Formáty: Adobe Digital Editions

Nemám rád ochrany proti kopírování. Pokud mám jenom trochu na výběr, je pro mě jejich existence důvodem pro hledání alternativy. Ale teď jsem zrovna na výběr neměl a tak jsem na Books On Board se skřípěním zubů koupil chráněnou knížku ve formátu Adobe Digital Editions. Je to moje první setkání s tímto formátem, který se v ČR zrovna moc nevyskytuje, a tak si o něm možná taky se zájmem přečtete.

Digital Editions jsou horkým želízkem firmy Adobe v boji o trh elektronických knížek. Tvoří je celý komplex aplikací, z nichž s některými čtenář přijde do styku jako uživatel a s některými jen jako oběť: ADE je v první řadě DRM systém, který má chránit knížky před čtením. Zajímavé je, že není vázan jen na Adobovský formát PDF, ale existuje i ve variantě pro otevřený EPUB, který se tím hned stává poněkud méně otevřeným. Každopádně proti konkurenčním DRM systémům, které vesměs podporují jen ten svůj jediný správný formát a ostatní nechávají být, je to docela zajímavá změna.

Druhou komponentou ADE, se kterou čtenář přijde do kontaktu, je aplikace Adobe Digital Editions, která slouží ke stahování, čtení a přenos knih chráněných systémem ADE. Na aplikaci je silně poznat, že byla inspirována Applovskými iTunes, ale umí toho ještě mnohem méně. Funkčnost víceméně končí na tom, že je možné knížky třídit do sbírek (automaticky jsou vytvořeny sbírky „All Items“, „Borrowed“, „Purchased“ a „Recently Read“ s tím, že náročný uživatel si dokonce může vytvářet i sbírky vlastní), které lze zobrazit jak ve formě seznamu, tak v podobě ikonek. Seznam je dokonce možné řadit podle několika kriterií (ale jestli jsem něco nepřehlédl, tak vždy je aktivní jen jedno, zřejmě nejde seřadit knihy podle autora a v rámci autora podle roku vydání).

Samozřejmě je možné si jednu knížku otevřít a číst. Ovládání je sice poněkud neobvyklé, bez myši si ani neškrtnete, ale dá se to přežít. Nepřítomnost pokročilejších funkcí také nepřekvapí, ADE předpokládá uživatele, který si vystačí se záložkami, posunem o stránku dopředu a dozadu a ve chvílích, kdy se mu zachce dobrodružství, se zoomem.

S firmware od buildu 18040 by měl být podporován i Sony Reader PRS-505, ale není to úplně jednoduché – jenom připojit čtečku a spustit ADE nestačí, opačný postup (napřed spustit ADE a pak připojit čtečku) také žádný viditelný efekt nemá. Nakonec jsem se musel pokořit a podívat se do nápovědy. Ne že by to nějak zvlášť pomohlo, efekt „Digital Editions automatically detects the presence of your Sony Reader and offers to authorize it with your Adobe ID“ jsem skutečně nezaregistroval, ale třeba jsem měl jen smůlu. Nebo to nefunguje ve virtuálním počítači (ale neodpustím si poznámku, že i ty blbé iTunes ve virtuálním počítači chodí). Možná je vyžadována i současná instalace eBook Library?

Těsně po instalaci ADE je nutné je svázat s účtem u Adobe. Pokud účet nemáte, je vám nabídnuta možnost ho vytvořit (vyžadován je e-mail, heslo, město, stát a PSČ a všechny tyto údaje mohou být zfalšované – Adobe ani neověří, jestli ta mailová adresa je aktivní a jestli třeba nepatří někomu jinému. Pokud účet vytvořit odmítnete nebo pokud se nepodaří ověřit přihlašovací údaje, ADE se ani nespustí.

Asi jste poznali, že software mi zrovna k srdci nepřirostl. Jednu věc mu ale přiznám – aspoň nezasviní počítač tak hrozným způsobem, jako to dělají jiné softwary.

Adobe Digital Editions s koupenou knížkou

Překvapivě mnohem lepší zkušenosti mám s ADE jakožto DRM systémem: Vybral jsem si knížku, zaplatil ji Paypalem a během několika sekund už jsem si mohl stáhnout soubor s příponou .acsm, který v sobě nese informace o tom, jak knížku stáhnout. Samozřejmě jsem se do souboru hned díval, co tak asi obsahuje. Je to obyčejné XML a kromě základních údajů o knížce (autor, název apod.) a o nákupu (ID obchodu, datum, ID transakce) obsahuje i údaje, odkud se dá knížka stáhnout. Takže jsem to okamžitě ověřil WGETem. Dobrá zpráva je, že knížka se stáhne. Špatná zpráva je, že takhle stažená knížka se nedá přečíst :-). Pokud chcete knížku čitelnou, musíte .acsm spustit v ADE (stačí na soubor poklikat na počítači, kde máte ADE funkční), on si knížku stáhne sám a obstará si k ní i dešifrovací klíče. Je to velice rychlé, pohodlné a funguje to.

Překvapující je, že ADE vám dovolí číst obsah na několika různých zařízeních. Wikipedia tvrdí, že těch zařízení může být až šest. Je to možné, já jsem zaregistroval tři nebo čtyři a na všech kniha fungovala – stačí tam připojit ADE k vašemu účtu a spustit v něm .acsm soubor s informacemi o knížce. Jediný problémek je v tom, že jsem nenašel způsob, jak zařízení zase odregistrovat. Uvidíme, co mi odpoví support Adobe, kterému jsem právě napsal.

Pokud vás DRM přestane bavit a nebojíte se paragrafu 43 autorského zákona, mám pro vás dobrou zprávu – DRM systém ADE už je prolomen, tedy aspoň v tom ohledu, že držitel licence může jednoduchým postupem z knihy DRM odstranit. Potřebujete k tomu Python verze 2.6 (a opravdu 2.6, s 3.0 to prý nefunguje), knihovnu PyCrypto a dva skripty ineptkey.pyw a ineptpdf.pyw. Python nainstalujete v defaultní konfiguraci, PyCrypto si ho samo najde a doinstaluje se do něj. Pak spustíte ineptkey.pyw, který z nainstalovaného aktivovaného ADE vytáhne šifrovací klíče. Tyto klíče pak ineptpdf.pyw umí použít k dešifrování PDF souborů (podotýkám, že PDF soubory zašifrované systémem ADE neotevřete konvenčními nástroji typu Advanced PDF Password Recovery). Výsledkem je normální PDF soubor, který ještě může (a nemusí) mít další omezení (zákaz tisku apod.), která už se poddají normálním metodám. Postup jsem pochopitelně nezkoušel – je to nelegální – ale mám z velmi spolehlivého zdroje, že funguje.

Každopádně tohle je DRM systém, se kterým jsem ochoten žít – neomezuje přespříliš (koupenou knížku bych si mohl celou vytisknout, kdybych chtěl, a dokonce bych z ní mohl desetkrát za týden část textu vykopírovat, no neberte to!), nezdržuje, funguje a v případě nutnosti se dá odstranit. Co víc si člověk může přát, samozřejmě kromě zániku všeho DRM a brutální smrti pro všechny jejich pachatele?

Podobné příspěvky:

2 Responses to “Formáty: Adobe Digital Editions”

  1. avatar Stanislav Jermář napsal:

    PRS-505 se objeví mezi „Bookshelves“ teprve po nainstalování balíku od Sony (Reader Library). Je to nutné, sám jsem no to přišel až podelší době – Sony Reader Library je jinak v českém prostředí dost málo užitečný programový balík, v tomto případě se ale Adobe Digital Editions mají čeho chytit a připojenou čtečku odhalí. Pak se dá v Digital Editions číst knihy ze čtečky a naopak kopírovat chráněné knihy na čtečku. Přečetl jsem tak už několik knih, které máme ve firmě půjčované z externích zdrojů s omezenou dobou výpůjčky – tedy chráněný formát PDF.

  2. avatar pepak napsal:

    Takže pro doplnění, Adobe skutečně na požádání ty neplatné aktivace zrušilo. Sice to trvalo skoro měsíc (zažádal jsem o to 4.5., provedeno to bylo 2.6.), ale důležitý je výsledek.

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php