PRS-505: Osvětlení

Jedna z věcí, kterou vám na e-inkových čtečkách zkritizuje každý druhý čtenář na palmtopech nebo netboocích, je neexistence podsvícení. Odhlédněme teď od toho, že podsvícení není u e-inku technicky vůbec možné, a od toho, že i kdyby možné bylo, tak likviduje dvě největší výhody tohoto typu displeje (malou spotřebu energie a minimální náročnost na oči), a připusťme, že nějaký typ osvětlení by se občas mohl hodit – třeba při jízdě v nočním autobuse. Opravdu se to nedá u e-inkové čtečky řešit jinak než neohrabanou lampičkou?

Potěším vás: Dá. Ideálně to má řešený Sony Reader PRS-700, kde jsou diody zabudované do hran displeje, a něco takového existuje i pro PRS-505. Jde o PRS-ACL1, „Reader Digital Book Cover with Light“ – pouzdro na vaši čtečku, které mimo pouzdra samotného obsahuje i plastový „překryv“ přes displej, v jehož hranách jsou zabudovány osvětlující diody. Vypadá to takhle:

Cover s light wedge
Light wedge překrývající displej
Rozsvícené ve tmě
(Trochu ujela ostrost fotografie, ale při živém pohledu je text normálně ostrý.)

Pouzdro je o něco větší než normální pouzdra, hlavně na šířku – je to dáno rozměrem osy, ve které jsou skryté dvě AAA baterie. Ty se také valnou měrou podílejí na zvýšené váze pouzdra, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout.

Funkci plní pouzdro docela pěkně. Jak vidíte na obrázku, světlost není úplně rovnoměrná, ale každopádně je lepší než u všech malých přídavných lampiček, které jsem zatím viděl. Číst ve tmě se dá docela dobře, i když pokud máte k dispozici klasickou lampičku za hlavou, jde o pohodlnější řešení.

Jediný problém tohoto pouzdra, kromě jeho dostupnosti v ČR (ale pokud už jste v zahraničí koupili čtečku, nemůže vám dělat problém ani pouzdro :)), je cena – 70 dolarů už skoro pokrývá cenový rozdíl mezi PRS-505 a PRS-700, přičemž sedmistovka toho přeci jenom přináší poměrně hodně navíc i proti „osvětlené“ 505. Jenže co je to platné, když podle všech informací je displej sedmistovky, tedy to nejdůležitější, o tolik horší než u pětsetpětky?

Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php