Calibre

Calibre je něco podobného jako eBook Library, ale tzv. neoficiální (tj. ne od Sony). Je zdarma (to eBook Library taky), open-source (zdrojové kódy v Pythonu si můžete stáhnout a upravit podle svého) a funguje nejen pod Windows, ale i pod Linuxem a na Applech. Kromě čteček od Sony podporuje i Cybook Gen 3, obě verze Kindle od Amazonu a iPhone, v budoucnu se dá očekávat podpora dalších čteček. Umí spravovat vaši knihovnu, obsahuje spoustu převodníků mezi formáty (převádět jde do EPUB, LRF a MOBI, vstupem může být jeden z asi 12 formátů včetně HTML nebo LIT), dokáže automaticky stahovat články z mnoha různých webů a připravovat z nich ebooky, obsahuje pochopitelně i prohlížeč na všechny podporované ebookové formáty a vůbec umí spoustu zajímavých kousků. Podstatné je, že většinu svých funkcí umí provozovat jak z grafického prostředí, tak z příkazové řádky, takže se můžete volně rozhodnout, jaký přístup vám vyhovuje.

Ke grafickému prostředí opět nemám mnoho co říci, protože mi – stejně jako u eBook Library – nevyhovuje a tudíž ho nepoužívám. Mělo by v něm snad jít udělat všechno, co Calibre umí, a vcelku i pohodlně, ale já jsem až příliš deformován dlouhými léty strávenými u počítače než abych se vzdal hierarchické adresářové struktury a jednoduchých dávkových konverzí spuštěných několika klávesami.

Skoro všechny funkce Calibre jde provádět i z příkazového řádku, kde je k dispozici spousta prográmků pro nejrůznější operace: konverzní utility „něco2něco“ (např. html2lrf nebo any2epub), prohlížeče (ebook-viewer, lrfviewer), utility na zjišťování nebo měnění metainformací (epub-meta, lrf-meta) a tak dále a tak podobně. Všechny mají pochopitelně spoustu parametrů, kterými jde řídit celou jejich činnost, takže se dají sestavit krásné skripty pro jakoukoliv příležitost.

Konverze

Já sám používám Calibre zejména pro konverze knih, ať už cizích nebo těch, které jsem si připravil sám. Calibre je schopen zpracovat vstup ve formátech MOBI, LIT (Microsoftí e-booky), PRC, EPUB, ODT, FB2, HTML (webové stránky), CBR (komiksy), CBZ (taky komiksy), RTF, TXT, PDF a LRS (rozkomprimované LRF); mnohé z nich jsou velice užitečné, sám používám zejména převodník z HTML, které jsem si zvolil za svůj archivní formát, jiné mohou působit až zbytečně – proč převádět z LRF do LRF nebo proč převádět z TXT kamkoliv, když TXT je podporován všude? Zase tak zbytečné nejsou – převod z LRF do LRF (resp. z EPUB do EPUB) umožňuje snadno změnit některé parametry dané knížky, třeba velikost okrajů nebo písma, v případě EPUBu se to dá použít ke snadnému doplnění českých fontů; převod z TXT je dokonce ještě mnohem užitečnější, než jsem sám tušil – Calibre totiž podporuje tzv. Markdown syntaxi, která umožňuje velmi přirozeným způsobem vkládat do prostého textu nejrůznější strukturální nebo vzhledové parametry, aniž by utrpěla čitelnost (pokud například chci zvýraznit nějaké slovo, obklopím ho zleva i zprava hvězdičkami; pokud chci umístit do textu nadpis, tak ho na dalším řádku podtrhnu řetězcem rovnítek nebo mínusů; atd.).

Kvalita konverze je pochopitelně významně ovlivněna kvalitou zdrojového souboru (z PDF většinou vyleze něco mnohem méně použitelného než třeba z HTML nebo LIT) a záleží také na výstupním formátu, a to dokonce dvojnásob: Jednak jde o to, co vlastně výstupní formát umí nebo neumí proti formátu vstupnímu (v LRF se můžete třeba rozkrájet ale rámečky nebo pořádné tabulky v něm neuděláte), druhak je tu vliv stáří konvertoru – převodníky do LRF vznikaly jako první a používají starší jádro, které řadu operací nezvládá moc dobře (něco už jsem k tomu napsal v sekci o formátu LRF, tak si to tam přečtěte). Naproti tomu konverze do EPUBu funguje výborně a není jí moc co vytknout. A i s tím LRF se dá docela dobře vyjít, pokud se seznámíte s omezeními, které vám Calibre klade.

Jestli má Calibre nějakou chybku, je to hlavně rychlost – jak už jsem uvedl, program je napsán v Pythonu a to se projevuje. Při vlastním běhu už ani moc ne, ale vliv jazyka je silně poznat při spouštění jednotlivých komponent Calibre, které je občas k nepřečkání dlouhé – zvlášť pokud si připravíte nějaký rozsáhlejší skript. Tady se dobře uplatní grafická verze programu, která má všechny funkce „v sobě“ a není zdržována neustálým novým a novým spouštěním. Pokud trváte na příkazové řádce, mohu vřele doporučit investici do malého ramdisku – z něj se všechny Calibrovské programy spouštějí jako blesk.

Trochu otázkou je budoucnost Calibru – ačkoliv je program open-source, z větší části je dílem jediného autora. Ten sice jede jako fretka, odvedl už neskutečné množství práce a úpravy dělá jak na běžícím pásu, ale je to jen jeden člověk a nemůže zvládnout všechno; bohužel pro mě v současné době trpí opravy konverzí do LRF, autor se soustředí primárně na EPUB 🙁 a na opravy a vylepšování GUI.

Calibre je každopádně program, který by měl přinejmenším znát, pokud už ne aktivně používat, každý, kdo se zabává elektronickými knihami. Ať už je vytváříte nebo jen konzumujete, ať už vlastníte dedikovanou čtečku nebo používáte počítač či mobil, Calibre docela jistě obsahuje něco, co se vám hodí.

Grafické prostředí Calibre
Grafické prostředí Calibre
Editor metadat
Editor metadat
Prohlížeč LRF souborů
Prohlížeč LRF souborů

Podobné příspěvky:

3 Responses to “Calibre”

  1. avatar Karolína napsal:

    Na to jsem taky myslela, tak dík.

  2. avatar pepak napsal:

    Karolína: Klidně to může být chyba v Calibre. Doporučuji kontaktovat autora.

  3. avatar Karolína napsal:

    Ahoj,
    ráda bych poprosila o pomoc. Když naformátovaný text z wordu do velikosti cca 100 stran uložím jako html – přes Sigil do ePub – přes Calibre do MOBI, vše funguje, jak má – funguje obsah atd. Pokud je text rozsáhlý cca 400-700 stran ve wordu a postup je úplně stejný, Calibre konverzi do MOBI nezvládne – začne jí a po pár vteřinách hlásí, že konverze selhala. V čem může být problém?
    Díky 🙂

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php