The Best of John Wyndham (John Wyndham)

Pokud máte zájem o Wyndhamovu povídkovou tvorbu v angličtině (v češtině není moc z čeho vybírat), jednou z nejlepších knížek, po které se podívat, je sbírka The Best of John Wyndham. Obsahuje celkem dvanáct povídek, které svým časovým rozpětím pokrývají skoro celou Wyndhamovu kariéru – od roku 1932 až do roku 1960. Obdobně je pokryto skoro celé spektrum témat – od průzkumu vesmíru přes válečné povídky, horror, mezilidské vztahy až po paradoxy času. Jediné, co trochu chybí, je Wyndhamova humorná tvorba – pokud nepočítáme suchý britský humor, který je v mírné míře přítomen v takřka všech Wyndhamových dílech.

The Best of John Wyndham

Přestože sbírka vyšla jen v sedmdesátých letech, je docela dobře dostupná i dnes. Musíte ovšem hledat na eBayi – a nenechte se splést tím, že existují dvě verze: jedna obsahující všech dvanáct povídek v jedné knize a druhá tvořená dvěma knihami po šesti povídkách (1932-1949 a 1951-1960). Kdyby měl někdo extra zájem, tak první z těchto polovin mám navíc a za rozumných podmínek bych ji někomu přenechal…

The Lost Machine (1932)

The Lost Machine (Ztracený stroj) je jedna z prvních Wyndhamových povídek a je to na ní znát – přijde mi taková trochu naivní a ve své podstatě velmi prostá. Je to vlastně záznam zkušeností myslícího stroje, který na Zemi přiletěl z Marsu a kvůli nešťastnému přistání přišel o živého parťáka i možnost návratu. Vyslanec vyspělé civilizace se pak pochopitelně podivuje nad pozemskými podivnostmi a zejména nad primitivními pozemskými stroji.

The Man From Beyond (1934)

The Man From Beyond (Muž z minulosti) je sice jedna z prvních Wyndhamových povídek, ale dost možná jedna z nejpopulárnějších (nebo aspoň nejčastěji vydávaných). Venušanské děti se na školní návštěvě muzea kuriozit zajímají hlavně o veleještěry, ale žáka Sadula zaujme podivné zvíře, pohybující se jen po dvou zadních končetinách – a to bez pomoci ocasu! A ještě víc ho překvapí, když tvor začne komunikovat…

The Perfect Creature (1937)

The Perfect Creature (Dokonalé stvoření) je další z velmi populárních povídek, což se projevuje mimo jiné i tím, že se vyskytuje ještě pod nejméně dvěma alternativními názvy (Una a Female of the Species). Jde o mírně frankensteinovskou povídku, ve které se dva členové Společnosti pro ochranu zvířat před týráním vydávají vyšetřit zneklidňující zprávy o podivných křížencích želv a lidí. V blízké vile doktora Dixona se jim dostane poněkud podrobnějšího vysvětlení, než by se jim samým líbilo: poněkud potrhlý doktor našel způsob, jak vytvořit umělý život, a rozhodl se svůj objev použít ke stvoření dokonalého tvora – geniální vědec směřující ke konkrétnímu cíli to přece dokáže lépe než nemyslící matka příroda a její vývojové mechanismy!

The Trojan Beam (1939)

Kolem čtyřicátých let se Wyndham několikrát zabýval novými zbraněmi a jinými válečnými úkazy, a The Trojan Beam (Trojský paprsek) je jednou z nich – podle mého názoru jednou z nejlepších. Zabývá se válkou mezi Čínou a Japonskem, neobvykle vyrovnanou – co mají Japonci ve vojenské síle, to vyrovnávají Číňané neotřelými myšlenkami a neskutečnou trpělivostí. Teď třeba vymysleli speciální zbraň, řiditelný magnetický paprsek, kterým lze zablokovat – nebo přitáhnout – všechno, co je ze železa. Japonci to zjistí rychle – v okamžiku, kdy se jim celý tankový prapor utopí v řece. A hned začnou pátrat po tajemství této zbraně…

Vengeance by Proxy (1940)

Podobně jako je poměrně neznámá Wyndhamova válečná tvorba, ani o Wyndhamově horroru mnoho lidí neslyšelo. Což je škoda, protože mnohé horrorové povídky jsou opravdu pěkné – Vengeance by Proxy (Pomsta přes prostředníka) je zrovna jedna z těch, co za přečtení určitě stojí. Bohužel nemohu ani naznačit děj, abych neprozradil pointu.

Adaptation (1949)

V několika povídkách se Wyndham zabýval mimořádnou lidskou schopností přizpůsobit se, většinou samozřejmě v takovém kontextu, aby to byla spíš nevýhoda. To je i případ povídky Adaptation (Schopnost přizpůsobit se), ve které se ve vesmíru ztratí kosmická loď i s dcerou jednoho významného pozemšťana. Ten ale odmítá uvěřit, že zemřela – místo toho investuje ohromné prostředky do toho, aby ji v nekonečných prostorách vesmíru našel.

Pawley’s Peepholes (1951)

Pawley’s Peepholes (Pawleyho poučné projížďky) je jedna z povídek, které vyšly i česky – snad dokonce několikrát. Není divu – jde o typickou ukázku Wyndhamovy schopnosti kombinovat věci bizarní a trochu až strašidelné s humorem a nadhledem. Koncertní hala v městečku Westwich se jednoho dne stane dějištěm skutečně podivné příhody, kdy se uprostřed představení vynoří ze stropu pár lidských nohou, nějakou dobu tam zůstanou viset a pak zase zmizí, aniž by po sobě nechaly nějakou stopu (třeba díru ve stropě). Ale to je jen začátek, brzy se Westwich začne duchy doslova hemžit.

The Red Stuff (1951)

The Red Stuff (Rudé svinstvo) se zabývá tematikou lidských znalostí a toho, jak s nimi můžeme ve vesmíru narazit, až potkáme něco zcela nečekaného. Trochu mi to připomíná pozdější thriller Kmen Andromeda, nejde ovšem o smrtící bakterie, ale „jen“ o podivný organismus, který se neskutečnou rychlostí rozmnožuje.

And the Walls Came Tumbling Down (1951)

Povídka And the Walls Came Tumbling Down (A zdi se zhroutily) v mnohém připomene The Lost Machine, první povídku sbírky: I Zdi jsou popisovány ne z pohledu lidí, ale z pohledu mimozemské formy života, která Zemi navštíví. V tomto případě ovšem nejde o stroje, ale o skutečný život, ovšem postavený na křemíkové bázi místo uhlíkové. Pochopitelně jsou bytosti zmateny, když zjistí, že nejvýhodnější místa pro život jsou zcela neobydlená a místní odpudivý rozčvachtaný život se vyskytuje zejména v blízkosti smrtelně nebezpečné vody…

Dumb Martian (1952)

Také Dumb Martian (Pitomá Marťanka) je povídkou, která už česky vyšla. Je jednou z řady těch, ve kterých je Mars zobrazován jako vyčerpaná planeta těsně před zánikem, jejíž obyvatelstvo splnilo všechny své ambice a nyní už jen poklidně očekává konec. Z pozemského pohledu pak Marťané pochopitelně vypadají jako zdegenerovaní a připitomělí, takže je možné je libovolně zneužívat. Třeba si takovou Marťanku za pár tisíc koupit jako sexuální otrokyni za účelem zpříjemnění pětileté „samotky“ při dohledu nad těžebním asteroidem.

Close Behind Him (1953)

Close Behind Him (Těsně za ním) je druhou horrorovou povídkou ve sbírce, a opět výbornou. Zlodějíčkové Smudger a Spotty udělali životní chybu, když se rozhodli vyloupit vilu místního satanisty, když ten byl zrovna někde na cestách, a neověřili si, jestli si náhodou domů nepozval návštěvu. Od té chvíle se jim totiž lepí smůla na paty – doslova.

Emptiness of Space (1960)

Závěrečná povídka sbírky do knihy tak trochu nepatří – Emptiness of Space (Prázdnota vesmíru) totiž není samostatnou povídkou, ale pátou kapitolou z knížky The Outward Urge o činech rodiny Troonů při průzkumu vesmíru. Ale stejně jako ostatní čtyři kapitoly, i tato může docela dobře existovat sama o sobě. Začtěte se do vyprávění o člověku, který chodí a dýchá, ale který ztratil svou duši…

 

K názvům sbírek „The Best of <něco>“ mám odjakživa nedůvěru, podepřenou tím, že jen málokdy jde skutečně o to nejlepší, co k danému tématu existuje. Knížce The Best of John Wyndham nelze upřít, že se ideálu „toho nejlepšího“ přibližuje opravdu blízko. Jestli ji nemůžu doporučit jako „to skutečně nejlepší“, je to proto, že jde o sbírku průřezovou, která se snaží postihnout celou Wyndhamovu tvorbu – kdyby se zaměřila na to skutečně nejlepší, některé povídky by vypadly (mými kandidáty by byl The Lost Machine, Adaptation a možná i The Man From Beyond a The Perfect Creature – obě poslední ale spíš proto, že jsou velmi dobře známé a proto na mě tak moc nepůsobí) a naopak by muselo přibýt několik z těch, které v této sbírce nejsou. To ale v žádném případě neznamená, že by sbírka byla špatná – naopak, je to vynikající sbírka, a pokud chcete Johna Wyndhama poznat v celé jeho šíři, asi si sotva dokážete představit lepší kompilaci. Trochu zavádějící název pak bude vlastně výhodou – i po přečtení této sbírky se můžete pouštět do ostatní Wyndhamovy tvorby s klidným vědomím, že něco z „toho nejlepšího“ máte stále ještě před sebou. Pokud aspoň trochu vládnete angličtinou, vřele tuto knížku doporučuji!

Podobné příspěvky:

3 Responses to “The Best of John Wyndham (John Wyndham)”

  1. avatar pepak napsal:

    Bohužel, ten jeden výtisk navíc, co jsem měl, už je prodaný. Ale dal se celkem dobře sehnat na eBay.

  2. avatar Vláďa napsal:

    Měl bych prosbu. Bylo by možné od tebe knížku The best of John Wyndham nějak získat? O:-)
    Děkuji…minimálně za opověď!
    Vláďa

  3. avatar ales napsal:

    Par povidek v cestine prece jen vyslo:

    http://scifibaze.wz.cz/Autori/AutorW/WyndhamJ.html

    Ta citovana kdysi byla ve Wyndhamove profilu ve Svetovce pod hezkym ceskym nazvem „I oborila se zed na miste svem“. Sam jsem si nedavno precetl Trouble with Lichen, ktery asi nepatri mezi Wyndhamovy nejlepsi veci. Nejzabavnejsi jsou pasaze, kde autor aktivne domysli dusledky svych napadu. Take doporucuji Wyndhamovsky dokument BBC, ktery je ke stazeni na Youtube (nebo aspon byl nekdy pred dvema lety).

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php