Toshiba Portégé Z830

Starý notebook Lenovo R61i mi sice výkonově naprosto postačuje, potřeba nosit ho pravidelně s sebou v kombinaci s možností potěžkat si kolegův MacBook Air mě ale přesvědčila, že je na čase uvažovat o upgradu na nějaký ultrabook. Vzhledem k parametrům této kategorie strojů jsem neočekával, že by k nákupu v dohledné době došlo, ale Toshiba Portégé Z830 kupodivu měla všechno, co jsem požadoval, takže už mám notebook doma. Následuje několik postřehů, které se v prospektech od výrobce nedozvíte. Naopak se nebudu zabývat parametry (můžete si je přečíst v e-shopech) nebo benchmarky (výkonově mi stačí cokoliv, a tak jako tak mám jiné priority než rychlost).

Pozitiva

Napřed několik slov k tomu, co se mi na Portégé Z830 líbí.

Hmotnost: 1.1 kg

Jak jsem psal v úvodu, klíčovým parametrem, který mě přesvědčil o nutnosti upgradu, byla hmotnost starého notebooku. Popravdě řečeno jsem nikdy staré Lenovo nevážil, ale parametry výrobce říkají něco o 2.5 kg (plus ne zrovna lehký adaptér), což už se docela pronese. Z830 je v tomto ohledu super, výrobce uvádí 1.1 kg, moje váha ještě o několik gramů méně. Navíc je ultrabook podstatně tenčí než klasický notebook, takže batoh s ním vypadá mnohem méně nacpaný a subjektivně se lépe nosí :-). Samozřejmě to zhoršuje adaptér, ale tím se dostávám k …

Výdrž baterie

Se starým Lenovem jsem musel vždy nosit adaptér, protože notebook na baterii vydržel tak ty dvě hodiny, případně méně, pokud jsem na něm dělal něco náročnějšího, třeba ladil programy (neustálá práce s diskem…). U Z830 specifikace e-shopů uvádějí výdrž mezi 6 a 8 hodinami, podle toho, jak moc ten e-shop věří, že je to údaj nevymahatelný. Za ten skoro měsíc, co ultrabook mám, se mi toto tvrzení nepodařilo ani ověřit, ani vyvrátit, protože jsem dosud na notebooku nepracoval tak dlouho v kuse, abych baterii vyčerpal do krajnosti. Interpolací z toho, co jsem viděl, bych řekl, že 6 hodin non-stop při mém běžném použití (programování, web) je reálných. Každopádně dnes už s sebou adaptér nenosím.

Pořádná klávesnice

Jedním z důvodů, proč jsem se kdysi rozhodl pro Lenovo R61i, byla jeho vynikající klávesnice (mimo jiné s klasickým blokem 3×2 pro SHIFT, DEL, PAGE UP, PAGE DOWN, HOME a END). Takové dokonalosti Z830 nedosahuje, ale pořád má daleko nejlepší klávesnici ze všech mě známých ultrabooků – disponuje klasickým notebookovým rozložením (87 kláves), kde každá standardní klávesa má své fyzické tlačítko a není třeba „shiftovat“ s klávesou FN (jak je podstatné, aby třeba takový „zbytečný“ INSERT měl svoji vlastní fyzickou klávesu, ví každý, kdo používá nějaký ten FAR Manager nebo Total Commander nebo něco podobného). ENTER je relativně velký (správně vysoký, i když poněkud užší, než by být měl). Jasným plusem jsou Fkové klávesy oddělené po čtveřicích a oddělený (v rámci možností) blok klávesových šipek.

Obešel bych se bez levého zpětného lomítka (vpravo do levého SHIFTu), zvlášť kdyby byl levý SHIFT o to větší, ale takové notebookové klávesnice už se asi nevyrábějí. Naopak potěšilo, že na rozdíl od starého Lenova jde používat numerické klávesy při současném stisku FN, není třeba napřed přepínat do numerického režimu (opět super, když ve FARu potřebujete CTRL+šedé PLUS).

Na klávesnici je, mimochodem, tlačítko pro vypnutí touchpadu. Docela užitečná věcička.

Klávesnice je pochopitelně podsvětlená, s nastavitelnou prodlevou pro vypnutí podsvětlení, a diodou přímo na klávese signalizuje stav režimu CAPSLOCK (NUMLOCK bohužel indikován není).

Některé recenze zmiňovaly poněkud tužší chod kláves. Toto nemohu potvrdit, buď tím můj kus netrpí, nebo se to při mém způsobu mačkání kláves neprojevuje. Ani mezerník, u kterého by prý tuhost měla být nejvýraznější, mi problémy nedělal.

Plná výbava portů

Další věc, kterou se Z830 liší od ostatních ultrabooků, je plná portová výbava – respektive tak plná, jak to u ultrabooků jen jde. K dispozici jsou vedle celkem běžného 🙂 napájecího konektoru a jacku pro mikrofon a sluchátka i méně obvyklé (v této kategorii) konektory: klasický VGA, HDMI (typ A, tzn. nejběžnější), 3x USB, z toho 1x USB3 (proč vůbec už i běžné notebooky a skoro všechny ultrabooky mají jen dva?), a RJ45 pro gigabitovou síť. To vše ve standardní velikosti a tvaru, nejsou potřeba žádné redukce.

Negativa

Pro vyrovnání také pár věcí, které se mi nelíbily.

Subjektivně křehká konstrukce

Až praxe ukáže, nakolik je tohle problém, subjektivně ale Z830 jednoznačně působí hodně křehce, nebo snad měkce. Jde hlavně o kryt displeje, který vysloveně budí dojem, že by stačilo vzít trochu větší silou a zkroutíte ho do válce: stačí prstem lehce zatlačit za jeden ze spodních rohů a hned cítíte, jak se displej prohýbá. Zatlačením na horní hranu zase celý displej nepříjemně rozkmitáte. Mám dost obavy, jestli se ultrabook vůbec dožije konce záruční doby.

Druhá věc související s konstrukcí: Nevím, jestli jsou všechny moje stoly křivé nebo jestli je to chyba notebooku, ale ze čtyř nožiček mi na podklad vždy dosahují jen tři, takže se notebook kymácí.

Větráček

S chlazením jsem zatím neměl problémy v tom smyslu, že by se snad Z830 přehříval (taky jsem ho ještě nikdy nepustil na 100 procent, ani to neočekávám), nepříjemně mě ale překvapil větráček, který už od počátku vydává velmi specifický zvuk – takové „vrčení“, které jsem snad u jiného větráku neslyšel. Není to nic strašného, jakmile je ve vašem okolí nějaký zdroj hluku (puštěná hudba, hovor kolegů, motor auta), tak ho neuslyšíte, ale v bezhlučném prostředí je to velmi citelné. Rozhodně moc nepočítejte s tím, že byste nechávali ultrabook přes noc zapnutý ve stejné místnosti, v jaké spíte.

19.4.2012 mě uživatel MM v komentářích upozornil na nový BIOS (z 15.2.2012, verze 1.60), který hlučný větráček řeší. A opravdu, po updatu je větráček většinu času vypnutý a zapíná se, jen když je potřeba. Akorát jsem zatím nedokázal vyzkoumat, co přesně znamená „když je potřeba“, protože se občas větráček zapne bez zjevného důvodu, chvíli běží a pak zase zmlkne; naproti tomu při některých činnostech, kde bych vrčení očekával (např. při startu Windows) se větráček ani nehne.

S aktualizací se pojí jeden problém – aktualizační program se na čistých Windows vzpouzí s chybovou hláškou „This computer is not supported“, kterou sice Toshiba nijak nedokumentuje, ale znamená, že chybí Value Added Package a asi i Chip Set Utility. Musíte je nainstalovat, pak jde zaktualizovat BIOS, a potom se eventuelně může Value Added Package zase odinstalovat. Odkazy: BIOS v1.60, Chip Set Utility, Value Added Package.

Konfigurace

Ne že by mě to překvapilo, v ultrabooku je tak trochu problém s prostorem, ale počítejte s tím, že jsou velmi omezeny možné konfigurace ultrabooku. Můžete si vybrat ze tří různých variant modelu Z830, ale na jakékoliv custom úpravy zapomeňte: pokud vám žádný model nevyhovuje, tak máte smůlu, nějaké dodatečné úpravy nejsou možné. Já bych třeba dost uvítal stejné vybavení, jako má nejnižší model 10R, ale víc paměti, ale prostě to nejde. Aspoň zatím ne – paměťový slot by měl existovat, jen se do něj autorizovaný servis Toshiby v ČR zatím neumí dostat (informace z doby před měsícem).

Mimo jiné to ale znamená, že můžete zapomenout na jiné kapacity disku, než je dodávaných 128 GB. Ještě že je tu slot na SD karty – co jsem se díval, vyrábějí se už i v kapacitě 128 GB, takže o prostor by neměla být nouze…

Prodleva zapínacího tlačítka

Detail, ale obtěžující: Pokud notebook vypnete (úplně nebo jen do režimu spánku) a bezprostředně zmáčknete zapínací tlačítko, tak se nic nestane. Musíte chvilku počkat, než začne tlačítko reagovat. Obzvlášť otravné, pokud nedopatřením počítač uspíte a chcete ho rychle probudit.

Další poznatky

Další věci, o kterých je dobré vědět.

Předinstalovaný software

Na notebooku jsou od výrobce předinstalovány Windows 7 (varianta se liší podle modelu), které jsem pochopitelně hned smazal a nahradil svými, čímž jsem se zbavil předinstalovaných utilit a jiného malwaru. Je třeba k tomu z webu Toshiby stáhnout ovladače, jinak vám ve standardních Windows 7 nebude fungovat třeba síť (ani fyzická, ani WiFi); je toho celkem asi 2 GB, z toho 1,3 GB v driverech a 0,7 GB v aplikacích (po rozbalení; stáhnout stačí asi polovinu). Použití ovladačů je celkem zřejmé, u aplikací však bohužel není nikde uvedeno, k čemu která aplikace vlastně slouží, takže jsem to vyřešil velmi jednoduše tak, že jsem nenainstaloval žádnou. To s sebou ovšem nese důsledky, že polovina speciálních kláves (rychlé vypnutí WiFi, změna jasu displeje apod.) nefunguje a musí se to řešit v lepším případě v ovládacích panelech Windows, v horším po restartu z BIOS setupu počítače. (Do setupu se jde klávesou F2 a není moc času na to, to stihnout, protože start počítače je až podezřele rychlý.)

Úvodní rozložení disku

S předinstalovaným softwarem souvisí úvodní rozdělení disku. Toshiba si na 128 GB SSD rezervuje 16 GB pro svoje použití – jde jednak o standardní 100megovou bootovací partition, kterou se Microsoft rozhodl protlačit, dále pak o zálohu „výchozího stavu“ počítače a o 4 GB pro podporu Intel Rapid Start, která by teoreticky měla zrychlovat start počítače; to jsem však nezkoušel, protože 1) mi bylo líto těch 4 GB, 2) je mi přednější jistota, že je všechno na disku zašifrováno, a 3) ultrabook tak jako tak startuje velmi rychle (teď jsem to měřil, od zmáčknutí tlačítka napájení až do použitelného stavu 28 sekund [po odečtení času na naťukání hesla]).

Počítejte s tím, že pokud byste Z830 koupili přes internet a měli nutkání ho v zákonné lhůtě 14 dnů vrátit, bude třeba vrátit počítač do výchozího stavu (za použití zmíněné recovery partition) – jinak to prodejce udělá za vás a celou operaci vám naúčtuje (tak mi to aspoň tvrdili v Alze). Tudíž doporučuji prvních 14 dní disk nepřeorganizovávat, nebo si aspoň udělat zálohu příslušné části disku.

Obal

K Z830 dodává výrobce jednoduchý látkový obal. Na ochranu před poškrábáním to stačí a vzhledu to také pomůže (zabalený ultrabook vypadá ještě více sexy než nahatý), „ale nevydrží“ – už teď je znát, že je velikostně až příliš natěsno a začínají se rozpadat exponovaná místa v místech, kam patří zadní strana ultrabooku. Časem určitě bude třeba pořídit obal nový, a nebude to asi tak dlouho trvat.

 

Tolik poznatky z prvního měsíce používání. Pokud by někdo měl konkrétní dotazy k věcem, které jsem nepokryl, napište do komentářů a pokusím se to zodpovědět. Pokud to nebudou benchmarky, kvůli kterým bych musel instalovat další software – tzn. výkon disku šifrovaného BCVE vám rád zjistím (na modelu R11 reálně cca 58 MB/s pro AES a RC6), 3D Mark zjišťovat nebudu. Díky za pochopení.

Podobné příspěvky:

27 Responses to “Toshiba Portégé Z830”

  1. avatar jezza napsal:

    Toshiba Ultrabook

    * Rychlé přehřátí je problém, kvůli tomu se počítač najednou při práci prostě vypne nebo začne blbnout.
    * Křehká konstrukce.
    * Některá písmena na klávesnici jsou úplně vymazané po běžném použití během prvních 6 měsíců od zakoupení.
    * Dva dny před uplynutí záruční doby jsem notebook vypnul a pak nešel vůbec zapnout, údajně baterka. Kdyby neměli o víkendu v Toshibě otevřeno tak bychom platili asi $500 AUD za opravu. Po měsíci se to stalo zas, tentokrát v zahraničí, žádný Toshiba dealer. Dle info na netu to velmi známý problém spojen s Toshiba Ultrabook Portege Z830. Není třeba žádný Toshiba dealer. Stačí jednoduché řešení: vypnout, odšroubovat kryt, odpojit baterku, zapojit baterku, zašroubovat kryt, zapnout. Hotovo. Notebook funguje několika měsíců jako nová, pak se to zase nečekaně stane. Není třeba baterku vyměnit.

    Notebook mám již pár let. Navzdory těchto problémů funguje notebook stejně rychle jako ihned po zakoupení.

  2. avatar pepak napsal:

    Martin: Na to ti nedovedu odpovědět, protože vlakem nejezdím. Toshiba každopádně nemá robustní konstrukci a s displejem dokáže zahývat i to, když buším do klávesnice – ale zase na druhou stranu nemám pocit, že by mě to jakkoliv rušilo, pokud si zrovna speciálně nedávám pozor na to, co displej dělá.

  3. avatar Martin napsal:

    Ahoj,

    uvažuji o koupi Toshiby ale věc, která mi nejvíce vrtá hlavou je jak se chová displey ve vlaku a třeba při psaní na klíně, neskáče příliš ? Dost často cestuji a pracuji mimo kancelář a hledám kombinaci mezi lehkou váhou a robustností konstrukce, která by umožnila „outdoor“ práci bez nějakého dramatického snížení uživatelského konfortu. Díky

  4. avatar Mojmirus napsal:

    pepak: Ja jsem jeste ze stare skoly. V IT delam od 1988 …
    Vim, ze pred lety bylo temer nemozne si notebook nainstalovat bez mnoha zkusenosti (95,98,XP), v jakem poradi, a jakou verzi instalovat apod . Mozna ze uz ty win7 a notasy jsou dneska v klidu.

  5. avatar pepak napsal:

    Mojmirus: Osobně nerozlišuju, jestli je počítač desktop nebo notebook, ale to, kolik v něm mám paměti. Při jejích dnešních cenách nevidím důvod, proč prostě ne(do)koupit maximum, co počítač snese, a dát tam 64bitový systém.

    Zálohu jsem dělal svými osvědčenými programy, k nástrojům dodaným výrobcem nemám důvěru.

  6. avatar Mojmirus napsal:

    Ted mi prisel ten notas. Zvazuji take dat ty windowsy sve. Je lepsi 32 nebo 64 bit na notas? Instalacku na stolnim PC delam bezne, ale u notasu si moc netroufam. Mimochodem – zkousel jsem si udelat zalohovaci flashku tim recovery media creator , ale skoncim na chybe – formatovani se nezdarilo kod chyby 040e4f-04-00000000
    Nevite co s tim ?
    Udelam jsem si acronisem pro sichr zalohu vseho.

  7. avatar MM napsal:

    Baterie vyměnit jde, ale musí se kvůli tomu odšroubovat spodní kryt notebooku, odšroubovat samotnou baterii od šasi a odpojit její konektor od motherboardu. Není to tedy výměna typu „vycvaknu baterii, nacvaknu novou“ a nedá se tedy ani nosit záložní baterie, kterou člověk jednoduše vymění, pokud se mu ta první vybije. Je to myšleno tak, že se baterie nahradí novou v okamžiku, kdy doslouží. Má-li člověk příslušné šroubováky, může si to udělat sám doma, danou baterii samostatně na prodej už jsem na síti viděl.
    .
    V této recenzi jsou hned na začátku fotky vnitřku nejdřív s baterií a pak s odmontovanou baterií: http://pc.zoznam.sk/toshiba-portege-z830-11m-najlahsi-ultrabook?page=5

  8. avatar pepak napsal:

    Vaclav: Nevím, nepokoušel jsem se dovnitř dostat. Docela by mě ale překvapilo, kdyby tu baterii fakt nešlo vyměnit.

  9. avatar Vaclav napsal:

    dle recenzi nejde vmnit bterie, to znamená životnot jo to pravda?

  10. avatar pepak napsal:

    DefinitionHigh: Určitě časem půjdou s cenou dolů. Ale nemá cenu na to čekat, v tu dobu už zase bude nějaká lepší varianta, ale zase příliš drahá. Jako vždy.

  11. avatar DefinitionHigh napsal:

    No super clanek! Chtel jsem si koupit netbook ale podminkou pro me byla podsvetlena klavesnice, jenze jsem nic takoveho (az na jeden odporny model Samsungu) nenasel. Az najednou hle, 13 palcu ultrabook T. Portege s podsvetlenou klavesnici, idealni uhloprickou a co je luxusni s matnym displejem a vsema portama v klasicke velikosti bez potreby redukci! Diky za clanek, jeste vice me nakopl ke koupi. Jinak se mi libi ze jdou vymenit i streva (pameti a disk) a vetracek ma reseni updatem 🙂 supr! Jedine proc jsem ho jeste nekoupil je cena 🙁 Myslite ze pujdou s cenou dolu?..

  12. avatar MM napsal:

    Objevila se jedna česká recenze mj. se spoustou obrázků vnitřností notebooku: http://diit.cz/clanek/ultrabook-toshiba-portege-z830/z-ceho-se-sklada

    Otevření notebooku tedy brání pouze středový „bezpečnostní“ šroub, na který je třeba mít zvláštní šroubovák/bit, který ale určitě bude přinejhorším na internetu ke koupi za pár peněz, pokud už není. Jinak jsou už vnitřnosti standardní a nic nebrání „domácí“ výměně RAM (SO-DIMM), výměně SSD (mSATA), akumulátoru a případně i dalších součástí, což beru jako dobrou zprávu.

  13. avatar MM napsal:

    Super, takže to s updatem biosu není fáma. Až něco vyzkoumáš ohledně chování toho větráčku, nenech si to, prosím, pro sebe. 😉

  14. avatar pepak napsal:

    MM: Updaty BIOSu normálně nesleduji, ale tahle informace mě přiměla se po něm podívat. Dalo to dost zabrat, protože aktualizační utilita prostě odmítala fungovat („This computer is not supported“ – příčinou je to, že v počítači musí být nainstalovaný Value Added Package a asi taky Chipset Utility), ale když už se to podařilo, tak mě hned zarazilo to ticho – větráček se defaultně netočí vůbec a zapíná se, jen když je potřeba. Akorát budu muset podrobněji vyzkoušet, co to přesně znamená, „jen když je potřeba“ – zatím se mi zdá, že se aktivuje víceméně náhodně, i když je třeba počítač úplně nečinný (naproti tomu během bootu Windows mlčí). Po chvíli se zase zastaví a zmlkne, ale ta občasná spuštění jsou dost nepříjemná.

  15. avatar MM napsal:

    Jinak ještě k té absenci 3G: jeden ze tří modelů Z830 pro náš trh (11M) má 3G od Ericssonu zabudovaný.

    Pružnost displeje by měla být opravdu schválně, Toshiba to dělá u řady Portégé už roky (minimálně od R500, což je model z roku 2007) a tvrdí, že ve výsledku je displej odolnější mechanickému poškození, než když je v pevném pouzdře. Viz video http://www.youtube.com/watch?v=4ZboNKnG6oY

  16. avatar MM napsal:

    Četl jsem, že problém větráčku řeší nedávný update biosu. Poté má být větráček defaultně vypnutý a zapínat se jen při zahřátí nad určitou hranici, které se nedosáhne ani při běžné kancelářské práci (natož při ležení zapnutého notebooku třeba v noci). Zkoušel jsi ten update?

  17. avatar pepak napsal:

    Počítám, že to asi nikoho nepřekvapí, ale radši to sem napíšu: Kvalita zvuku z integrovaného reproduktorku je dost otřesná, a to i pokud jde pouze o mluvené slovo, ne o hudbu.

  18. avatar pepak napsal:

    Nox: Nevím, jak by si s tím poradil SpeedFan a spol., ale z hlediska nastavení BIOSu to mám na minimu.

    Na druhou stranu, možná jsem se vyjádřil trochu nešikovně – ten větráček není tak strašný, že by se s ním nedalo vydržet. Pokud není v okolí úplné ticho, tak si ho asi ani nevšimneš. Holt jsem zhýčkaný tím, že desktop neslyším ani v noci…

  19. avatar Nox napsal:

    Nedal by se ten vetracek nejak softwarove ztisit? Precijen koupit si drahy notes s luxusnim vzhledem a mit nic moc chlazeni…

  20. avatar pepak napsal:

    abc: Možná je ta pružnost schválně. Těžko říct. Doufám, že to Toshiba vychytané má, ale pocitově to dobře nepůsobí.

  21. avatar abc napsal:

    Diky za recenzi, protoze tento notas je jednim z kandidatu, ktery by mohl nahradit uz asi 4 roky stary, bezproblemovy a temer non-stop bezici MSI PR210. Je sice vetsi (jak to neni A4 plus nejaky chlup navic, nedam to do kozene tasticky), ale mooozna bych to skousl. K tomu displeji, mel jsem za to, ze u tohoto modelu je pruzny (mekky), takze netreba se bat nejakeho vykriveni. Nebo to tak neni? Myslim ze na Zive byla videorecenze, kde to je videt.

  22. avatar patrik napsal:

    3G: ok, pak samozřejmě jo.

    čtečka otisků: jasně, mě spíš zajímalo právě to, co je pravdy na tom (pro ty, co nešifrují), kolik že to ntb tohle skutečně neumožňuje ani s ovladači. vím o některých Lenovo ThinkPad Edge, což je docela na hlavu, a zajímalo mě to i u novějších.

    přesto díky 🙂

  23. avatar pepak napsal:

    patrik: 3G zase nepotřebuju já. Kde se pohybuju, tam je WiFi, a bezpečnost uspokojivě řeší šifrovaný tunel domů…

    Nejlevnější model čtečku otisků prstů nemá, takže nemohu odpovědět. (Kdyby ji měl, tak ji stejně nebudu používat, protože pro šifrování disků se biometrie obecně nehodí a heslování přístupu do Windows nemá bez šifrování smysl. Konkrétně otisk prstu bych se pak bál použít i pro zamknutí stanice, je to asi nejsnáze zneužitelná biometrie.)

  24. avatar patrik napsal:

    Každej má jistě svý preference (OS ovšem rozhodně ihned mažu taky, a partišny rozděluju jak chci). Ale co by mě vadilo obecně u ultrabooků hodně, je absence 3G (free Wi-Fi je bezpečný asi jako cedník) a pak taky ranný implementace USB 3.0 (zdaleka se neblíží maximu, proč vůbec existuje). Šifrování celýho ntb samozřejmé, ovšem u běžnýho, předpokládám že levnýho SSD, bych na dlouhou výdrž tedy nesázel. A větráček? TOSHIBA Portégé R830-194 má taky něco příšernýho…
    Dotaz: Btw, když už jde o případný cestování, a výše zmíněný 3G, co čtečka otisků, lze jí použít na přihlašování (protože ne vždy je to hw samozřejmostí a umožněností)?!
    Jinak díky, každá taková recenzička se hodí 🙂

  25. avatar Lukas napsal:

    Řešil jsem to tenhle týden, Portégé Z830 byl žhavý kandidát. Nakonec jsem ho však po přečtení několika recenzí zavrhl. Důležitá byla pro mě rychlost ssd, dle recenzí je zápis disk okolo 50MB/s max, což jsou čísla spíše plotnových disků a dále mi odradila hlučnost větráčku.

    Odkaz na recenzi: http://thessdreview.com/our-reviews/sata-3/toshiba-z830-13-3-ultrabook-laptop-review-toshiba-creates-one-amazing-ultrabook/3/

  26. avatar pepak napsal:

    dotBag: U těch ovladačů jsem možná mohl zdůraznit, že ta velikost je v tom, co se musí stáhnout, ne v tom, co je třeba nainstalovat – většina ovladačů je v různých verzích (x86, x64, navíc Win7 nebo WinVista atd.). Když si to seřadím, tak pět největších žroutů (video, audio, TPM, BlueTooth a Wireless Display, tzn. prakticky všechny k ničemu, protože je buď Win7 umí samy od sebe nebo je nepotřebuju) zabírá akorát gigabajt…

  27. avatar dotBag napsal:

    Zajímavý výběr … pozoruji úplně stejná negativa jako jsem měl já, když jsem z Asusu přešel na HP … nikdy neutichající větráček, najednou 2GB balastu místo pár MB (ovladače, atp.). Kdybych nebyl hloupý a udělal si zálohu samoinstalačního obrazu SUSE Enterprise, nemusel jsem platit alfacompu 900Kč za „uvedení do původního stavu“.

    Jinak jsem se vydal úplně opačným směrem – přešel jsem na 17″ (Asus), to už je pěkné dělo 🙂 Jako velké plus vidím právě tu rozšiřitelnost (nemám rád milion OS na jednom disku – na další disk je tu přímo slot [ve starém Asusu K50AB jsem musel přepájet SATA konektory optické mechaniky]).

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php