 1.1, nejsem si jistý, jestli se dá změnit), který u některých knih jde použít docela dobře a u jiných udělá neskutečný bordel. Každopádně je lepší se PDF knihám vyhnout, a kupodivu to docela dobře jde – pro technickou literaturu se čtečky nehodí (pohotovost listování papírem prostě nepřekonáte) a beletrie většinou jde dobře zkonvertovat do nějakého lepšího formátu.

    • LRF a LRX jsou nativní formáty Readeru (LRF nechráněný, LRX chráněný). Technicky jde o komprimované XML. Pro Reader je asi nejvhodnější.

    • EPUB je dostupný od firmwaru 1.1. Technicky jde o zazipované XHTML+CSS+obrázky (plus případně fonty). Pro zobrazování se používá úplně jiný engine než pro ostatní textové formáty, z čehož plynou některé dopady co do zobrazení. Výhledově se očekává, že se EPUB stane průmyslovým standardem pro elektronické knihy.

    • MP3 a AAC jsou zvukové formáty. Vyzkoušel jsem, že to funguje, a od té doby jsem na čtečce hudbu nepustil – žere to baterky jak vzteklé a fakticky to likviduje všechny výhody, které čtečka má.

    • JPG, GIF, PNG a BMP jsou obrázkové soubory, které umí čtečka zobrazovat. Stejně jako u hudebních souborů jsem vyzkoušel, že to funguje, a od té doby to nepoužil. Důvod je v tomto případě hlavně problematická organizace – obrázky jde rozumně prohlížet, pokud jich je pět nebo deset, ale už ne, pokud jich je sto. Téměř vždy je výhodnější související obrázky (třeba komiksy nebo stripy) spojit do jedné „knihy“ ve formátu LRF nebo EPUB.

    • Mnoho dalších formátů je podporováno prostřednictvím konvertorů, ať už od Sony nebo od třetích stran (Calibre – konverze z HTML je velmi dobrá a do HTML už se dnes dá zkonvertovat skoro všechno).

  • Ovládací prvky: Zapnout/vypnout obraz, hlasitost, zoom, záložka, o stránku dopředu/zpět, doleva/doprava/nahoru/dolu, Enter, Menu (Escape), 10 číselných tlačítek

    • Zapnout/vypnout jen zapne/vypne obraz, což je zdánlivě nadbytečné (protože displej nebere proud), ale má to smysl v tom, že při vypnutém displeji jsou vypnuté i všechny ostatní ovládací prvky a nehrozí tak, že se po vytáhnutí knížky z kapsy octnete o sto stránek zpátky a ještě v jiné knize.

    • Tlačítka pro posun po stránkách jsou zdvojená, jedna dvojice pro levou a druhá pro pravou ruku. Je to velice pohodlné a myslím, že výrobci ostatních čteček tohle těžce nedocenili, když použili jen jednu dvojici. Delší podržení tlačítka skočí hned o deset stránek.

    • Nahoru/dolu slouží jednak pro pohyb v menu, druhak pro výběr odkazu, pokud je jich na stránce víc.

    • Doleva/doprava funguje jako zpět/dopředu v prohlížeči. Doprava jsem ještě nepoužil, doleva o to víc, když se chci vrátit z místa, kam jsem se dostal odkazem. Čtečka si pamatuje myslím sto stránek, to je víc než dost – tolik si jich nepamatuju já a většinou je pro mě jednodušší dohledávat přes Obsah 🙂

    • Číselná tlačítka slouží pro rychlé výběry z menu (všechna menu jsou dělána tak, aby měla deset položek, které se zobrazí vedle příslušného tlačítka) a pro rychlý přechod na jinou stránku (prostě napíšete číslo stránky a dáte Enter).

    • Zoom je jen třístupňový (malá, střední, velká písmena), podržením se přepíná mezi režimem na výšku a na šířku. Pokud vám velikost písma nevyhovuje, je třeba to řešit spíš přímo v každé knize (naštěstí jsou pro to dobře dostupné prostředky).

Podobné příspěvky:

7 Responses to “PRS-505: Specifikace”

  1. avatar pepak napsal:

    Jedničku můžu potvrdit.

  2. avatar gryllus napsal:

    Ještě drobný doplněk k nabíjení přes USB aneb pár bizarností, které Sony moc nešíří a prodejci (nebudu jmenovat kde) nevědí:
    1) PRS505 se v okamžiku strčení kabelu začne pídit po datovém spojení s počítačem na druhém konci. Pokud počítač neodpovídá, nezačne se nabíjet. Pokud počítač v průběhu nabíjení odpovídat přestane např. proto, že usnul, přestane se nabíjet, naopak si vyčerpá baterii (zřejmě neúspěšnými pokusy o spojení?).
    2) Tudíž PRS 505 z principu nejde nabíjet dobíječkou do zdi s USB výstupem, i kdyby Vám ji ke čtečce někdo dal zdarma ;-). Možná – prý – by to šlo leda tak s použitím kabelové konverze z USB do 5.2V zdířky (třeba jako pro Playstation), pokud takovou věc seženete (ovšem nezkoušela jsem).
    3) Dobíjíte-li z počítače, pojistěte se, že ten počítačv průběhu dobíjení nepůjde spát.

  3. avatar ales napsal:

    Ted koukam, ze PRS 600 ma mit aspon integrovany slovnik, coz uz vypada o neco lip.

  4. avatar pepak napsal:

    Dokud nedojde k nějakému zásadnímu průlomu v technologii displeje, tak takovýhle autoscroll u e-inku možný nebude.

  5. avatar ales napsal:

    Hm, automaticke otoceni cele stranky v pevne danych intervalech neni zrovna to, co bych si predstavoval. Pouzivam pda, kde text scrolluje nastavenou rychlosti a stiskem jednoho knofliku se zastavuje i spousti. Tusim, ze kvuli e-inku bych asi musel nejakou obet prinest, ale kdyz k tomu pripoctu i absenci kontextovych slovniku, tak si rikam, jestli nebude lepsi pockat, jak se situace vyvine u dalsich modelu.

  6. avatar pepak napsal:

    Autoscrolling, jak ho známe třeba z browserů, je na e-inku vyloučen – pro každý krok scrollu by se musela překreslit celá obrazovka, což trvá někde kolem sekundy (plus mínus, ale ani ty nejrychlejší displeje to nedokáží pod půl sekundy). Technicky je řešitelné, že by se vždy po nějakém nastavitelném intervalu otočila celá stránka, ale nevím o žádné reálné implementaci. Zkus napsat Jinke, ti vypadají jako docela schopní firmware vylepšovat, třeba by to do něj zamontovali. (Ale mezi námi, nejsem si jistý, jak by se na tom četlo – znamenalo by to, že bys každou stránku musel přečíst v přesně daném čase, ani pomaleji [to by ti kus textu utekl], ani rychleji [to bys zase čekal, než se čtečce konečně uráčí stránku přečíst]).

  7. avatar ales napsal:

    Je na cteckach typu Sony Reader resitelny auto-scrolling nebo pouzita technologie neco takoveho vylucuje? Predem diky.

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php