Z papíru do čtečky 2: Zařízení

Prvním krokem při převodu papírové knihy do elektronické podoby je získání papírové předlohy. To nemusí být zrovna jednoduchý úkol, ale dejme tomu, že to se vám už podařilo. Pustíme se tedy rovnou do druhého kroku, to jest do převedení papírových stránek do formy elektronického obrázku v počítači. Tento krok je asi tím hlavním, co potenciální zájemce o digitalizaci knih odradí, protože vypadá strašně pracně. Nebudu vám lhát – ono to pracné je. Ale – určitě jste tušili, že tu bude ale – není to zdaleka tak pracné, jak se zdá, a není to tak pracné, jako některé z navazujících kroků. Tak s chutí do toho.

Pro převedení reálné podoby do počítačového obrázku existují v zásadě dva typy zařízení: digitální fotoaparáty a skenery. V rámci obou typů zařízení pak existují varianty ruční, poloautomatické i plně automatické, navíc s různou kvalitou výstupu. Všechny kombinace se při digitalizaci knih používají, volba je vesměs dána leností, náročností na kvalitu a financemi člověka, který to má provádět.

Plně automatická řešení se vyskytují ve třech hlavních variantách:

  1. Profesionální nástroje na skenování knih, jako jsou třeba produkty firmy Atiz, jsou pro tento účel naprosto ideální – prostě do nich strčíte knihu, zmáčkete tlačítko a přístroj už se postará o všechno ostatní. Je to skvělé, ale hodí se to spíš do knihoven a podobných institucí – na domácí použití je to trochu velké a ceny kolem 15 tisíc USD (za použitý přístroj) také nejsou nejpříznivější.

  2. Podomácku vyrobené varianty téhož vycházejí z designu profesionálních strojů, ale snaží se používat komponenty, které jsou běžně dostupné. Velmi pěkné je třeba tohle řešení, jehož funkce spočívá na dvou fintách: že skener je možné položit vzhůru nohama, a že pomocí obyčejné gumy na gumování jde poměrně efektivně otáčet stránky. Celé to má jen dvě nevýhody: musíte být dostatečně manuálně zruční (což mě vylučuje), a hlavně – jde to použít jen na knihy, které se snadno skenují na běžných skenerech (k tomu o kousek níže).

  3. Obyčejné stolní skenery s podavačem (např. Epson GT-1500), které si umí jednotlivé papíry nabrat samy ze zásobníku. Proti tomuto řešení mám ale zásadní výhrady, protože to znamená dotyčnou knihu zničit – rozebrat na jednotlivé stránky.

Nepoměrně levnějších řešení s velkým podílem ruční práce je velké množství, spadají sem všechny běžné skenery a také všechny možné stojánky na fotoaparáty. Kromě evidentní nevýhody, že potřebují nemalé množství ruční práce, mají vesměs ještě jednu: jde s nimi skenovat jen některé knihy. Představte si běžný stolní skener a běžnou knížku. Knížku musíte na skener položit na plocho, to znamená otevřít ji na plných 180 stupňů – to u paperbacku neuděláte bez zásadního poškození knihy, u hardcoveru se vám to může podařit, ale nemusí. I když pořádně přitlačíte, stejně se vám nepodaří zabránit tomu, aby se hřbet vzdaloval od skenovací plochy, což vede k nepěkným černým pruhům (což by ještě nevadilo) a deformacím textu u středu (to už je horší). U řešení s fotoaparáty sice odpadá ten středový pruh, ale zato musíte nějak vyřešit snahu knihy se samovolně zavírat a to, že pro dobré výsledky potřebujete snímat stránky pod pravým úhlem (což dobře zvládnete u místa, na které je fotoaparát zaměřen, ale hůře už u krajů stránek). Otevřenou otázkou zůstává rozlišení – pro následné zpracování je velice vhodné použít aspoň 300 DPI, to znamená u běžného paperbacku tak asi 4000×5000 bodů (neboli 20 megapixelů).

Docela dobrým kompromisem jsou ruční skenery optimalizované na skenování knížek, jako je řada OpticBook od Plusteku – jejich cena je snesitelná (OpticBook 3600 jsem před rokem kupoval za cca 5500 Kč) a ačkoliv vyžadují manuální práci, dělají všechno proto, aby té práce bylo co nejmíň. A hlavně – velice dobře si poradí s problémy popsanými výše.

V příštím díle se podíváme na Plustek OpticBook 3600.

Další díly seriálu:

  1. Proč to dělat?
  2. Zařízení
  3. Plustek OpticBook 3600
  4. OCR – FineReader 9.0
  5. Technická korektura
  6. Obsahová korektura

Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php