Sony Reader PRS-505

Už delší dobu jsem se zabýval myšlenkou, pořídit si elektronickou čtečku knih založenou na technologii e-inku. Dlouhou dobu jsem to odkládal z důvodu vysoké ceny a problematické dostupnosti, ale zhruba před rokem jsem se rozhodl do toho praštit a nějakou čtečku koupit. Zrovna moc dostupných zařízení na výběr tedy nebylo, a po vyloučení Illiadu, jehož velikost a cena se mi zdály přílišné, toho zbylo ještě méně. Volba nakonec padla na Sony Reader PRS-505, už třetí generaci e-inkových čteček od Sony (první bylo Librié, dostupné jenom v Japonsku, a druhé PRS-500). PRS-505 vychází z PRS-500, pouze vylepšuje mnohé jeho parametry (o kterých tu ještě bude článek).

Protože PRS-505 se v té době prodával pouze v USA a Japonsku (dnes už i ve Velké Británii, Francii a Německu), bylo jasné, že nákup v ČR nepřichází v úvahu. Naštěstí už léta nakupuji na eBayi, takže mi ani nepřišlo nijak zvláštní, že tam koupím i Reader. Jediný problém bylo najít prodávajícího, který bude posílat i do ČR. Trvalo to delší dobu, ale nakonec jsem se domluvil s jedním Australanem, který si čtečku koupil při pobytu v USA a po návratu domů zjistil, že v Austrálii nemá přístup do Soňáckého obchodu. Dnes už je situace jednodušší, prodejců posílajících Readery do celého světa je spousta.

Za ten rok, co Reader mám, jsem se s ním velice sžil. Přečetl jsem na něm sto knížek, vyzkoušel všechny podporované formáty, zprovoznil češtinu. Naučil jsem se skenovat a vytvářet vlastní e-booky i upravovat e-booky cizí. Postupně se zde s vámi o jednotlivá zjištění podělím.

PRS-505: Hlavní menu

Podobné příspěvky:

8 Responses to “Sony Reader PRS-505”

 1. avatar m-land napsal:

  Pouzivam http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=22320 a k tomu slovnik z http://slovnik.zcu.cz/download.php
  Oboji jsem si trochu upravil (vyhodil ‚nepotrebne‘ radky ze slovniku, vice vyznamu stejneho slova se mi zobrazuje pod sebou.
  Jelikoz staci zadat zacatek slova, tak je to spis 10-20 zmacknuti nez 40-50 a otaceni stranky jsem snad jeste nepotreboval. Pro obcasne pouziti se to da…

 2. avatar pepak napsal:

  Můžeš zkusit tohle, ale asi to nebude žádná velká radost to používat…

  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=22320

 3. avatar Alena napsal:

  díky moc za info

 4. avatar pepak napsal:

  Vím, že byly snahy něco takového udělat, ale nejsem si jistý, jestli se to uskutečnilo. Problém totiž není ani tak v slovníku samotném, ale v tom, jak v něm vyhledávat – vyhledání jednoho slova by vyžadovalo počítám tak 40-50 zmáčknutí tlačítek a 10 nebo víc otočení stránky, tzn. bylo by to nepoužitelně pomalé. Na Sony PRS-700 (s dotykovým displejem) snad něco jakž takž funkčního existuje.

 5. avatar Alena napsal:

  Nevite prosim, zda se da do Sony e-readeru stahnout nejaky anglicko-cesky slovnik?

 6. avatar V. napsal:

  mě sice vychází 352USD a to vlastně i s dopravou, ale na druhou stranu v ceně je i doprava zdarma, servis v ČR, 2 roky záruka, nahrání češtiny, support a taky okamžitá dostupnost. Samozřejmě kdo je zvyklý nakupovat v USA, ten si to může pořídit o pár desítek dolarů levněji. Jen je to prostě další možnost. Každopádně v nejbližší době dojde k rozšíření nabídky o minimálně dva 5″ modely (Cybook OPUS a Hanlin V5), kde by cena mohla být zase o něco nižší.

 7. avatar pepak napsal:

  Ovšem za 8400 Kč, tedy i po odečtení daně za 370 USD.

  Pravda, Alza je ještě o 19% dražší. A je fakt, že ta záruka svoji hodnotu má, i když nevím, jestli tak velkou. Pokud kupovat v ČR, tak IMHO spíš ten Hanlin, který už má cenu docela rozumnou.

 8. avatar V. napsal:

  Pro všechny zájemce o 2 letou záruku a možnost reklamace v ČR, je možno SONY PRS-505 koupit například zde: http://www.digiknihy.cz

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php