Drive Snapshot – zálohování diskových oddílů

Svého času jsem poměrně intenzivně hledal vhodný program, kterým bych mohl zálohovat celé diskové oddíly. V mém případě bylo hlavním důvodem to, že jsem v zájmu urychlení svého počítače masivně investoval do nejrůznějších ramdisků (hardwarový Gigabyte i-RAM, softwarový qSoft a Superspeed), jejichž data jsem chtěl ochránit pro případ výpadku proudu, ale možných důvodů je víc – vcelku oblíbený je ten, že si zazálohujete svoji instalaci Windows tak, jak leží a běží, a v případě nějakých potíží (instalace chybného ovladače, agresivní ochrany proti kopírování nebo viru, postupné zpomalování OS v důsledku zahlcení zbytečnými aplikacemi a knihovnami atd.) prostě obnovíte zálohu a máte systém zase jako nový, aniž by bylo potřeba procházet martyriem instalace operačního systému a aplikací a hlavně následným nastavováním všech výchozích hodnot do použitelného stavu. Vyzkoušel jsem celou řadu řešení, zdarma i komerčních, které mi z různých důvodů nevyhovovaly, až jsem narazil na řešení. Nejlepší program pro zálohování partition je Drive Snapshot.

Drive Snapshot - hlavní obrazovka

Skoro všechny programy pro zálohování diskových oddílů jsou si ve svých funkcích dost podobné, a ani Drive Snapshot není zásadně jiný než TrueImage od Acronisu, Norton Ghostu nebo třeba R-Drive Image od R-Tools Technology: Všechny umožňují zazálohovat zvolený oddíl, přičemž volitelně ukládají jen „užitečná“ data, komprimují je nebo je šifrují. Skoro 😉 všechny pak umožní tato data obnovit. Vytvoření konzistentní zálohy v situaci, kdy je na zálohovaný disk zapisováno (dost typické v případě, že zálohujete systémový disk), už je trochu problematičtější a vyřazuje většinu nástrojů, které jsou k dispozici zdarma, ale v komerčních aplikacích je vesměs přijatelně zvládnuté. Proč byste tedy měli jít do neznámého Drive Snapshotu místo ověřených stálic jmenovaných výše? Ďábel je skryt v detailech – krása Drive Snapshotu není v tom, co dělá, ale jak to dělá.

Asi jedinou nevýhodou Drive Snapshotu je, vedle jeho neznámosti, cena – 40 Euro není zrovna málo. Jistě, i ostatní komerční programy se pohybují v podobných relacích, ale u těch aspoň máte možnost je koupit v ČR; u Drive Snapshotu musíte kupovat přímo od autora a potřebujete na to kreditní kartu (nebo ještě lépe Paypal) a důvěru k platbám po internetu. Ale jakmile překonáte tento problém, čekají vás s Drive Snapshotem už jen samé výhody:

  1. Spolehlivost: Drive Snapshot naprosto bezproblémově zálohuje partition, na které jiný proces zrovna zapisuje. Dokonce k tomu používá hned dvě cesty, takže si můžete vybrat – pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje výchozí cesta přes vlastní diskový ovladač, můžete vynutit standardní způsob využívající službu Volume Shadow Copy. Hodně jiných programů dovoluje jen jeden z těchto přístupů, vesměs ten s VSS, což může a nemusí být problém – třeba pokud, jako já, ořežete Windows o všechny „zbytečnosti“ a vzápětí zjistíte, že službu VSS vůbec nemáte nainstalovanou 😉 (ve skutečnosti jde spíš o to, že existují situace, ve kterých si VSS neporadí – nebo naopak, ve kterých funguje právě jen VSS a nic jiného). U Drive Snapshotu máte na výběr. A důsledek? Zazálohujete jakýkoliv diskový oddíl – včetně ramdisků všech typů (na tom mimochodem mnoho konkurentů kolabuje, protože některé typy ramdisků zazálohovat neumí).

  2. Funkce: Drive Snapshot umí všechny čtyři základní operace: vytvoření zálohy, ověření zálohy (velmi často ignorovaná funkce!), obnovení zálohy a připojení souboru zálohy jako virtuálního disku, ze kterého si můžete libovolný soubor vykopírovat ven. Zápisy do tohoto virtuálního disku jsou sice jen v paměti (po zavření snapshotu se ztratí), ale je tu jedna úžasná vlastnost – Snapshot umí udělat zálohu i tohoto virtuálního disku, kterou pak můžete obnovit do disku opravdového!

    Podporovány jsou pochopitelně všechny běžné funkce jako zálohování jen využitých sektorů (pokud zálohujete podporovaný systém souborů), komprese (docela slušně účinná, i když se 7-zipem dosáhnete lepší) i šifrování (Drive Snapshot se velmi rozumně drží zavedených standardů a používá AES).

  3. Diferenciální zálohy: Věc, kterou postrádám u mnoha konkurentů, je podpora pro diferenciální zálohy: Jednou za občas vytvoříte úplnou zálohu a následně pak se ukládají už jen změny proti plné záloze – takže na začátku dne udělám jednu „velkou“ zálohu a pak můžu třeba každou hodinu dělat malé (a rychlé) zálohy jen se změnami. Fantastická funkce je, že pro vytvoření diferenciální zálohy dokonce ani nepotřebuji mít soubor s plnou zálohou (který může být dost velký), ale jen maličký soubor s hashi jednotlivých sektorů, který si Drive Snapshot při tvorbě plné zálohy vytvořil.

  4. Příkazový řádek: Aby toho nebylo málo, tak celý Drive Snapshot se dá ovládat z příkazového řádku – stačí z manuálu nastudovat dostupné parametry a automatické vytváření zálohy třeba z Naplánovaných úloh je hračkou. A když chcete udělat něco, k čemu si parametry nepamatujete, stačí spustit Drive Snapshot bez parametrů a dostanete se do grafického prostředí, kde už si všechno naklikáte po libosti.

  5. Kompaktnost: Celý Drive Snapshot je tvořen jediným 250 KB velkým souborem, který ani není potřeba instalovat. V něm je uloženo všechno – potřebné ovladače, prohlížeč souborů se zálohou, informace o licenci, atd. Důsledkem je, že když potřebujete na nějakém počítači udělat zálohu, prostě si na něj přinesete CD nebo klíčenku se snapshot.exe a aniž byste cokoliv instalovali nebo kopírovali, můžete hned zálohovat. Funguje to mimochodem i v PE prostředí. A další mimochodem, ten samý snapshot.exe funguje i v DOSu (a tím myslím čistý DOS, ne konzolové okno ve Windows).

  6. Jednoduchost: Drive Snapshot vypadá možná trochu netypicky a naprosto mu chybí jakékoliv pozlátko, to ale kompenzuje jednoduchostí používání. Celá záloha ve třech krocích? Ale jistě…

Výběr disku pro zálohování

Výběr disku pro zálohování.

Základní parametry zálohy

Základní parametry zálohy.

A už to jede

A už to jede. Zaškrtnutím checkboxu si vyžádáte ověření zazálohovaného souboru.

Celkově vzato je Drive Snapshot perfektní program, který se může směle zařadit k tomu nejlepšímu, co je k dispozici. O jeho kvalitě svědčí i fakt, že aktualizace jsou vydávány velmi zřídka (průměrně asi jednou ročně) a přesto to ničemu nevadí – zapomeňte na aktualizace opravující každý měsíc nějakou tu chybku, u Drive Snapshotu se aktualizace dělají buď pro doplnění nových funkcí nebo pro podporu nových operačních systémů; chyby opravovány nejsou, protože se ve vydaných verzích téměř nevyskytují.

Podobné příspěvky:

5 Responses to “Drive Snapshot – zálohování diskových oddílů”

  1. avatar romanz napsal:

    tak tohle je bomba. Vzdycky jsem pouzival Ghost, pak ruzne co bylo po ruce, vcetne bitove kopie windows (ono to leckdy staci), ale tohle je opravdu genialni dilko.

  2. avatar pepak napsal:

    Běžně to tak používám: Vzhledem k tomu, že Drive Snapshot funguje za běhu Windows, tak se pro něj oddíl šifrovaný BCVE tváří jako úplně normální nešifrovaný disk, který on s klidem zazálohuje. Při obnově dat (taky dost běžně používám) zase nabootuju do BartPE, namountuju systémový disk (a vůbec neřeším to, jestli zobrazí nějaký rozumný obsah – podstatné je, aby byl namountovaný) a spustím obnovu. Drive Snapshot normálně naplní disk správnými daty a BCVE se postará o to, aby byla zašifrovaná. Celý proces jsem použil už mnohokrát a funguje bez chybičky, aniž by člověk dělal nějaké speciální operace.

    Co jsem nezkoušel je zálohování nenamountovaného disku – hlavně proto, že jsem to nikdy nepotřeboval. Nevidím ale důvod, proč by to nemělo fungovat.

  3. avatar Enigman napsal:

    Máte nějaké zkušenosti s použitím tohoto nástroje při šifrování celých disků? Mě osobně by velmi zajímala hlavně kombinace s BestCrypt Volume Encryption. Zdali nedochází ke kolizi nízkoúrovňových ovladačů a jak to v praxi vůbec funguje. Možný námět na další článek… 😉

  4. avatar pepak napsal:

    To je prima, jestli to funguje i ve Win7 – až na ně časem přejdu, Drive Snapshot si rozhodně vezmu s sebou.

  5. avatar J napsal:

    Lidičky ono to funguje i ve Windows7!
    Asi to bude bomba, zatím softw. testuji.
    Konečně něco „jednoduššího“ a účelného
    Jirka

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php