PRS-300: Čeština

Pokračuji v sérii článků, jak dostat podporu češtiny do e-inkových čteček firmy Sony. Po PRS-505 a PRS-600 se mi nyní ozval odvážný majitel dalšího modelu, se kterým jsme hack vyzkoušeli a shledali funkčním. Slavnostně tedy oznamuji podporu češtiny pro Sony Reader PRS-300. Za otestování patří díky Mirkovi Tichákovi (a před ním Jirkovi Trousilovi, s ním jsme ale nepřišli na jeden klíčový krok).

Stejně jako u PRS-600 si neodpustím pár odkazů na starší články a drobné varování. Napřed ty odkazy: Podpora češtiny pro PRS-300 je řešena přesně stejným způsobem jako u PRS-505 a PRS-600. Tvoří ji upravený firmware, do kterého je doplněn font s podporou češtiny (konkrétně rodina fontů Droid, která je volně šiřitelná) a pro kompletnost v něm je i upravený Adobe Digital Editions pro podporu češtiny v EPUBu (přesně podle staršího článku PRS-505: Čeština v každém EPUBu). Pokud vás zajímají principy, na kterých jsou úpravy postaveny, doporučuji přečtení všech výše uvedených článků, pro kompletnost můžete přibalit ještě PRS-505 a čeština podruhé.

Nyní to varování: Stejně jako u PRS-600 nemám hacknutí vyzkoušené osobně na vlastní kůži, protože sám PRS-300 nemám. Nemohl jsem tudíž hack důkladně vyzkoušet ve všech možných situacích, musím se spoléhat na hlášení druhých. V zásadě by to mělo být dost spolehlivé, protože na mém hacku samotném nic složitého není a pro flashování používám Porkupanův flasher, masivně používaný v ruských krajích. Ale pořád platí, že se může něco pokazit a čtečka přestane fungovat. Proto zvažte dvě skutečnosti:

  1. Ostravská firma Acomp, která na našem trhu řadu čteček distribuuje, nabízí rovnou počeštěné čtečky – a i těm, kdo si koupili čtečku někde jinde, nabízí za celkem přijatelný peníz dodatečné počeštění. Osobně si myslím, že těch 300 Kč není zase tak moc, aby stálo za to riskovat znefunkčnění čtečky, a doporučil bych svěřit operaci profesionálům. Vlastní počeštění má smysl víceméně jen v případě, že se budete chtít hackování čtečky dále věnovat (např. budete chtít časem použít vlastní fonty – článek na toto téma připravuji) a chcete k tomu nasbírat zkušenosti.

  2. Hackování PRS-300 se principiálně podobá PRS-505: firmware je tvořen třemi relativně samostatnými částmi, bootovacím kódem, linuxovým jádrem a vlastním software čtečky. Hack mění jen jednu z těchto částí (tu poslední), takže by sebehorší porucha neměla znefunkčnit celou čtečku (jako se to klidně může stát u PRS-600, PRS-700 a PRS-900) – teoreticky vždycky dokážete čtečku připojit k počítači a z něj ji nějak oživit. Problém spočívá v tom, že na rozdíl od PRS-505 a PRS-600 zatím Sony pro PRS-300 nevydalo žádný aktualizovaný firmware, takže není čím nabořený firmware opravit. V extrémním případě může dojít k tomu, že budete mít čtečku nefunkční až do doby, kdy se Sony uráčí vydat nějaký upravený firmware (pravda, lepší než u PRS-600, kde můžete mít čtečku nefunkční navždy).

Jak hacknout čtečku

Hacknutí čtečky je poměrně jednoduché, podobá se spíš PRS-505 než PRS-600. Mimo jiné to znamená, že pro hack nepotřebujete počítač s Windows, vystačíte si klidně s Linuxem a celý proces jde klidně provést i na Applu. Postup je následující:

  1. Začněte každopádně s tím, že si důkladně prostudujete originální dokumentaci k flashovacímu softwaru – pamatujte, že já sám hackování PRS-300 vyzkoušené nemám a když dojde na lámání chleba, sotva vám dokážu poradit. Drtivá většina pomoci bude muset směřovat na odkazované diskusní fórum, takže je nanejvýš vhodné, když si předem ověříte, do čeho lezete. Jsou tam i obrázky, jak to má vypadat.

  2. Stáhněte si hacknutý firmware (odkaz je na konci stránky) a rozbalte ho do nějakého adresáře na disku. Získáte soubor info.txt, kde je jinými slovy napsané totéž co v tomto návodu, a adresář Internal Memory.

  3. Připojte čtečku k počítači.

  4. Do interní paměti čtečky (což je, jestli se nepletu, současně jediná uživatelsky přístupná paměť čtečky, takže by nemělo být těžké ji identifikovat), nahrajte obsah adresáře Internal Memory z předchozího bodu. To znamená, že se ve čtečce vedle stávajícího adresáře database objeví ještě adresář Sony Reader, ve kterém bude řada souborů jako libfskLoad.so, myvm2.xml atd.

  5. Bezpečně odpojte čtečku.

  6. Po startu čtečky by mělo naskočit menu Run Script. Zmáčkněte tlačítko 6 „flash the image“ a počkejte, než flashovací proces skončí. Poté čtečku restartujte (tlačítkem 9) a je hotovo.

Před provedením posledního kroku je vhodné zmáčknout napřed 5 „save firmware images“, která zkopíruje stávající firmware do paměti čtečky, odkud si ho můžete zazálohovat do počítače.

Pokud se něco ve flashování nepovede, neznám bohužel jiné řešení než se znovu a znovu pokoušet o flash (ideálně zazálohovaného firmware, viz předchozí poznámka) a doufat, že teď už se dostaví úspěch. V budoucnosti, až Sony vydá aktualizovaný firmware, by mělo stačit ho dát nainstalovat.

Pokud se flashování podařilo, měla by už „sama od sebe“ fungovat čeština v LRF (ověřit ji můžete souborem Zkouška češtiny, k downloadu na konci článku) a také TXT a RTF (pokud je příslušným způsobem uložíte, viz články Formáty na PRS-505: *.TXT a Formáty na PRS-505: *.RTF). Čeština v EPUBu je připravená, ale sama od sebe fungovat nebude – soubor /epub/userStyle.css si musíte vytvořit sami, jeho obsah mu dáte také sami a musíte se postarat i o nahrání fontů na příslušné místo ve čtečce; celý postup je uveden v článku PRS-505: Čeština v každém EPUBu v části „Používání hacku“, která jen mírně upravuje starší návod z článku PRS-505: Čeština v EPUBu. Pomohou vám také komentáře v článku o počeštění PRS-600, zejména doporučuji druhý dotaz uživatele Macio z 18.3.2010 a moji odpověď na něj.

Bez ohledu na to, jestli budete s hackem úspěšní nebo neúspěšní, uvítám, když mi o tom napíšete – buď abych mohl uklidnit vaše následovníky, že to opravdu funguje, nebo abych je varoval, že radši mají ještě počkat.

Download

Podobné příspěvky:

36 Responses to “PRS-300: Čeština”

  1. avatar pepak napsal:

    Bevan: Prostě vezmeš nějaký textový editor (tzn. ne Word, ale třeba Poznámkový blok) a ten soubor v něm vytvoříš. Dej si pozor na správný název včetně velikosti písmenek, to je tak to jediné, v čem bys mohl mít problém.

  2. avatar Bevan napsal:

    Zdravím vespolek, nedaří se mi rozchodit češtinu v Sony PRS-300. Hack jsem udělal, fonty jsem taky nahrál, ale prostě nechápu, jak mám vytvořit soubor /epub/userStyle.css. Pročetl jsem veškeré odkazy zde a opravdu nevím, jak na to. Navíc nefunguje ani odkaz na ebook applications. Může někdo poradit? Vřelý dík.

  3. avatar Mr. Death napsal:

    Díky, jsem blb, stačilo zapnout ten CSS hack a začlo to fungovat samo. Bylo třeba akorát znovunačíst knížku, což jsem asi poprvé neudělal…

  4. avatar pepak napsal:

    Mr. Death: Tipnul bych si, že jsi nepostupoval podle návodu a buď nenakopíroval do čtečky fonty, nebo v ní nevytvořil příslušný css soubor.

    Můj hack je součástí PRS-Plus už dávno, akorát že umístění css souboru je jiné než moje. Kde přesně to je ti neřeknu, ale dá se to najít v dokumentaci k PRS-Plus.

  5. avatar Mr. Death napsal:

    Tak mně to nějak nefunguje. Nahodím do PRS-300 ten firmware, zkusím ty zkušební češtiny a u epub jsou otazníky. Co dělám blbě? Případně jde nějak nacpat podporu češtiny pro epub do PRS+? Zatím používám eBook applications, ale radši bych používal normální firmware v paměti…

  6. avatar pepak napsal:

    sindla: Zkombinovat eBook Applications s mým hackem jde, ale nebude to mít požadovaný efekt 🙂 – eBook Applications si svoje fonty řídí sám a s fonty z firmwaru (včetně hacknutého) nemá co do činění.

  7. avatar sindla napsal:

    Dobrý den,

    myslíte, že můžu zkombinovat alternativní FW pro PRS-300 (eBook Applications) s hackem uvedeným v tomto článku? Nebo lze používat alternativní FW a doinstalovat české fonty podle Vašeho návodu?

    Díky za odpověď

    VS.

  8. avatar Emc3250 napsal:

    Spravne.
    Uz to maka!
    Dik za pomoc.
    E

  9. avatar pepak napsal:

    To znamená, že když jsi převáděl Švejka (ať už přímo do jiného formátu nebo jen do textu v Unicode), tak jsi zadal špatně vstupní kódovou stránku – buď byl text na vstupu ve Windows-1250 a ty jsi ho zadal jako ISO-8859-2, nebo naopak byl v ISO-8859-2 a ty jsi ho zadal ve Windows-1250.

    Funkčnost češtiny nejlépe ověříš na mých souborech „zkouška češtiny“, kde jsou použité všechny české znaky a pokud bylo počeštění provedeno správně, tak se také všechny správně zobrazí.

  10. avatar Emc3250 napsal:

    To pomohlo, dik.
    Akorat jsem ted zjistil ze vynechava š a ž. Ř,ě,č umi.
    Konkretne u Švejka je to na pytel.

  11. avatar pepak napsal:

    Protože se změnila písma a tudíž přestalo být platné rozdělení na stránky, jak si ho Reader vypočítal s původním písmem. Je třeba přegenerovat cache, což se nejsnáz udělá tak, že se celá cache smaže (je to jeden z .xml souborů ve čtečce, podle názvu se to pozná).

  12. avatar Emc3250 napsal:

    Ahoj,
    Tak jsem moji novou PRS 300 flashnul. Cestina funguje ale pri obraceni stranek vzdy jeden radek chybi. U vsech formatu, u vsech velikosti textu.
    Prevadeno v Calibre, v prohlizeci je vse OK.
    Nevite nekdo proc?
    Dik,
    E

  13. avatar Radovan napsal:

    Tak jo, uz jsem to poresil. Stacil scan disku na W7 a pak se to nejak zahadne povedlo.

  14. avatar Radovan napsal:

    Ahoj, momentalne bojuji s tim jak to sprovoznit na moji ctecce. Dostavam MD5 failure, coz je pochopitelne, protoze ten flashovaci software mi ten file new_opt.300 nejakym zahadnym zpusobem uplne pokazi – ma asi 79 kilo, ikdyz jsem puvodne kopiroval file ktery ma vic nez 7 mega. Mel taduy nekto podobnou zkusenost? Diky moc

  15. avatar pepak napsal:

    Jen tak experimentálně jsem ten soubor nahodil do své PRS-505, a ta se po pokusu o otevření souboru zresetuje taky. Takže bych řekl, že problém není ve čtečce ani jejím počeštění, ale v Calibre.

    Proč to v EPUBu funguje je jasné – EPUB používá úplně jiný renderer s úplně jinými chybami, než má renderer LRF 🙂

  16. avatar Martin napsal:

    Ahoj. Tak jsem se nakonec taky odhodlal k hacku svojí PRS300 a na první pohled se zdálo, že vše funguje bez problému. Nicméně na jednu nepříjemnost jsem narazil. Používám čtečku zejména pro čtení materiálu stáhnutého pomocí Calibre přes „Fetch news“. Za defaultní fromát jsem si zvolil *.lrf. Bohužel některé soubory při snaze o otevření způsobí restart čtečky. Po konvertování do *.epubu se otevřít dá. Nesetkal se s tím někdo?

    Pokud by někdo měl zájem tak př. souboru, který to způsobuje, jsem nahrál na dropbox, viz.
    http://dl.dropbox.com/u/4759039/Salon.com%20%5BI%2026%2C%202011%5D%20-%20calibre.lrf

  17. avatar Martin O. napsal:

    Tak jsem zkusil smazat soubory v adresáři cashe (casheEXT.xml, cacheExtSchema_1.1.xsb, media.xml) jednotlivě i postupně, vymazal jsem i knihy, ale problém přetrvává…:-(

  18. avatar pepak napsal:

    Začal bych tím, že bych po aktualizaci firmware smazal datové soubory (určitě cache.xml a dost možná i všechny knihy, pro jistotu). Pak bych je zase postupně nahrál zpátky.

  19. avatar Martin O. napsal:

    Ahoj, já jsem narazil na problém… Stáhnu a nainstaluji vše jak je zde popsáno a čtečka funguje, tzn. zvládá rtf atd., ale jen do chvíle, dokud ji nevypnu, nebo dokud do ní nenatáhnu nějaké nové knihy… Po odpojení od pc se čtečka nějak zacykluje, což se projevuje tak, že se neustále střídá úvodní obrazovka (Opening book) a zašedlé menu (takže není aktivní)… Jediný způsob je znovu připojit k pc a celé přeinstalovat. Jinak, když nainstaluju originální firmware, vše funguje v pohodě. Nevíte někdo, co s tím?

  20. avatar 1138 napsal:

    Diky, už jsem sosnul… Dám vědet, až bude po operaci.

  21. avatar pepak napsal:

    Už by to mělo chodit správně.

  22. avatar pepak napsal:

    URL je v pořádku, ale server z nějakého důvodu vrací chybu „500 Internal Server Error“. U PRS-600 taky. Budu se muset poptat poskytovatele hostingu.

  23. avatar 1138 napsal:

    Zdravím,
    tak jsem celý natěšený vybalil svoji první čtečku (2nd hand PRS 300 z Ebay) a utíkám ji flashnout… a hack nikde, odkaz je nefunkční.

    Je to nedopatření nebo již není k dispozici ?

  24. avatar Amos napsal:

    Tiez som skusal tuto Cestinu na svojej PRS-300 a funguje hned bez problemov, po pridani fontov aj v epube, takze mozem len odporucit

  25. avatar pepak napsal:

    Otaceni stran.

  26. avatar Vlada napsal:

    pepak: děkuji za vysvětlenou. U toho LRF, myslíte rychlost otáčení stran nebo načtení knihy?
    Tema s alternativním firmwarem zde na webu už jsem objevil 🙂

  27. avatar pepak napsal:

    Integrovat fonty jde do LRF (se ztratou rychlosti), EPUB (nutno kazdou knihu zvlast), teoreticky RTF (ale co ja vim, nikomu se to nepodarilo opravdu zprovoznit). PDF je cesky „samo od sebe“, pokud je udelane spravne. Skutecna zobrazitelna plocha je totozna s plochou displeje minus stavovy radek. Okraje jsou cokoliv, co si uzivatel nadefinuje, klidne i 0 pixelu.

    Alternativni firmware a jeho klady i zapory jsem popisoval v jinem prispevku.

  28. avatar Vlada napsal:

    Zkošel už někdo tenhle alternativní firmware pro 505 a 300? Podle všeho stačí jen nakopírovat do vnitřní paměti, a nic se neflashuje, a lze přidávat i vlastní fonty (tedy i české) co si o tom myslíte?
    http://ebookapplications.com/

  29. avatar Vlada napsal:

    dobrý den,
    mám objednanou čtečku z GB, chtěl bych se zeptat na pár věcí. Nevím, jestli se mi bude chtít čtečku počešťovat, protože bych jí nerad odepsal, a Eng mi problémy nedělá (menu apod) ale zaíjmalo by mě, v jakých formátech si počtu česky bez počeštění? Bude fungovat např. PDF? Jde mi o to, jestli nějaký formát si fonty zabalí do sebe. Předělat to ve wordu není nejmenší problém, a oříznout si pdf n velikost displaye už vůbec ne…
    Druhá věc by mě zajímaly okraje, za a) jaká je rozměrově skutečná plocha vyhrazená pro text, za b) když zobrazím třeba to pdf, kolik čtečka udělá sama od sebe okraje? Já jestli to mám konvertovat bezokrajově v např. 76*90mm nebo si tam nějaký mám udělat…

  30. avatar Petr napsal:

    Zdravím,

    tak jsem si úspěšně vyrobil firmware s podporou Češtiny a jelikož jsem se trochu nudil, přeložil jsem komplet do Češtiny i prostředí. Kdyby měl někdo o firmware zájem, kontaktujte mne na sonyprs300(zavinac)gmail(tecka)com. Velký dík patří pepakovi za jeho články o úpravách firmware a borodovi za jeho firmware k PRS-300, na kterém je ten můj založen (konkrétně na verzi 1.05a).
    Přidávám ještě odkaz na pár screenshotů: http://img21.imageshack.us/gal.php?g=screen121.jpg.

    Petr

  31. avatar Miroslav Tichák napsal:

    Zdravím, jsem rád, že to všem funguje, velké díky patří Pepákovi a ruským kolegům. Čtečkám v češtině zdar !!!

  32. avatar pepak napsal:

    To je skvělá zpráva! Díky za informaci.

  33. avatar adjagr napsal:

    Takže knižka se nakonec rozdejchala a čeština již funguje. Postupoval jsem podle návodu a nahral jsem firmware. pak jsem převedl v calibre knižku a hle ona ta čeština nefungovala. Myslel jsem si, že jsem to asi špatně flashnul a tudiž jsem to udělal ještě jednou. Bohužel po tomto nastala hlaška Invalid format. Tak jsem ereader znovu restartoval a pořad ta hlaška. Zformatoval jsem vnitřní paměť a pořád to same. Do paměti jsem nahral znovu tady tu flash a zrestartoval. Nic, pořád ta hlaška. Asi po 5 formatu vnitřní paměti najednou hlaška zmizela. Nahrál jsem znovu firmware a restart. Potom se ereader rozeběhl. Jenže fungoval jen do te doby, než jsem spustil program od SONY (nějaký ten ebook nebo co to ma). Po spuštení tohoto programu a připíchnutí knížky opět invalid format. Takže opět nějakých pět formátu vnitřní paměti. Potom se ereader znovu rozběhl. Po této zkušenosti jsem ten soňácky program odinstaloval a dal si calibre. No a ereader najednou šlape velmi dobře. Osobně však musím říct, že Hanlin V3 mi byl podstatně milejší a příjemnější než tento soňák, ale bohužel jsem rozbil display a v zahraničí jsem ho nesehnal. Ale abych se vrátil k problému. Čeština podle návodu funguje, ale mě to stálo asi 4 godiny mého života a nervů. Upřimně byl jsem již z toho trochu špatný. Ale nakonec dopadlo vše OK. Autorovi članku moc děkuji za radu a všem ostatním přeji lepší a rychlejší start s tímto přístrojem.

    A na závěr jsem zjistil, že jsem asi opravdu nešikovny, ale po převodu češtiny v calibre se mi prostě čeština stále špatně zobrazuje. Na převod teď používam program RTFUnicode. Je to asi trochu zdlouhavější, ale na druhou stranu těch pět minut za dva dny co si nahrávám knížku dím na oltář vlasti 🙂 .

  34. avatar pepak napsal:

    „Invalid format“ ale nezní jako zakousnutá čtečka. To spíš vypadá, že se ti nabořila knížka, kterou jsi měl zrovna rozečtenou. Co se stane, když čtečku vyresetuješ (natvrdo, resetovací dírkou) a zkusíš to znovu?

  35. avatar adjagr napsal:

    špatna zpráva:

    Invalid Format a čtečka je v pr…… Objeví se trojúhelník s vykřičníkem a tím to skončilo 🙁

  36. avatar Jiri Trousil napsal:

    Ahoj, dobrá zpráva: zkusil jsem s těmito soubory provést počeštění svého readeru a již se mi to povedlo.

    Takže mohu potvrdit správnou funkčnost. Myslím, že riziko na neúspěch je v tomto případě opravdu minimální.

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php