PRS-T1: Čeština v každém EPUBu

No vida. Neuplynul ani měsíc od doby, kdy jsem tu psal návod na zprovoznění českých znaků ve čtečce Sony PRS-T1 pomocí úpravy jednotlivých knih, a už tu máme postup, jak dostat češtinu do všech knih najednou, aniž by se musely potupně upravovat. Příslušný hack vytvořil uživatel Morkl z diskusního fóra MobileRead (příslušné vlákno).

Morklův hack se stále vyvíjí, k 20.1.2012 obsahuje dvě základní funkce:

  1. Podpora pro uživatelské typy písem v menu Font: jak asi víte, neupravená čtečka dovoluje uživateli vybrat si při čtení jedno ze sedmi písem, kterým se má text vykreslovat; nelze ale tento seznam měnit, je jednou provždy dán výrobcem (leda že byste pokaždé upravovali firmware čtečky). Hack nabízí možnost šest z těchto sedmi písem nahradit písmy vlastními, pouhou úpravou XML souboru v paměti čtečky.

  2. Podpora pro výchozí CSS soubor, který se automaticky použije do každé knihy na čtečce.

Právě ta druhá funkce je to, co potřebujeme pro zprovoznění češtiny v každé knize: Už delší dobu umíme (viz minulý článek) vytvořit CSS soubor, který do knihy zavede češtinu, ale až dosud to znamenalo, že se ten CSS soubor musel přihrát ke každé knize zvlášť. To nyní díky Morklovu hacku neplatí – CSS soubor stačí vytvořit jednou, uložit ho na definované místo a zbytek už zařídí čtečka sama. Výsledek – kniha, kterou není třeba upravovat, ale která se bude řídit naším CSS souborem, tzn. např. použije naše fonty místo těch, které určil výrobce.

Instalace hacku

  1. Připojte čtečku k počítači a přepněte ji do „data transfer“ režimu.

  2. Stáhněte si nejnovější Morklův hack. Já jsem pro testy použil verzi z 18.1.2012 (lokální kopie, 1702 KB), novější obsahují některé dílčí změny v podpoře uživatelských písem.

  3. Hack rozbalte do nějakého pracovního adresáře.

  4. Zkopírujte adresáře css a fonts (v novějších verzích css a reader) do interní paměti čtečky.

  5. V adresáři install_noroot spusťte soubor flash_reader.bat. Upozorňuji, že jsou k tomu potřeba administrátorská práva – bez nich se sice flashovací program spustí a snaží se něco udělat, ale nakonec rezignuje s tím, že nedokázal najít čtečku. Pod Administrátorem to ale proběhne velmi rychle (tak sekundu). Vypadá to asi takhle:

    Výstup flashovacího programu po úspěšné aplikaci Morklova hacku
  6. Po skončení flashe se čtečka sama vyresetuje. To trvá o poznání déle než samotné flashování, ale mějte trpělivost.

  7. Při otvírání knih se vás nyní čtečka zeptá, jaký program má použít k zobrazení. V normálním stavu nabízí dva programy: com.sony.drbd.ebook.reader je výchozí čtečka Sony bez úprav, tzn. jen se standardními písmy a bez podpory pro uživatelské CSS. Vy budete chtít používat com.sony.drbd.ebook_mod.reader, což je modifikovaná čtečka s oběma hacky.

Tím je hack nainstalovaný, nyní ho však ještě musíte využít. Budu se zde zabývat pouze podporou pro výchozí CSS soubor, podporu pro výběr fontů si snadno odhadnete sami, pokud se podíváte do souboru fonts/fonts.xml (resp. reader/reader.xml v novějších verzích).

Výchozí CSS soubor najdete v interní paměti čtečky v css/style.css a můžete do něj napsat celkem libovolnou CSS definici, jaká vás napadne. Pokud například chcete vyzkoušet, že hack funguje, může být zajímavé použít CSS:

html, body, p { text-decoration: underline; }

Ten by měl zajistit, že většina textů bude podtržená. Sice se tak knihy nedají číst, ale je docela dobře vidět, jestli je hack aktivní (=skoro všechno je podtržené) nebo neaktivní (=podtržení jsou tak, jak je autor knihy určil, tzn. nejspíš není podržené nic).

Užitečnější ovšem bude, když do souboru css/style.css vložíte podporu pro češtinu. K tomu už není potřeba se rozepisovat, protože vše potřebné jsem napsal v článku Sony PRS-T1: Čeština – akorát že tam se to muselo opakovat pro každou knihu zvlášť, s Morklovým hackem to uděláte jednou a bude to fungovat na všechny (skoro – kniha to může přebít, když bude chtít, ale málokterá to dělá) knihy. Vyzkoušet si to můžete na mé klasické „knize“ Zkouška češtiny v0.02 (použijte jen EPUB verzi, PRS-T1 už formát LRF nepodporuje).

Podobné příspěvky:

20 Responses to “PRS-T1: Čeština v každém EPUBu”

  1. avatar David B. napsal:

    I me se ztratila klavesnice po haknuti ctecky 🙁 Blahove jsem si neudelal nejprve zalohu softu. Jen tak nahodou nemel by nekdo ten puvodni soft v cestine zalohovany? Po pravde receno, skoda mi o nej prijit, kdyz uz jsem si tolik zvykl. Jinak po roku a pul jsem z pristrojem dale velice spokojen.

  2. avatar PavelS napsal:

    Vytecne, vyborne, vynikajici. Srdecne dekuji. Dobra prace. funguje jak popsano.Dekuji

  3. avatar Monika napsal:

    Moc děkuju dodoMP za odkaz řešící nefunčnost klavesnice, neboť k tomu u mé čtečky taky došlo. Trošku mám podezření, že to způsobil tento hack. Češtinu jsem v knihách vyřešila bud kodovaním cp1250, díky čemuž se nezobrazují otazníky za č,š,.. . Na druhou stranu jsem poté měla diakritiku v knize zvýrazněnou. Tudíž jsem knihy převedla do formatu TXT a dala nahradit „ţ“ za „ž“ při převodu v Calibre a mám po starostech. Ještě jednou moc děkuju!

  4. avatar Ditamas napsal:

    Ahoj vsem,diky za pomoc.Prece jen jsem nakonec ctecku hacknout nemusela.Nasla jsem informaci pro nastaveni formatovani ceskeho textu v calibre:(predvolby-zmenit chovani calibre-spolecna nastaveni-vzhled a chovani-kodovani vstupnich znaku) na cp1250.Na MAC a po nastaveni palatino nova na PRS-T1 jsou vsechny hacky a carky k precteni.HURA!

  5. avatar pepak napsal:

    dodoMP: Gratuluji. Že za to může Morklův hack, to se samozřejmě vyloučit nedá, ale zdá se mi to velmi málo pravděpodobné. Já sám jsem ho aplikoval na třech čtečkách bez problémů, a vím, že ho používají i další. Spíš bych se přikláněl k nějaké chybě ve čtečce, je jich tam docela dost, včetně dost zásadních (nekonečné smyčky apod.).

  6. avatar dodoMP napsal:

    Tak sa mi podarilo „opraviť“ problem s nefunkčnou klavesnicou. Po dlhom pátraní a skúšaní som sa dopracoval k stránke….

    http://blog.the-ebook-reader.com/2011/10/27/how-to-un-root-sony-reader-prs-t1-back-to-stock/

    a preinštalovať reader. Použitím Rescue Setu som síce prešiel o češtinu ale reader funguje. Je možné, že nefunkčnosť klávesnice vznikla použitím Morklovho hacku a tým, že to bola CZ verzia ???

  7. avatar pepak napsal:

    Ditamas: Rád bych, ale to nedokážu. Takže tě jen upozorním, že pro krok 5 budeš potřebovat PC s Windows, na Macu to nepůjde.

  8. avatar Ditamas napsal:

    Ahoj,
    mam Mac a Reader,ale jsem naprosty antitalent pres pocitace. Free knihy v cestine i preformatovane v Calibre do ePub a nastavene na patino nova maji otazniky misto č a ž. Predpokladam,ze tedy budu muset „hacknout ctecku“,ale tomu nerozumim od bodu 3.Muzete to nekdo vysvetlit polopate? Diky moc

  9. avatar dodoMP napsal:

    Mám rovnaký problém ako YerbaZolic skúsil som i tvrdý reset ale klávesnica nefunguje

  10. avatar pepak napsal:

    YerbaZolic: To by nemělo mít nic společného s hackem, ale může docela klidně souviset s tím, že čtečka není vždy úplně stabilní (zrovna včera jsem se dostal do prima nekonečné smyčky při přechodu na další stránku). Tzn. začal bych s tím, že se prostě zbláznila čtečka a je třeba provést standardní počítačovou nápravu, to jest, čtečku vyresetovat (normálně ji z menu vypnout a pak zase zapnout).

  11. avatar YerbaZolic napsal:

    Ahoj,
    ze zacatku bych chtel za „hack“ podekovat, protoze cteni velmi zjednodusil. Narazil jsem ovsem na problem, kdy mi nefunguje zadavani textu pomoci softwarove klavesnice. Klavesnice se nezobrazi. Pokud chci v Nastaveni zadat klavesnici, tak mi to napise, ze aplikace musi byt ukoncena. Predem diky za jakkoukoliv radu

  12. avatar ekronos napsal:

    Nakonec jsem se rozhodl pro reset do továrního nastavení. Dohrálo se tam dokonce i těch pár knih co s čtečkou dodávají. Ztratil jsem sice češtinu, ale tu bych stejně ztratil s nový firmware, který jsem stejně chtěl instalovat. Alespoň jsem se naučil zase něco nového 😉

  13. avatar ekronos napsal:

    pepak: To byl obecný povzdech. Tipy od tebe byly vždy funkční a usnadnili mi pár horkých chvil s 505tkou co mám sám. Takže jsem tohle řešení přijal jako plně funkční. Navíc i vyzkoušené člověkem, který se kolem toho pohybuje víc než já. To není výčitka, to je jen vysvětlení. Sám můžu mít menu v angličtině, ale tohle je dárek a tak jsem se snažil ho udělat co nejvíc bezproblémovým.

  14. avatar pepak napsal:

    ekronos: Někde v menu se to dá zase vypnout (aby se to zase začalo ptát, čím se mají knihy prohlížet, a pak si můžeš zvolit původní prohlížecí program). Nepamatuju si kde a nemohu to teď vyzkoušet, ale někde to tam je.

  15. avatar ekronos napsal:

    Po pár testech zjišťuji, že na odebrání už nemám znalosti. Budu opravdu velmi rád za jakýkoli tip jak to dostat do původního stavu – nejlépe zase s češtinou.

  16. avatar pepak napsal:

    ekronos: To by mě fakt zajímalo, pokud máš počeštěnou čtečku, tak proč to nereklamuješ u výrobce. Jestli si myslíš, že ti s tím pomůžu já, tak nepomůžu – já čtečku počeštěnou nemám a nikdy jsem neměl, můj zájem se vždycky omezoval na to, aby zobrazila knihy, ne na to, aby na mě mluvila česky.

  17. avatar ekronos napsal:

    No, po instalaci nevím jestli mám mít radost nebo se zlobit. Čtečku bych býval nechal tak jak je, kdyby byla pro mě, ale s ohledem, že má být jako dárek, chtěl jsem ukončit to otravné přepínání písma u každé nové knihy. Zaplatil jsem za to tím, že v hlavní části menu už není čeština. Knihy sice nepotřebují přehazovat písmo, ale to je jen malá radost, když teď mám na výběr jestli bude dárek v angličtině nebo v česko-holanském guláši. Instaloval jsem poslední verzi ze 22.1.2012.

  18. avatar safa napsal:

    To je divny, zkousel jsem vicero ePubu a chova se to vsude stejne. Calibre jsem zatim neprisel na chut… budu se s nim muset nejspis jak to tak vidim nejak szit. Kazdopadne diky.

  19. avatar pepak napsal:

    safa: Ten hack ti zpřístupní CSS soubor, který čtečka použije jako výchozí pro všechny knihy. Můžeš ho použít jen k nastavení českého fontu, ale zrovna tak dobře se s ním dá nastavit cokoliv jiného, co lze pomocí CSS ovlivnit. A toho je sakra hodně, počínaje velikostí písma přes odsazení odstavců až třeba po číslování kapitol (ale to asi ADE umět nebude).

    Textových souborů se to netýká, protože ty nepoužívají CSS. Pokud chceš číst i prosté TXT, tak si je pomocí Calibre převeď do EPUBu.

    Hack nemá na velikost písma a možnost její změny vliv, to mám ověřené. Spíš si zkontroluj, že kniha, kterou se snažíš číst, nemá natvrdo zakódovanou velikost písma.

  20. avatar safa napsal:

    Chapu spravne ze tenhle „hack“ jen nahradi dosavadni nutnost prepnout pri cteni font jiny nez „default“ ?

    Mam totiz problem: i obycejne TXT soubory mi po upgrade FW ctecka zobrazi s vadnou cestinou. Bohuzel ani prepnuti do jinych fontu nepomuze.

    Podobne mam druhy problem: u ePub mi zobrazi strasne maly font (byt tusim s korektni cestinou) a nejde zvetsit.

    Suma sumarum… nejak jsem to tim upgradem FW „rozj*bal“ ;-( .

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php