The Infinite Moment (John Wyndham)

Pokračuji v mapování povídkové tvorby Johna Wyndhama, nyní sbírkou The Infinite Moment (Nekonečný okamžik), která se v mnohém podobá už dříve popisované Consider Her Ways and Others – mimo jiné v tom, že není nic moc, a že pokud chcete mít tvorbu Johna Wyndhama kompletní, tak se bez The Infinite Moment neobejdete.

John Wyndham: The Infinite Moment

To ovšem není zdaleka jediná podobnost – The Infinite Moment má přesně stejnou strukturu jako Consider Her Ways and Others (šest povídek) a z větší části stejný obsah – první, druhá, čtvrtá a pátá povídka jsou v obou knihách stejné, dokonce včetně pořadí a pravopisu, což není u Wyndhama až tak obvyklé. Pouze třetí a šestá povídka se liší. S dovolením tedy vynechám popis povídek Consider Her Ways, Odd, Stitch in Time a Random Quest (zájemce odkazuji na článek o Consider Her Ways and Others) a vrhnu se rovnou na dvě povídky, které v Consider Her Ways and Others nebyly.

How Do I Do? (1953)

Povídka How Do I Do? (Jak se mi povede?) je poměrně hojně publikovaná díky tomu, že vyšla také ve skvělé a často přetiskované sbírce Jizzle, ke které se v budoucnosti také vyjádřím. V češtině How Do I Do? nevyšlo, ale není moc důvod litovat – je to velmi nevýrazné dílko o cestování časem, ve kterém mladá slečna v citovém rozrušení nad rozchodem se snoubencem zajde k věštkyni, nechá si popsat budoucnost a vzápětí vědmu obviní z podvodu, protože ona se právě s Edwardem rozešla, tak co jí to Señora Rosa povidá? Jenže Se&ntidle;ora až tak docela podvodnice není, jak už asi čtenář tuší…

Time Out (1953)

Time Out (Oddechový čas) je tou povídkou, kvůli které musí Wyndhamista chtě nechtě koupit sbírku The Infinite Moment, protože nikde jinde nevyšla, dokonce ani časopisecky. Není ovšem divu – jestliže How Do I Do? je veskrze průměrná s pointou, která nepřekvapí, tak Time Out je povídka zcela podprůměrná a bez pointy. Jedině docela vtipné dialogy, když se manželé George a Sylvia probudí a zjistí, že tam, kde by měli mít zahrádku, je zčista jasna poušť a také sousedé (až na Douga a Rose) zmizeli, chrání povídku od toho, abych ji zcela zavrhnul s tím, že ji měl John Wyndham raději zničit.

 

Celkové hodnocenní? Pokud nemusíte nutně mít všechno, co kdy John Wyndham napsal, se shánení The Infinite Moment není třeba se namáhat – všechno, co v ní za něco stojí, se dá sehnat i jinde.

Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php