PRS-600: Čeština

Když jsem psal článek o zprovoznění češtiny v každém EPUBu na PRS-505, zmiňoval jsem se, že stejný postup by měl fungovat i na ostatních modelech Sony Readeru. Také jsem si hned připravil aktualizace pro modely PRS-300, PRS-500, PRS-600 a PRS-700, a pak jsem jen čekal na někoho, kdo bude ochoten a schopen ze sebe udělat pokusného králíka (klidně bych to udělal na své čtečce, ale mám jen spoustu PRS-505, žádné jiné modely). Králík se konečně našel, takže mohu s radostí hlásit, že mám k dispozici funkční hacknutý firmware pro PRS-600. Velké díky patří Karlicovi, který se nebál položit svoji čtečku na oltář vědy, a Vladimiru Borodovi (AKA Porkupanovi) za napsání flashovacího softwaru.

Principy hacku zde popisovat nebudu, protože byly dostatečně popsány ve článku pro PRS-505 a u PRS-600 se na nich nic nezměnilo. Než se ale pustím do popisu samotné implementaci, je na pořadu dne důrazné varování: Pokud nemáte obzvláštní důvod pro použití tohoto hacku, NEDĚLEJTE TO! Firmware je na PRS-600 organizován jinak než na PRS-500, PRS-505 a PRS-300, a v důsledku toho se s trochou smůly může docela klidně stát, že když se flashování firmware nepodaří, přijdete o celou čtečku! Jde o to, že na PRS-505 a podobných vlastně nepřepisujete celý firmware, ale jen tu jeho část, která se stará o vykreslování knih; když se tohle nějak pokazí, pořád zůstane nepoškozené jádro čtečky a budete schopni ji připojit k počítači a flashnout ještě jednou. U PRS-600, PRS-700 a snad PRS-900 toto neplatí, u nich se flashuje celý firmware najednou a můžete se tak dostat do situace, že se čtečka už ani nepřihlásí k počítači a nepůjde ji „přeflashnout“ oficiálním firmwarem. Proto bych každému doporučil využít nabídky firmy Acomp*), která svým klientům přeflashuje firmware jen za poštovné a ostatním za 300 Kč plus poštovné – za prvé mají s flashováním větší zkušenosti, protože jim nepochybně prošlo rukama víc čteček než komukoliv z nás, za druhé tak přesunete riziko případného selhání na ně (nejsem sice právník, ale velmi bych se divil, kdyby se mohli zbavit odpovědnosti za škody – nemluvě o tom, že u solidní firmy očekávám, že se o to ani nebude pokoušet), a za třetí tak dostanete čtečku počeštěnou úplně, včetně textů v menu nebo české virtuální klávesnice, což s mým hackem nedostanete, protože to neumím a dokud mi někdo nevěnuje čtečku na pokusy, ani se to učit nebudu.

*) Než mě někdo obviní z toho, že Acompu dohazuji klienty: Acomp mi nabídl slevu na nákup čteček, ale ne za to, že je budu doporučovat, nýbrž jako poděkování za tento EPUBový hack. Tak jako tak jsem nabídky nevyužil a vzhledem k množství PRS-505, které mám doma, to ani v nejbližších letech neočekávám. Využití jejich služeb doporučuji proto, že je to až na speciální případy**) výhodnější než vlastnoruční flash.

**) Pokus o vlastní flashování má smysl zejména v případě, že očekáváte opakované flashování – například v souvislosti se zprovozňováním nějakého dalšího hacku (předpokládám, že takový PRS Plus by mělo jít bez větších problémů adaptovat i na PRS-600). Případně pokud budete chtít integrovat vlastní fonty a ne se spokojit s těmi, které vám dodá Acomp.

Co hack obsahuje

Hack je založen na oficiálním firmwaru verze 1.0.01.08040, ve kterém jsem provedl dvě změny: Nahradil jsem systémové fonty (bez podpory češtiny) fonty z rodiny Droid, které češtinu podporují; to zařídí podporu pro zobrazování českých znaků v menu a v souborech ve formátu txt, rtf a lrf (jde víceméně o to samé, co jsem pro PRS-505 popsal v článcích PRS-505: Čeština a PRS-505 a čeština podruhé). Druhá změna spočívá v upravení Adobe Digital Editions, který se stará o prohlížení souborů epub, přesně stejným způsobem, jako je popsáno v PRS-505: Čeština v každém EPUBu. Nic jiného změněno není, zejména není vytvořen stylopis pro ADE ani nejsou do interní paměti nakopírované fonty; to už si pak musíte udělat sami podle kapitolky „Používání hacku“ v článku o češtině v EPUBu (postup je přesně stejný jako u PRS-505).

Jak hacknout čtečku

Pokud jsem vás neodradil výše uvedeným varováním a pořád máte odvahu se do flashování pustit, tady je postup. Pozor na to, že pokud je v něm někde uvedeno „napište to a to“, musíte napsat přesně to, co je uvedeno, včetně například mezer, symbolů nebo velikosti písmen (Pokus je něco úplně jiného než pokus!).

 1. Důkladně si přečtěte a prohlédněte originální návod na poruštění PRS-600 (rusky, anglicky v překladu od Google Translate), ať víte, co vás čeká a jak se vypořádat s případnými problémy (pokud nevládnete ani ruštinou ani angličtinou, stejně se na tu stránku podívejte, protože tam jsou i obrázky, jak by měl flashovací proces vypadat). Pokud vás potom přejde chuť experimentovat a zařídíte se radši podle výše uvedené rady nechat to flashnout Acompem, uděláte jenom dobře.

 2. Stáhněte si aktualizační balíček a rozbalte ho do libovolného adresáře ve svém počítači (v dalším textu ho budu označovat jako „adresář hacku“ nebo v příkazech jako C:\hack – to samozřejmě nahradíte tím, kde se adresář nachází u vás).

 3. Připojte čtečku k počítači. Měla by se objevit jako dva externí disky. Pro flash potřebujete ten, na kterém se nachází „systémový“ adresář database (dále „interní paměť“).

 4. Do interní paměti zkopírujte obsah podadresáře Internal memory z adresáře hacku. To znamená, že v interní paměti čtečky budete mít vedle adresáře database ještě adresář test s příslušnými soubory; pokud to zkopírujete tak, že vedle database bude Internal memory nebo new_opt.600.img, je to špatně!

 5. Spusťte příkazový řádek Windows pod uživatelem Administrator a přesuňte se do adresáře hacku příkazem cd /d C:\hack\Computer.

 6. Spusťte program ebook_msc.exe s parametrem PRS600 příkazem ebook_msc PRS600.

 7. Sledujte výpis hlášení. Mimo jiné by se měly zobrazit dva řádky začínající writefile(, které by měly končit ): 0; pokud se nezobrazily nebo končí něčím jiným než nulou, tak flashovací proces proběhl špatně nebo vůbec ne. Můžete zkusit několikrát předchozí bod zopakovat, jestli se to nakonec přeci jen nepodaří; pokud ne, spusťte ebook_msc.exe s parametry um recovery (příkaz je ebook_msc um recovery) a pak flashněte oficiální firmware (download ze stránek Sony, můj mirror).

 8. Bezpečně odpojte čtečku (ikonkou v trayi) a pak ji odpojte od počítače i fyzicky.

 9. Resetujte čtečku (sponkou do dírky Reset).

 10. Pokud se zobrazí „Firmware update did not complete successfully“, „Updating firmware now“ nebo něco podobného, tak už nic neresetujte ani nevypínejte, připojte čtečku zase k počítači a flashněte oficiální firmware (download viz výše).

 11. Tím je flashování hotovo, můžete pokračovat kapitolou „Používání hacku“ v článku o češtině v EPUBu

Stoprocentně spolehlivé to není

Už jsem to napsal několikrát a ještě to zopakuju: Ten postup není úplně bez rizika. Může se klidně stát, i bez zjevného důvodu, že se něco pokazí – a i když vám čtečka bude fungovat (a třeba bude fungovat i ta čeština), nemusí fungovat stoprocentně. Narazil na to i Karlic, který můj hack testoval. Z jeho e-mailů:

Postup jak jsem to dělal

1. Pripojit ctecku k pocitaci
2. Nakopiroval jsem adresar test do pameti ctecky, takze adresar test byl na
stejne adresarove urovni jako adresar database
3. Spustit ebook_msc.exe s parametrem "PRS600"

Proběhlo toto:
Microsoft Windows [Version 6.1.7600]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Download\PRS600CZ>ebook_msc PRS600
Sony Reader MSC utility 1.01 (c) 2009 Igor Skochinsky, Vladimir Boroda
avail: 1
usbInitCheck: 0
writefile(/dev/mtdblock4, 0, 4096): 0
writefile(/opt0/UsbUpdater, 0, 3866): 0

4. Dal jsem odpojit USB pripojeni ikonka ve Windows u hodin (celkem 3x ve
win7)
5. Odpojil jsem kabel, zobrazila se HOME obrazovka
5. Resetoval jsem čtečku a nic se nedělo, pořád bylo to samé na displeji,
"HOME" obrazovka
6. Připojil jsem znovu kabel k PC a nic se nedělo, nepřipojily se "disky"
7. Odpojil jsem znovu kabel
8. Udělal jsem znovu reset a stále nic
9. Držel jsem dlouho vypínač pro vypnutí, displej zhasnul
10. Zapnul jsem čtečku a čtečka naběhla OK


-------------------------------
Asi to nebylo moc standardní, vypadá to, že nefunguje po upgrade RESET.

A druhý:

Jinak reset nefunguje ani teď. Pokud ho stisknu, tak na displeji zůstane
to co tam je a pristroj prestane reagovat. Pomuze vypnout.

Naštěstí se díky vám, čtenářům, ukázalo, že chyba není ani v Karlicovi ani ve flashovacím procesu: Tohle podivné chování resetu je zjevně standardním chováním čtečky, dokonce je to zdokumentováno v manuálu. Detaily jsou v komentářích. Nicméně, flashování PRS-600 je zatím poměrně málo probádané a může se stát, že zrovna vy narazíte na skutečný problém. Divíte se, že radši doporučuji obětovat těch pár stokorun a nechat to udělat někoho jiného?

Když ale flash funguje, funguje všechno, čeština běží jak v LRF, tak v EPUBu, a to je to hlavní. Pokud hack vyzkoušíte, velmi uvítám zprávu o tom, jestli jste byli úspěšní a s jakými problémy jste se museli vypořádat. Jako motivaci k napsání mailu nebo komentáře nabízím slib, že pokud by se podařilo dostat flashovací proces do rozumně stabilní podoby, napsal bych pro PRS-600 něco jako PRS Customizer – aspoň aby si každý mohl integrovat svoje fonty a nebyl odkázán jen na ty moje, případně aby šlo integrovat i další soubory (všechny tyhle operace už umím udělat, akorát je zatím dělám ručně a ne programem).

 

Pokud víte o nějakém dobrodružném majiteli PRS-300, PRS-500 a PRS-700, který by také chtěl ve své čtečce mít češtinu, řekněte jim prosím, ať mě kontaktují; první dva by to měli mít bez rizika a už to pro ně mám kompletně připravené, od majitele sedmistovky budu potřebovat vyzískat oficiální firmware (jako základ pro pokusy mám jen poruštěnou verzi, která snad má i anglická menu, ale přeci jenom bych radši hack implementoval do „čistého“ firmware“) a také dost odvahy, aby flashování zkusil, protože riziko je stejné jako u PRS-600 (ovšem na druhou stranu, pokud vím, Acomp počeštění PRS-700 nenabízí, takže tohle je zřejmě jediný způsob, jak to udělat).

Download

Podobné příspěvky:

51 Responses to “PRS-600: Čeština”

 1. avatar pepak napsal:

  SG: Odpovídal jsem i mailem: Bohužel už je to příliš dlouho, co jsem se tím zabýval, navíc PRS-600 jsem nikdy reálně neměl, takže bohužel 🙁

 2. avatar SG napsal:

  Zdravim, skusal som tento hack a citacka je teraz zaseknuta na „Firmware update did not complete successfully. Please try again.“ Ked ju resetujem a potom potlacim power tak na 2 sekundy sa objavy obrazovka „opening book“ a znova „Firmware update did not complete successfully. Please try again.“ ak je citacka pripojena k PC tak sa zobrazi „Updating firmware now …“ ale nic sa nedeje. Da sa citacka nejako resetovat ale je dobra akurat tak do kosa? Za pomoc dakujem

 3. avatar Patrik napsal:

  PSR-600 Vše OK, díky moc 🙂 Po konverzi v Calibre do LFR čeština bez dalších zásahů funkční.

 4. avatar pepak napsal:

  elpi: Za těchto okolností bych ti doporučil obrátit se ve svém okolí na někoho, kdo to dokáže. Pokud už ti proběhl upgrade v pořádku, tak by se nemělo nic strašného stát a měl by to zvládnout každý, kdo s počítači trochu dělá. Tady bych to ale nerad řešil – chci se zabývat češtinou ve čtečce, ne psaním návodů na práci se soubory pod Windows. Jen velice stručně a prosím bez dalších dotazů: Adresář epub ve čtečce není, protože si ho musíš sama vytvořit. Soubory ttf najdeš ve skrytém adresáři fonts v adresáři windows.

 5. avatar elpi napsal:

  Zdravím, tak jsem taky zkoušela nahrát si do PRS-600 češtinu. Povedlo se 🙂 Díky. Ale mám problém jako Macio 18.3.2010 – s epub. Omlouvám se, ale nerozumím tomu, co mám vlastně dál udělat. Za interní paměť čtečky považuji adresář Database – ale tam žádný adresář epub nemám. Nikde ve čtečce není. Stejně tak jsem nepochopila zbytek článku Používání hacku, část odkazující na češtinu v epubu. Nikde na PC nemám soubory s příponou ttf a tedy nevím, odkud je do čtečky nahrát…

 6. avatar pepak napsal:

  Aspoň už víš, proč jsem výslovně psal, že máš zkusit můj testovací e-book: Protože LRF si může nést fonty s sebou, a pochopitelně tyto fonty přebijí fonty systémové.

 7. avatar Enigma89 napsal:

  Uz sjem hacknul svou ctecku a ted mam 1.05b verzi kacku. To je divne… Stahnul jsem si „zkousku cestiny“ a viskousel jsem „lrf“. Cte to viborne! Ale knihu kterou jsem udelal v BookDesigner v „lrf“ nechce cist normalne. Asi problem je v BookDesigner. Budu skouset dal.

  Mnoho krat dekuji!!!

 8. avatar Enigma89 napsal:

  Bohuzel nepodporuje, a proto jsem napsal :(. Prave ctu Karla Capka a stahnul jsem si jeho knihu v cestine. Byla ve formate „doc“. Predelal jsem ho v „lrf“ v BookDesigner. Vzdi pouzivam tuto programu. Spatne cte cestinu. Ve formate „PDF“ to funguje, jako vzdy, ale davam prednost „lrf“. Nevim, mozna na svim Sony PRS 600 mam jiny hack, ale to tezko. Mozna ze starsi verzi hacku a v tom je ten hacek. Videl sjem uz novejsi verzi hacku ot boroda. Mislis ze bich mnel ji skousit?

 9. avatar pepak napsal:

  Enigma89: Borodův hack obsahuje unicode fonty, tzn. měl by podporovat i češtinu. Můžeš si to snadno vyzkoušet na souboru zkouška češtiny.

 10. avatar Enigma89 napsal:

  Dobry den panove!)) Mam ctecku Sony PRS-600 a chtel bych se zeptat pro hack. Ja jsem z Ukrajini a momentalne studuju cestinu, a proto potrebuji cestinu na svem pristroji. Ale, ma ctecka uz bila hacknuta a ma rustinu (bila hacknuta tim spusobem od „boroda“). Chtel bych vedet estly ji hacknu znovu budu li mit rustinu + cestinu, nebo jen cestinu?? Potrebuji vasi pomoc.

 11. avatar Xlendi napsal:

  Ahojte. Mám již asi čtyři měsíce PRS-600 z druhé ruky (byla zánovní, ale dovezená z USA) s Pepákovou češtinou (nenahrával jsem ji já, ale původní majitel). Čtečka šlape, pokud nepoužívám SD a MS karty, tak má i slušnou výdrž. Dosud jsem četl většinou v češtině, nyní jsem so do ní nahrýl i nějaké odborný článek v angličtině a tak jsem si vzpomněl na zabudované slovníky. Při jejich aktivaci se ale čtečka resetuje a nahodí úvodní obrazovku, kde chybí i poslední čtený text. Je to tou češtinou (což se mi moc nezdá)? Nebo nenapadá někoho, jak tuto anomálii odstranit? Reset se smazáním paměti a nahráním zpátky potřebných souborů s českými fonty jsem samozřejmě vyzkoušel.

 12. avatar JirkaS napsal:

  Dik za radu, udelam to.

 13. avatar pepak napsal:

  Firma detaily nikdy plně nezveřejnila, ale z různých náznaků a útržků informací jsem si skoro jistý, že používají stejný nebo téměř stejný princip. Akorát dotažený dál o podporu češtiny v menu nebo ve virtuální klávesnici.

  LRF je vždy v unicode, bez ohledu na vstupní formát. LRF z hacknuté 505 by měly v 600 z Acompu fungovat bez potíží. Pokud bych chtěl mít absolutní jistotu, poslal bych ACompu nějakou knížku a požádal je, ať vyfotí nějakou stránku této knížky v 600.

 14. avatar JirkaS napsal:

  Ahoj,
  v clanku je odkaz na sluzby firmy Acomp. Nevis, jestli jejich uprava PRS 600 funguje na stejnem principu? Jde mi o to, ze mam svoje knizky jako HTML fily, ktere konvertuju na LRF a kopiruju do hacknute PRS 505ky. Puvodni HTML jsou v kodovani win1250 a nechci to menit. ACOMP na svych strankach pise, ze podporuje cestinu v UNICODE formatu. Chci koupit 600-ku dedovi, ale protoze si netroufam na upravu svepomoci, chci ji koupit od nich. Nedokazu ale overit, jestli moje LRF budou fungovat i na jejich cteckach.
  Dik Jirka

 15. avatar pepak napsal:

  Bude potřeba nainstalovat oficiální firmware. Postup zřejmě bude shodný nebo aspoň velmi podobný jako u PRS-505.

 16. avatar Anpin napsal:

  Mám otázku, aplikoval jsem hack – fungoval skvěle (PRS-600). Bohužel po čtení na přímém slunci se na display objevili „duchové“ předchozích stránek – nějaká chyba displaye. Budu to posílat na reklamaci do USA. Provel jsem hard reset – bude potřeba ještě nějakého zásahu abych to dostal do stavu před hackem?
  Díky

 17. avatar Lomax napsal:

  Zdravim a diky za postup.
  Ctecku se mi uspesne podarilo flashnout.

  Jeste jednou diky

 18. avatar Jirka napsal:

  Tak bych chtěl potvrdit, že pomocí Universal Flasheru jsem úspěšně zprovoznil české fonty na PRS-500. Použil jsem tvůj upravený font Droid (http://www.pepak.net/files/mirror/fonts/droid.zip). Díky.
  Vypadá docela dobře. Časem si ještě zkusím pohrát s jinými fonty.

  Pro referenci uvádím svůj postup:
  PPR-500 s původním firmwarem (1.0.00.21081)

  1. Stáhnout Universal Flasher pro PRS-500 –
  http://projects.mobileread.com/reader/users/igorsk/sd_flash_1.2.zip
  (více informací na http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=10900)
  2. rozbalit a nahrát na SD kartu
  3. rozbalit droid fonty a zkopírovat do files/opt/sony/ebook/FONT
  4. vložit kartu do Readeru a postupovat podle návodu
  v readme.txt, tj. po zobrazení stránky „Run Script“ stisknout 5, počkat až se vytvoří image, pak stisknout 6 pro flashování a po ukončení stisknout 9 pro reboot.
  5. vyjmout kartu a je hotovo.

  Poznámka: flasher, kromě nakopírovaných fontů, v sobě obsahuje hack pro hodiny. Takže po přeflashování mám v pravém dolním rohu i čas – pěkné.

 19. avatar pepak napsal:

  Návod Vytvořte si vlastní hack Sony Readeru by měl fungovat i pro PRS-500. Nemám to sice vyzkoušené, ale všechny komponenty pro to existují, včetně flashovacího software (lze použít Universal Flasher).

 20. avatar Jirka napsal:

  Je možné ještě někde sehnat firmware s češtinou pro PRS-500. Všude jsou jen návody na PRS-505. Návod pro PRS-500 jsem objevil pouze tady http://filip.honzarek.cz/?p=4, ale odkazy na firmware v něm už nefungují.
  Případně je možné nějak zprovoznit EPUB s češtinou?
  Převod do PDF není to pravé, protože výrazně zpomaluje obracení stránek.

  Dík za každou radu.

 21. avatar petr.27 napsal:

  Dneska mi dorazil PRS-600 z USA a protože mám vetšinu českých knížek v PDB či TXT, tak jsem musel vyzkoušet tento návod na zprovoznění češtiny 🙂 (úplně nejdřív jsem to zkoušel převádět do PDF, což fungovalo, ale ta rychlost prohlížení nic moc…).

  Všechno proběhlo v pohodě a bez problémů, čeština funguje. Ještě jsem zkoušel ten reset před tím než jsem udělal „upgrade“ a fungoval úplně stejně jak funguje po něm. Tedy tak jak píšete – kombinace s power tlačítkem.

  Díky moc za vše

 22. avatar Macio napsal:

  To pepak: Už som na to prišiel. Teraz je komplet epub aj lrf korektne v češtine. Len to tu musí človek všetko prečítať. Ja som si stále myslel, že niečo robím zle a len som Calibre dával zlé zdrojové údaje…

 23. avatar pepak napsal:

  Viz čtrnáctý komentář v článku o formátu PDB.

 24. avatar Macio napsal:

  Fonty som mal nakopírované, ako aj súbor epub/userStyle.css. Len som uswrStyle.css nemal zmenený, nechal som ho tam, ako si ho ty pripravil. Po prepise odkazov na moje fonty sa v tvojich pripravených súboroch „Zkouska cestiny“ vo formáte *.lrf ako aj *.epub zobrahujú fonty korektne.

  Akonáhle si do PRS-600 cez Calibre nahrám iný e-book (po prevode z *.pdb do *.lrf alebo *.epub), tak fonty sa mi stále zobrazujú zle…

 25. avatar pepak napsal:

  Děláš špatně to, že nepostupuješ podle návodu. Nejen že musíš nakopírovat epub/userStyle.css do interní paměti čtečky, ale navíc tam musíš nakopírovat i soubory fontů a opravit epub/userStyle.css tak, aby odkazoval na tvoje fonty. Hack nedělá nic jiného než to, že umožní použít jeden společný stylopis pro všechny knihy, ale jeho vytvoření a naplnění (a odladění, pokud v něm chceš dělat něco víc než co jsem napsal já) je už tvoje práce.

  Když je v pořádku čeština v LRF, tak hack samotný proběhl v pořádku. Projdi si komentáře, je tam i postup, jak snadno otestovat EPUB i bez kopírování fontů.

 26. avatar Macio napsal:

  Pravdepodobne robím niečo zle, alebo hack predsa neprebehol v poriadku, lebo v tvojom skúšobnom súbore „Zkouska cestiny [EPUB]“ sa mi nezobrazujú korektne české písmená. Ten adresár + súbor – epub/userStyle.css treba nakopírovať čo PRS-600? Alebo po spravení hacku by mi mala cze ísť aj v epub-och?

  V súbore „Zkouska cestiny [LRF]“ sú cze znaky v poriadku…

 27. avatar pepak napsal:

  Pokud se ti povedl hack PRS-600, tak nepotřebuješ řešit „Princip úpravy“ – to je přesně to, co už jsi udělal (resp. kroky 1 a 2 jsem udělal já, když jsem připravoval hack pro PRS-600, a krok 3 jsi udělal ty, když jsi ten hack aplikoval). Ty máš pokračovat až částí „Používání hacku“.

 28. avatar Macio napsal:

  Pri pokuse hacknúť čítačku pod WIN7 som mál problém s tým, že mi systém síce videL reader ako 3 disky, ale pri pokuje o samotný hack mi príkazový riadok hlásil, že nevidí žiadne pripojené zariadenie.

  Pomohol až následný pokus pod WinXP SP3, tak mi hack prebehol korektne.

  Nepochopil som ale ďalší postup, ako dostať čestinu do epub súborov, tak ako je to vysvetlené v popise v článku – http://www.pepak.net/e-books/sony-reader/prs-505-cestina-v-kazdem-epubu/

  Vedel by mi niekto kto zvládok kroky 1,2 (Princip úpravy) z článku – „PRS-505: Čeština v každém EPUBu“ upnúť konkrétny súbor a kam ho treba nakopírovať, resp. flashnúť do PRS-600?

 29. avatar pepak napsal:

  Principielně tak, že pomocí CRAMFSCK rozbalíš standardní firmware, nahradíš v něm potřebné soubory, pomocí MKCRAMFS ho zase zabalíš a následně už standardním postupem flashneš do čtečky. Všechny kroky jsou vyzkoušené a funkční, jediný problém je najít, které soubory nahradit a čím.

 30. avatar Petr napsal:

  Zatím nemůžu najít jakým způsobem by se to dalo udělat. Má s tím někdo z uživatelů 600 zkušenosti?

 31. avatar pepak napsal:

  Určitě. Ale protože sám PRS-600 nemám, tak jsem po tom nijak nepátral.

 32. avatar Petr napsal:

  Ahojte, je možné do PRS-600 nahrát i jiný slovník než jsou ty dva anglické?

 33. avatar rakar napsal:

  Kdybych se „snizil“ k prectení navodu na PRS505, nemusel jsem mit tento zbytecny dotaz. Za odpoved dekuji.

 34. avatar pepak napsal:

  TXT i RTF musíš uložit v kódování Unicode (TXT může být i v UTF8).

 35. avatar rakar napsal:

  Vse probehlo bez problemu. V lrf je cestina v poradku, v txt a rtf bohuzel ne. V cem muze bzt prb?

 36. avatar karlic napsal:

  Tak jsem mrknul do originál návodu od čtečky a tam se píše na str. 151:
  „The screen will not change after pressing the RESET button.
  Slide the POWER switch to turn on the Reader again.“

  Takže lze s jistotou říct, že je opravdu u PRS-600 nastaven reset tak, že po stisku resetu se nijak nepřekresluje displej a po stisku resetu se má přístroj zapnout vypínačem.

 37. avatar karlic napsal:

  Pokud je to s tim reset tlacitkem standard, tak by se mel predelat navod asi i v clanku, protoze tim padem probehlo vse korektne.

  1. Pripojit ctecku k pocitaci
  2. Nakopirovat adresar test do pameti ctecky, takze adresar test je na
  stejne adresarove urovni jako adresar database
  3. Spustit ebook_msc.exe s parametrem „PRS600“

  Probehne toto:
  Microsoft Windows [Version 6.1.7600]
  Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

  C:\Download\PRS600CZ>ebook_msc PRS600
  Sony Reader MSC utility 1.01 (c) 2009 Igor Skochinsky, Vladimir Boroda
  avail: 1
  usbInitCheck: 0
  writefile(/dev/mtdblock4, 0, 4096): 0
  writefile(/opt0/UsbUpdater, 0, 3866): 0

  4. Odpojit USB pripojeni ikonka ve Windows u hodin (celkem 3x ve
  win7)
  5. Odpojit USB kabel
  6. Resetovat ctecku (perem pichnout do dirky reset)
  7. Zapnout ctecku dlouhym podrzenim posuvneho vypinace

 38. avatar PepaZ napsal:

  Nejprve chci poděkovat autorovi za připravenou úpravu. Už jsem upravil svoji čtečku. Vše proběhlo snadno, rychle a bez problémů. Opravdu velké díky! Funkce reset funguje stejně před i po flashování. Mimichodem i v manuálu nakopírovaném v čtečce (na netu je třeba tady pdf.crse.com/manuals/4153621131.pdf nebo a stránkách sony.com – pro USA)s tím počítají:

  „Reset the Reader by pressing the RESET button
  with the tip of the supplied stylus, or a small pin or
  clip, then slide the POWER switch to turn on the
  Reader.“

 39. avatar pepak napsal:

  4) O klávesnici nevím nic a ani to nebudu zjišťovat „nasucho“ – to prostě nemá cenu. Kdyby na to přišlo, tak srovnáním originálního a ruského firmwaru pravděpodobně najdu, kudy do toho, ale to bych fakt musel mít čtečku dlouhodobě půjčenou a to mi pochopitelně nikdo nedá (a popravdě řečeno ani nejsem přesvědčen o tom, že bych to přijal).

  5) O žádném nevím.

 40. avatar Kujab napsal:

  1. nic zásadního
  2. díky za nabídku, zádná tragedie, počkám, až to bude upravitelné.
  3. hurá, už se mi rozbřesklo 🙂
  Nepochopení terminologie „interní paměť“. Jsem myslel, že to je ta část s Linuxem, ne ta paměť, kam lze i uložit knihy. Css soubor a nějaké fonty jsem už uložil a epub je v pořádku. Díky
  4. když jsem o vánocích zkoumal tu „rusifikaci“ je tam i část kde se definuje klávesnice. Vím, že se do toho nechceš pouště, ale jen jestli nemáš nějaký hloubější popis jak to upravit, nebo alespoň jak následně připravit ten image.
  5. neexistuje nějaký SW emulátor readeru ?

 41. avatar pepak napsal:

  1) Podle toho, co napsal PepaZ, to skoro vypadá, že ten reset nefunguje správně ani s originálním firmwarem.

  2) Použití vlastních fontů chci časem zařídit – to byl jeden z důvodů, proč jsem SonyFont psal. Zatím je jediná cesta, že mi pošleš svoje fonty a já ti připravím vlastní customizovaný hack.

  3) České EPUBy jsou připravené v tom smyslu, že už můžeš bez dalšího flashování použít návod „Čeština v každém EPUBu“ – tzn. nahrát si fonty do čtečky a vytvořit si soubor /epub/userStyle.css, který je „aktivuje“. To už je stejné na všech čtečkách Sony, pokaždý jiný je jen ten flashovací proces (který už máš úspěšně za sebou). Samy od sebe se ti české fonty nezobrazí, to jsem do hacku nedával a ani nebudu – tu cestu zvolil Acomp a má svou logiku, ale znemožnilo by ti to si userStyle.css editovat sám (třeba na podporu jiných fontů).

 42. avatar Kujab napsal:

  Díky za přípravu hacku. Instalace proběhla v pořádku a v podstatě funguje. Mám jen několik dotazů a postřehů.
  1. dříve jsem používal „rusifikaci“ Pročtení Unicode dostačující, navíc ještě přidané zobrazování hodin a možnost vytváření screenshotu. Už v této verzi ale nefunguje správně reset.
  2. Pepákem použité fonty se mi moc nelíbí, samozřejmě subjektivní dojem. A proto bych rád použil jiné fonty pomocí SonyFont, ale nevím jak je dostat do PRS-600
  3. nemohu číst české epuby, opět nějak nechápu jak úpravu dostat do čtečky. Dokumenty o úpravách jsem četl, ale všechny končí s tím, že je to pouze pro 505.
  Díky za rady jak dál.

 43. avatar pepak napsal:

  Obrazovka skoro hned zhasne a po pár sekundách čtečka začne znovu nabíhat.

 44. avatar karlic napsal:

  to PepaZ
  No tak to by potom znamenalo, že tohle je standardní funkce reset tlačítka u PRS-600, když to dělá i u originál firmware.
  Jak se chová reset tlačítko např. u PRS-505?

 45. avatar PepaZ napsal:

  Zkoušel jsem to s orig. firmwarem a to jak při zapnutém tak vypnutém stavu. Po stisku tlačítka Reset se čtečka (zřejmě) vypne. Pokud něco bylo na displeji, zůstane to tam (nesmaže se). Po krátkém stisku tlačítka Power normálně (v obou případech) naběhne (boot).

 46. avatar mirohe napsal:

  Bohuzial neskusal.

 47. avatar pepak napsal:

  Upřímně si nedokážu představit, jak by mohl buď flashovací program nebo můj hack ovlivnit funkci tlačítka reset, ale zjevně ovlivňuje. Leda že by se reset takhle divně choval i s originálním firmwarem – zkoušeli jste to?

 48. avatar mirohe napsal:

  Flashovanie prebehlo OK, diakritika je OK, reset
  tlacitko sa chova ako popisuje karlic.

  THX Pepak.

 49. avatar karlic napsal:

  Napište prosím, pokud budete někdo flešovat, jak jste dopadli s tím reset tlačítkem. U mě reset funguje tak, že když ho stisknu, tak se zařízení resetne, ale displej zůstane nezměněn. Pokud podržím chvilku posuvný vypínač, tak zařízení korektně nabíhá jako po standardním resetu.
  Jak jste na tom vy?

 50. avatar pepak napsal:

  Do verze 0.03 jsem přidal návod v angličtině, jinak hack zůstal nezměněn.

 51. avatar karlic napsal:

  Díky Pepak,
  šlape to skvěle!

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php