Formáty na PRS-505: *.RTF

RTF je druhý z formátů, který je podporován Readerem PRS-505, a hned ze začátku pro mě byl horkým favoritem – je to standardní formát, pro jehož vytváření a úpravu existuje spousta nástrojů, umí formátování, ale také obrázky nebo integrované fonty, poradí si i se základními metadaty. Po zběžném vyzkoušení však moje představa o RTF jakožto hlavním formátu pro Reader, došla určitých změn. RTF má totiž nepříjemné chyby i samo o sobě a ve spojení s Readerem zvlášť.

Hlavní a největší problém je v tom, že firmware čtečky podporuje jen menšinu featur tohoto formátu, případně je podporuje způsobem, který je obtížně využitelný: například metadata podporována jsou (čtečka dokáže v seznamu knížek zobrazit název knihy i jméno autora), jenže Wordpad je neumí nastavit vůbec a Word i Open Office za autora tvrdohlavě považují toho, na koho je instalace registrována (a Open Office to ani nedovolí v dokumentu přepsat). Obrázky v RTF se mi rozchodit nepodařilo rozchodit vůbec, což bylo možná špatnou volbou formátů, ale možná také nepodporou ze strany čtečky.

Největší problém pro nás Čechy je ovšem podpora, respektive nepodpora češtiny: podobně jako u čistého textu ani u RTF nejsou podporována jednobajtová kódování češtiny:

Čeština v RTF

Je docela klidně možné, že v Unicode čeština fungovat bude. RTF Unicode podporuje, takže žádný problém, že? Bohužel se mi nepodařilo najít žádný program, který by uměl RTF v Unicode vytvořit. Přesně stejný problém je i s druhou cestou: integrovat fonty přímo do dokumentu. Formát RTF to umí, mě dostupný software ne. Stručně a jasně, momentálně prostě neznám způsob, jak v českých dokumentech zobrazit češtinu a ne ksichtíky.

I kdyby se podařilo vyřešit problém s češtinou, je s RTF ještě jedna potíž, a to ve velikosti písmen: čtečka si bere velikost přímo z dokumentu, ale zjevně ji nějak podivně přepočítává, takže ze standardně velkých (12pt) písmen vzniknou v normální velikosti blechy. Jde to pochopitelně řešit zoomem, dokud ovšem nenarazíte na dokument, který by měl standardní velikost nastavenou na něco menšího než těch obvyklých 12pt.

RTF Conv

V začátcích, kdy jsem ještě nevěděl o lepších formátech, jsem věnoval řešení tohoto nedostatku určité úsilí a výsledkem je jednoduchý prográmek RTF Conv (43 KB, včetně zdrojového kódu), který řeší:

  • Velikost písma – program najde nejčastěji používanou velikost v dokumentu a změní ji na uživatelem zadanou velikost s tím, že všechny ostatní velikosti jsou přepočítány ve stejné proporci. Tzn. pokud dokument používá hlavně velikost 10pt a názvy kapitol velikosti 14pt, a uživatel si vyžádá přepočet na 20pt, bude většina textu převedena na 20pt a názvy kapitol na 28pt.

  • Zarovnání – text zarovnaný doleva se převede na text zarovnaný do bloku. (Je to proto, že Wordpad neumí blokové zarovnání a převádí ho na levé.)

Plánoval jsem i některé další funkce, třeba opravu metadat, ale naštěstí jsem se včas seznámil s programem Calibre a celý formát RTF pro účely čtení na Readeru zavrhl. Nicméně to, co jsem naprogramovat stihl, tu nechávám pro případné masochisty, kteří budou na použití formátu RTF trvat.

Podobné příspěvky:

3 Responses to “Formáty na PRS-505: *.RTF”

  1. avatar Honza napsal:

    Jasne, hodne zalezi na zdroji textu. Na slozitejsi formatovani je RTF dost bida. Ostatni clanky jsem jen prolitnul, tak sorry, jestli to tu nekde mas, ale na pripravu e-booku do formatu LRF obcas pouziju i sileny program BookDesigner. Ted uz mi vyvoj trochu utek, neznam posledni verze a trendy, Calibre znam jeste jako libprs500 a moc se mi nelibil (pomaly, prilis slozity). Jinak sam jsem o Readeru tady neco malinko napsal, je to zde: http://jada-blog.blogspot.com/search/label/e-book

  2. avatar pepak napsal:

    Hezké. Já už jsem mezitím RTF zavrhl kvůli tomu, že se strašně špatně udržuje v „čisté“ podobě (v HTML můžu docela dobře udržet jasnou strukturu a všechny vzhledové věci odsunout do jednoho souboru se styly; RTF sice styly podporuje, ale jen uvnitř souboru a ještě to programy prasí, co jim síly stačí), ale je fajn, že tím je vyřešena čeština i v posledním podporovaném formátu.

  3. avatar Honza napsal:

    Mam PRS-500 a RTF pouzvam nejradeji. Ten problem s Unicode jsem vyresil tim, ze jsem hned druhy den udelal konverzni programek, diky kteremu je cestina bez problemu.
    Viz http://www.roomarranger.com/reader/

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php