Kapitálky na čtečkách Sony

Pokud už jste se zabývali tím, jak si na čtečkách Sony*) efektivně číst sérii Úžasná Zeměplocha od Terry Pratchetta, možná už jste si všimli, že je docela problém přinutit Smrtě, aby v e-knize mluvil kapitálkami, protože čtečka ani v jednom z podporovaných formátů neumí kapitálky zobrazit.

*) A nejen tam. Stejný problém mají přinejmenším všechny čtečky, které pro zobrazení formátu EPUB používají Adobe Digital Editions, což všechny, které umějí chráněný EPUB.

V následujících příkladech budu předpokládat knihu ve formátu HTML, ve které je část s kapitálkami vyznačená pomocí <span class="kapitalky">nějaký text kapitálkami</span>. Tzn. něco jako:

<p>&ldquo;Your money or your life!&rdquo; said the highwayman.</p>
<p><em class="kapitalky">I'm sorry?</em></p>
<p>&ldquo;Your money,&rdquo; said the highwayman, &ldquo;or your life. Which part of this don't you understand?&rdquo;</p>
<p><em class="kapitalky">Oh, I see. Well, I have a small amount of money.</em></p>

Simulovat kapitálky velkými písmeny v různých velikostech

To je přístup, který pro renderování kapitálek ve formátech, které kapitálky neumí vůbec (např. LRF), používá Calibre: Velká písmena zobrazí normálně, malá písmena převede na velká a trochu zmenší velikost písma. Vypadá to pak nějak takhle: NEROZUMÍM (kódování: N<span style="font-size: 80%;">EROZUMÍM</span>)

Tím se plus mínus dosáhne očekávaného efektu, ovšem za cenu několika nevýhod. V první řadě se tím naruší tloušťky čar písma, protože malá písmena jsou menší, než by měla být. Takhle v prohlížeči to není moc vidět, ale dejte si zoom na nějakých 150 procent a hned bude jasné, o co mi jde. Na čtečce to nevypadá až tak strašně, ale stále je znát, že je písmo slabší. Což zrovna u Smrtě, který má mluvit dunivým hlasem, vypadá hloupě, když je jeho přímá řeč slabší než všechny ostatní…

Nicméně pokud pomineme estetické ohledy, je tu pořád skutečnost, že zakódovat takhle text je strašně pracné. Když to za vás udělá Calibre, fajn, ale pokud to neudělá (což třeba při exportu do EPUB neudělá, protože EPUB kapitálky podporuje, teoreticky), tak musíte celý převod udělat ručně. Na příkladu výše to možná nevypadá tak hrozně, ale uvědomte si, že ten <span> (nebo něco obdobného) budete muset udělat pro každou posloupnost malých písmen zvlášť, a pokud možno to přerušovat nejen u velkých písmen, ale obecně u čehokoliv, co nejsou malá písmena (taková „zmenšená tečka“ taky vypadá blbě).

Rezignovat na kapitálky a použít pouze velká písmena

Druhý přístup je, na kapitálky úplně rezignovat a všechno napsat velkými písmeny. Žádný strach, nebudete první, kdo to udělá – například moje americká vydání Malých bohů a Hudby duše jsou takhle dělaná, a když to projde profesionálům, proč by to nemohlo projít vám, že… Výhodou je, že se to dá krásně jednoduše udělat pomocí CSS stylů – prostě do stylopisu napíšete něco jako .kapitalky { text-transform: capitalize; } a je hotovo. Ale stejně to není úplně ono…

Pravé kapitálky pomocí extra fontu

Tohle je tak očividná finta, že na ni podle všeho dosud nikdo potulující se kolem e-knih nepřišel – Adobe DE sice zjevně kapitálky nepodporuje, ale zrovna tak zjevně umí používat více písem. Nešlo by ho tedy obelstít tím, že mu pro kapitálky podstrčíme samostatný font, který bude obsahovat jenom kapitálková písmena? Šlo.

Jediný problém je v tom, jak takový font najít. Moje pokusy s Googlem dopadaly vesměs dost tragicky, pokud už jsem našel kapitálkový font, který šel zdarma stáhnout (zdaleka ne běžná věc), tak se buď ukázalo, že jde o kompletní sadu fontů (tzn. obsahuje i normální znaky + varianty pro kapitálky; v tomto případě si Adobe DE neomyslně vybírá pro zobrazení normální variantu), nebo je font mimořádně ošklivý, nebo neobsahuje české znaky. Případně dvě nebo více z těchto vlastností.

Pokud však máte v oblibě písmo Gentium Plus jako já, existuje jednoduchý postup, jak z něj vytáhnout jenom kapitálkovou verzi:

  1. Stáhněte si soubor fontu a rozbalte ho do nějakého adresáře.

  2. Stáhněte si TypeTuner a rozbalte ho do téhož adresáře.

  3. Otevřete si v tomto adresáři příkazovou řádku a příkazem TypeTuner.exe -x x.xml GentiumPlus-R.ttf si nechte vytvořit XML soubor x.xml s popisem parametrů písma.

  4. Tento soubor x.xml si otevřete v libovolném editoru, klidně i v Poznámkovém bloku.

  5. Najděte řádek, který obsahuje <feature name="Small Caps" value="False"> a přepište v něm False na True: <feature name="Small Caps" value="True">

  6. Uložte soubor a zavřete editor.

  7. Opět na příkazové řádce napište: TypeTuner.exe x.xml GentiumPlus-R.ttf.

  8. Vznikne soubor GentiumPlus-R_tt.ttf, který obsahuje už jenom kapitálkovou verzi písma.

  9. Toto písmo pak můžete používat pro čtečky běžným způsobem, jako je uvedeno v mých starších návodech pro zprovoznění češtiny v EPUBech: PRS-505 (pro jednu knihu), PRS-505 (ve všech knihách), PRS-600, PRS-300, PRS-350 a 650, PRS-T1 (pro jednu knihu), PRS-T1 (ve všech knihách). Varianta „pro jednu knihu“ by navíc měla fungovat i pro všechny ostatní čtečky, které používají Adobe DE.

  10. Já jsem si třeba ve své nové PRS-T1 zavedl nové obecné pravidlo (pro všechny knihy), které vytvořenému kapitálkovému písmu přiřazuje identifikátor small-caps:

    @font-face{ font-family: small-caps; font-style:normal; font-weight:normal; font-variant:small-caps; src: url(res:///ebook/fonts/../../mnt/sdcard/fonts/GentiumPlus-R_tt.ttf);}
    @font-face{ font-family: small-caps; font-style:italic; font-weight:normal; font-variant:small-caps; src: url(res:///ebook/fonts/../../mnt/sdcard/fonts/GentiumPlus-I_tt.ttf);}
    .kapitalky { font-family: small-caps; font-variant: normal; }
    

    A to je vše – pokud má kniha používat kapitálky, stačí, když vyznačím relevantní části způsobem, který jsem uvedl na začátku článku.

    Kapitálky na Sony PRS-T1

     

    Bohužel to má jednu nevýhodu – takhle jde upravit pouze fonty, které jsou připravené na spolupráci s TypeTunerem, což jsou víceméně jen některé z těch, které nabízí Sil.org (naštěstí včetně Gentia). Pokud by někdo znal univerzálnější řešení, sem s ním!

    Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php