PRS-650 a PRS-350: Čeština

Už delší dobu jsem se nezmiňoval o žádných firmwarech pro čtečky od Sony, ale to neznamená, že by nebylo nic k dispozici – jen nemám dost pokusných morčat :-). Nicméně teď jsem ve spolupráci s Rabolem ověřil, že počeštit novou PRS-650 není žádný problém, a lze očekávat, že zrovna tak nebude problémem PRS-350 (pro otestování kterého jsem nicméně zatím žádnou oběť nesehnal). Takže pokud máte z USA dovezenou PRS-650, chcete do ní dostat češtinu a báli jste se postupovat podle ruských návodů, čtěte dál.

Sony naštěstí na svých čtečkách nemění to, co nemusí, takže se počeštění PRS-650 nijak zásadně neliší od počeštění PRS-300 a ještě spíše PRS-600, se kterou toho nový model sdílí více než dost, včetně teoretické možnosti zprasit jedním nepovedeným zásahem celý firmware. Zrovna tak zůstal nezměněn samotný proces upravování firmware, takže pokud vás zájmy vedou tímto směrem, nic nebrání tomu, abyste použili návod Vytvořte si vlastní hack Sony Readeru i na šestsetpadesátku. Na principech se zkrátka nic nezměnilo.

Čas však trochu uhladil ostré hrany: Za prvé, flashovací proces už je podle všeho důkladně vyzkoušený a takřka nedochází k nečekaným situacím. Nečetl jsem snad zatím o případu, že by si někdo těmito operacemi zničil čtečku – ovšem nenechte se ukolébat na vavřínech, stejně jako u PRS-600 se nahrává celý firmware najednou a kdyby náhodou k nějakému problému došlo, tak čtečka přestane fungovat úplně. Za druhé, Porkupan/Boroda postupně do svých flashovačů implementoval většinu featur, které implementovat šlo, takže dnes už je třeba moje podpora pro češtinu v EPUBu dostupná i přímo v ruských firmwarech; pokud nemáte speciální požadavky, tak klidně můžete pracovat přímo s ruským firmwarem bez jakýchkoliv úprav. No a za třetí, Porkupan postupně flashovací proces doladil do té míry, že stačí rozbalit distribuční archív, spustit soubor flash_reader.bat a jen odmačkávat jednotlivá potvrzení; flashovací software si všechno, počínaje nalezením čtečky přes nahrání firmwaru až po nakopírování CSS stylopisu, udělá sám.

No a tím bych vlastně mohl skončit a jen zopakovat Porkupanův návod:

  1. Otevřete stránku rusifikace PRS-350/PRS-650.

  2. Stáhněte si poslední firmware pro svoji čtečku (PRS-350, PRS-650).

  3. Rozbalte firmware do libovolného adresáře na pevném disku.

  4. Připojte čtečku k počítači.

  5. Ukončete všechny programy, které se čtečkou pracují (Calibre, Sony eBook Library, Adobe Digital Editions…).

  6. Pod administrátorským účtem (tzn. minimálně přes pravé tlačítko a „Spustit jako“) spusťte flash_reader.bat.

  7. Skript by si měl najít čtečku a jen požádat o potvrzení správnosti své volby klávesou Y.

  8. Pak proběhne flash, snad úspěšně. Pokud neúspěšně, máte problém – momentálně vím o jediném způsobu, jak to opravit, a to neodpojovat čtečku a pokoušet se o flash znovu a znovu, až to vyjde. Případně s připojenou čtečkou počkat, než SOny vydá aktualizovaný firmware…

  9. Po skončení flashovacího procesu odpojte čtečku od počítače a nechte ji dvakrát zrestartovat. Pak už by mělo být vše v pořádku.

  10. Knížkami z archivu Zkouška češtiny ověřte, že všechno funguje. Pokud nefunguje (u EPUBu to není vyloučené, protože se bude lišit, kde jsou umístěné fonty a jak jsou zavedené do userStyle.css), odkážu vás na svůj starší článek Čeština v každém EPUBu, jehož finální část už je pro všechny čtečky Sony stejná. Obdobně pro LRF, TXT a RTF je relevantní článek PRS-505: Čeština.

Pár upozornění, ke kterým jsem došel zkoumáním Porkupanova firmwaru, případně mě na ně upozornil Rabol:

  • Na stránkách s rusifikací naleznete odkazy na poruštěný firmware v různých verzích a také pro originální verzi Sony (PRS-350, PRS-650). Poruštěné verze se hodí pro běžné používání (a není třeba mít strach z ruštiny, dá se přepínat mezi ruštinou a angličtinou), originální pro případné obnovení do výchozího stavu (např. před reklamací nebo pro opravu nabořeného firmwaru). Na obě lze bez omezení použít můj návod na tvorbu vlastního hacku (pokud například chcete použít jiné písmo než hackery oblíbený Droid), postup pro hacknutí Adobe DE i prográmek SonyFont – vyzkoušeno. Je otázkou osobních preferencí, ze kterého firmwaru vyjít – z poruštěného je to jednodušší, protože vše je připraveno Porkupanem, já osobně ale radši začínám s originálním firmwarem, protože nemám rád doplňky z poruštěné verze (hodiny atd.) a obecně bych chtěl mít ve firmwaru co nejméně změn (kvůli kompatibilitě). Pokud vyjdete z poruštěné verze, pozor na to, že z mě neznámých důvodů je – stejně jako u všech předchozích poruštěných verzí – změněn očekávaný název neproporciálního fontu ze standardního Courier10 BT Roman na Courier10 Win95BT Roman (ovlivní to LRF verzi Zkoušky češtiny, která je dělaná na standardní název).

  • Rabol mě varoval, že po flashnutí firmwaru přestala fungovat synchronizace se Sony eBook Library. Naštěstí se to ukázalo jako dočasný problém, po restartu PC se to spravilo.

Pokud se rozhodnete firmware vyzkoušet, ať už ve verzi pro PRS-650 nebo pro PRS-350, velmi bych uvítal, kdybyste se v komentářích podělili o svoje zkušenosti.

Podobné příspěvky:

8 Responses to “PRS-650 a PRS-350: Čeština”

  1. avatar Roman napsal:

    tak asi chyba mezi klavesnici a zidli.. zkusil sem cely proces znova a uz to jde.. omlouvam se

  2. avatar Roman napsal:

    Ahoj, kamarad mi prave dovezl ctecku Sony PRS 650, ktera misto cestiny v knihach ukazuje kosticky. Udelal jsem vse podle navodu.. Ctecka se 2x restartovala ale je to porad stejne. Kdyz zkousim soubory na zkousky cestiny tak tam urcite neni ř. V ctecce mam ted posledni verzi fw. Co delam spatne ? diky

  3. avatar cojone napsal:

    Diky, podivam se na to, az se vratim do CR. Btw. taky nemam 650ku, ale 350. Rusi tady Borders obchod a byla za 107$, takze nebylo co resit. Oproti Kindlu 3 je mensi a lehci, takze naprosta parada 🙂 A za tu cenu…

  4. avatar pepak napsal:

    RTF musí být uloženy v kódování Unicode. V komentářích u článku o RTF je k tomu program, který to dokáže zařídit.

    Já sám PRS-650 nemám, takže nemohu sloužit.

  5. avatar cojone napsal:

    Ahoj, tak jsem uspesne flashnul a Epub knizky mi jdou v cestine (samozrejme problem s velikosti ěščřž, ale ten me tak netrapi). Horsi je, zeceske znaky v RTF souborech jsou psany azbukou. Stahoval jsem verzi 1.05k, protoze je jedina pro FW 1.0.00.14080. Nevis, jestli kdyz nahraju zpet starsi FW 1.0.00.0810 a pak soubor z tveho odkazu v kroku 2 (verze 1.05), tak RTF pojede v pohode?
    A co ceska klavesnice – ted je tam taky jen EN nebo ruska.
    Dik

  6. avatar Dan napsal:

    ad 1) No napadlo me to, kdyz jsem vyzkousel temer vsechny postupy co jsem tu nasel 🙂 Naivne jsem si myslel ze Droid se pouzije pro celou knihu, ale jak rikam, vypada to ted temer perfektne, takze s tim nemam problem. Prinejhorsim budu cist v RTF Unicode..zadny problem
    ad 2) viz ad 1) + Znalosti bohuzel nemam, takze se spojim s tim co mam..Kazdopadne i tak moc dekuji

  7. avatar pepak napsal:

    1) EPUB se řeší úplně jinak než všechny ostatní formáty.

    2) Základní problém s EPUBem je v tom, že pomocí userStyle.css nastavuješ výchozí hodnotu, kterou může kniha nahradit vlastním ošetřením. Takže pokud si například kniha definuje vlastní fonty, tak ti jde celá čeština do háje. Řešením je, upravit knihu (aby nikde nedefinovala fonty) nebo se pokusit upravit userStyle.css (aby se to knize nepodařilo předefinovat). Ani jedno není takové, že by se dal říct univerzálně platný postup „udělej to a to a to“, bude to jiné případ od případu. Budeš k tomu potřebovat znalost HTML+CSS.

  8. avatar Dan napsal:

    Cau chlape,
    moc diky za tyto stranky a navody v nich..Nicmene, pred par dny jsem „uspesne“ flashnul Sony PRS-350 koupenou v Kanade. Pouzil jsem na ni ten prvni firmware 1.03d. Vse problehlo bez problemu, ceska RTF v unicode zvlada perfektne, problem ted nastal (jak jinak) pri cteni epub. Pismo totiz vypada standartne, ovsem pismena ěščřž jsou trochu vetsi a jinym formatem, rekl bych ze to bude onen Droid. Myslel jsem ze cela epub kniha bude pismem Droid, ne jenom posmena..Zkousel jsem i rozbalit firmware image a vlozit tvuj Droid a flashnout zpet, nicmene zadny efekt. Vyresil jsem to nakonec editaci userStyle a misto Droidu jsem tam vlozil TimesNewRoman (plus fonty do FONTS), cimz se ta pismena stala takrka totozna s ostatnim pismem..Nejsem odbornik, toto je nouzovka, proto uvitam jakoukoliv radu co s tim..ackoliv ted jsem spokojen a Reader funguje naprosto v poradku..

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php