PRS-505: eBook Library
Základním software pro PRS-505 je Sony eBook Library. Ve své podstatě je to správce knížek v počítači i na čtečce, něco málo konvertorů a samozřejmě propojení se soňáckým obchodem. Bohužel toho k němu nemohu mnoho říci – svou filozofií je velmi blízký Applovskému iTunes a mě je bohužel tato filozofie naprosto cizí. Software jsem tedy kdysi vyzkoušel a pak ho zahodil hned, jak jsem našel lepší (myšleno: pro mě příjemnější) způsoby práce s čtečkou. Teď jsem ho sice zkusil stáhnout ještě jednou, abych aspoň natípal pár obrázků, ale bohužel, ve virtuálním počítači se mi nechce spustit a do reálného to nepustím já. Ponechme tedy popis programu při tom, že mě se nelíbí a ať si každý udělá vlastní názor.
Nicméně přesto je něco, co bych rád k eBook Library napsal: Má dvě unikátní vlastnosti, které u žádného jiného software nenajdete a které budete muset oželet, pokud se podobně jako já uchýlíte k alternativním správcům obsahu.
Spolupráce s ebookstore od Sony
Jak se dalo čekat, eBook Library je jediným software, který umí spolupracovat s obchodem elektronických knížek, který provozuje Sony. Bohužel je pro práci s chráněnými knihami absolutně nezbytný (pokud nepočítám knihy v EPUBu, které by mělo jít nahrát přes Adobe Digital Editions). Pokud snad chcete kupovat knihy, které Sony nabízí, tak prostě nemáte jinou možnost než eBook Library použít, ať si o něm myslíte, co chcete.
Pro české uživatele jde naštěstí o nevýhodu spíš teoretickou, protože Sony nám stejně žádnou knihu neprodá a tudíž ani nepotřebujeme hledat způsoby, jak ji pak dostat do čtečky.
„Prepagination“
Pro nahrávání knížek do čtečky eBook Library potřeba není – PRS od verze 505 funguje jako normální USB Mass Storage a knihy do něj můžete nahrávat svým oblíbeným správcem souborů; na všech verzích PRS (včetně 500) můžete využít Calibre, který také zvládne kopírování knih do čtečky. Přesto je jeden důvod, proč použít eBook Library, a ten důvod se jmenuje prepagination: Jde o to, že eBook Library už při kopírování knihy propočítá, kde začínají jednotlivé stránky a tuto informaci sdělí čtečce. Po zapnutí přístroje pak můžete rovnou začít číst, zatímco při nahrání knihy jiným způsobem napřed musíte čtečce nechat nějaký čas na to, aby výpočet stránek provedla sama. To samozřejmě nějakou dobu trvá (v PC máte skoro určitě výkonnější procesor než ve čtečce). Říkáte, že ta chvilka čekání vás nezabije? Nezabije. Až na to, že zrovna výpočet stránek patří k těm částem firmwaru, které programátoři od Sony odflákli více než obvykle. Výsledek je ten, že zejména u delších knih se často konce výpočtu ani nedočkáte, protože se čtečka zakousne, zresetuje nebo rovnou vypne. Můžete to samozřejmě zkusit znovu, ale protože pravděpodobnost zakousnutí stoupá s velikostí knihy, může se klidně stát, že opravdu hodně velké macky budete muset svěřit eBook Library, protože samotná čtečka si na nich zuby vyláme vždy.
Dovolil jsem si příspěvek přeposlat do diskusního fóra, tam se na něj přeci jen bude lépe reagovat.
Zdravím!
Díky za zajímavý web o Sony Readeru, na který jsem se dostal až teď přes diskusi na Technetu.
Zařízení používám zhruba od léta a přečetl jsem na něm desítky knih.
V prvních okamžicích jsem si chtěl počíst a neriskovat zničení systému experimenty s firmwarem třetích stran. Proto hned první experimenty se týkaly UTF-8, který však bohužel kvůli fontům správnou češtinu nezobrazuje.
Proto jsem začal používat PDF – asi půl roku bez jakýchkoli problémů. Rychlost je přijatelná, žádné ztuhnutí jsem dosud nezažil.
Knihy si ovšem musíte přesázet, což dá řádově pro titul 2-3 minuty práce.
1. Ve Wordu nastavit (lépe vytvořit šablonu) parametry stránky – 90x120mm, okraje 3mm, písmo Times 12,
2. Do této šablony napustit text. Pokud ho náhodou získáte v PDB (populární formát pro Palmíky), tak text získáte z volného programu DocReader přes klipboard.
Dobrý zdroj české beletrie (3500 titulů) sdělím na požádání.
3. Vytisknout do PDF.
Různé volné programy (PDFCreator) nereagují správě na nastavení malé stránky. Častý výsledek je, že se malé stránky vytisknou doprostřed A4, což nechceme.
Problémem jsem se netrápil (možná jsem jen dělal něco špatně), protože klasická Adobe PDF „tiskárna“ to zvládá bez problémů.
Nedávno jsem se přece jen rozhoupal k updatu.
Použil jsem PRSCustomizer.
Přes jeho vychvalování první pokus skončil chybovým hlášením, druhý sice proběhl, ale slibovaná lokalizace do češtiny neproběhla. Zato začalo fungovat UTF-8, což jsem chtěl hlavně a čož mne zatím plně uspokojilo.
Čistý text nyní už nemusí běžet přes Word-PDF, ale jen přes konvertor do UTF-8.
Pak ho napustím do Readeru (samožejmě kopírováním, žádné nadstavby mne nezajímají).
Drobné nevýhody proti PDF jsou – první otevření je pomalé (jak se píše někde nahoře), protože Reader si TXT jakoby musí „vysázet“ sám. „Tiskne“ až do okrajů (žádné 3mm jako u mých PDF) a některé znaky (ď) nevypadají moc dobře. Po dvou knihách jsem tyto detaily přestal vnímat.
Celkově jsem velmi spokojen a jedinou mou touhou v tomto směru je nějaký budoucí Reader ve formátu aspoň A5 nebo ještě větší, aby se tam daly napustit hotové PDF v A4.
Mimochodem, existuje program (mysím jap), který stávající PDF stránky dokáže rozděli na dvě vodorovným řezem a výsledek zobrazit na šířku. Nouzově jsem tak přečetl jednu knihu.
Těším se na vaše zkušenosti.
Emil Vlasák
No ne – to pouzijes – to kdyz si ctes, tak pak nadavas, ze uz je zase jedna hodina rano, a ze bys mel jit spat 🙂
R.
Jo, to je pravda, také jsem si toho kdysi všiml. Pak jsem na to zase zapoměl, protože jsem na čtečce datum a čas ještě nepoužil.
Calibre to ale snad má umět taky.
Ja jsem nalezl jeste jednu vec kterou knihovna podporuje – je to malickost, ale mne se zdala prijema. Automaticky nastavila datum/cas na me 505ce.
R.
Může být. Pro mě jsou nepoužitelné oba programy, takže příliš neřeším rozdíl, jestli je jeden nepoužitelný a dotažený a druhý nepoužitelný a nedotažený 🙂
Bohužel je skoro pravidlem, a to nejen v oblasti čteček, že čím lepší má výrobce hardware, tím horší k němu vytváří software.
Nemůžu si odpustit poznámku o filozofii blízké k iTunes: když jsem to viděl poprvé, taky mě to napadlo (zvlášť když obojí stojí na konceptu knihovny dokumentů), ale ten program je peklo, zatímco iTunes jsou dotažené a funkční. U Sony opět podcenili SW stránku věci, Library je podle mě naprosto nepoužitelný program. (Když pominu, že existuje jen pro Windows.)