Nový firmware „eBook Applications“

Po delší době zdánlivé nečinnosti se vracím k Sony Readeru: narazil jsem totiž na velice zajímavý nový projekt jménem eBook Applications. Co to je? Nic víc a nic míň než alternativní firmware pro Sony Reader PRS-505 a PRS-300. A narozdíl od PRS-Plus v něm nejde „jen“ o úpravy originálního firmware, ale o vytvoření firmware úplně nového – například s podporou řady nových e-bookových formátů. Tedy v podstatě o to, o co se snaží projekt InkPot, který ovšem na čtečky Sony zřejmě už definitivně rezignoval.

Nové vlastnosti

eBook Applications je zatím v úplných začátcích, přesto už disponuje několika opravdu zajímavými vlastnostmi. Na prvním místě jde o rozšířenou, resp. změněnou, podporu knižních formátů: Přišli (ne zcela, viz dále) jsme o formát LRF/LRX, ale to je více než vykompenzováno zbrusu novou podporou pro DOC, HTML (!), CHM, DJVU, FB2, PDB (!), PRC, TCR a to všechno ještě volitelně v zaZIPované podobě. Mě osobně ty nové formáty nechávají vcelku chladným, protože tak jako tak počítám s tím, že knihy budu do cílového formátu konvertovat a v tu chvíli už je mi celkem jedno, který cílový formát použiju, ale pokud chcete jen knihu stáhnout a hned číst, jde určitě o obrovské plus proti oficiálnímu firmwaru.

Druhou velkou změnou je úplně odlišná filozofie ovládání čtečky. Pryč je „iTunovský“ přístup s jedním dlouhým seznamem, který má jen velmi omezené možnosti větvení. eBook Applications je postavený na klasické adresářové struktuře, ve které se proklikáte do libovolné hloubky, až se dostanete k požadované knize.

Třetí změna se týká zobrazení a ovládání. Firmware se inspiroval v tom, co neumí samotné Sony ale ostatní výrobci ano, a nabízí funkce jako volba fontu, sedm úrovní zoomu, možnost vybrat si, jestli chci mít stavový pruh nahoře nebo dole atd.

Instalace

Procesem instalace firmwaru se výrobce vůbec nechlubí, a já ani za zlaté prase nemůžu přijít na to, proč ne – právě instalace je asi tou vůbec nejlepší vlastností, kterou eBook Applications mají. O co jde: Tento alternativní firmware není třeba instalovat – prostě zkopírujete obsah distribučního archívu do kořenového adresáře interní paměti čtečky a po odpojení od počítače už hned dostanete na výběr, jestli spustit originální firmware nebo eBook Applications – to znamená, že můžete mít nainstalované oba firmwary najednou a po restartu mezi nimi volně přepínat! Takže výše uváděná „ztráta“ LRF formátu je jen relativní – ano, v eBook Applications tento formát podporován není, ale stačí restartovat čtečku a přepnout se do originálního firmwaru a hned máte LRF knihy dostupné! Firmware je napsaný dokonce tak čistě, že se snese i s PRS Plus, kde jsem najisto počítal s konfliktem. Zkrátka a dobře, pokud jde o instalaci, nenašel jsem jedinou chybičku.

České uživatele jistě potěší, že rovnou ve výchozím stavu jsou integrovány fonty s plnou podporou češtiny.

Používání

Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. Po velmi dobrém dojmu z instalace mé nadšení dost rychle vyprchalo, protože na firmwaru je v běžném používání jasně vidět, že jde zatím jen o jakýsi „proof of concept“ (důkaz, že něco jde udělat) a ne vyzrálý produkt. První, čeho si všimnete, je určitě rychlost pohybu v menu, která je dost hrozná – subjektivně bych řekl tak poloviční proti oficiálnímu firmwaru. Reader nikdy nebyl kdovíjakým rychlíkem, ale teď teprve dá slovu „slimák“ správně vyniknout.

Na druhou stranu, jsou operace, ve kterých eBook Applications původní formát rychlostí jasně překonává. Jde například o start systému, kdy se nový firmware neobtěžuje skenováním obsahu paměti ani karet a spuštění je tak sekundovou záležitostí – tedy za předpokladu, že už eBook Applications běží; pokud čtečka startuje úplně od nuly, tak napřed naběhne originální firmware a pak se z něj spustí nový (rychlost startu pocítíte v situaci, kdy už běžící čtečku připojíte k počítači, nahrajete do ní nové knihy a zase ji spustíte).

Adresáře v akci

Procházení adresářů není moc co vytknout, snad s výjimkou ovládání. Základní funkčnost je v zásadě stejná jako u PRS Plus, s tím rozdílem, že lze číst každou knihu „okamžitě“ a není potřeba napřed proběhnout proskenování paměti. A to „okamžitě“ mi připomíná, že naběhnutí e-knih není provázeno propočítáním stránek jako u Sony firmwaru, takže se do čtení můžete pustit skutečně během pár sekund. Moc dobře ale není vyřešeno ovládání, chvíli jsem docela tápal, jak spráce souborů ovládat – finta je v tom, že program nereaguje na šipky a Enter, očekává ovládání výhradně číselnými klávesami.

Potěšilo mě, že eBook Applications využívá tři „prázdné“ pozice na konci menu k zobrazení posledních čtených knih, na které tak jde v případě zájmu velmi rychle skočit a pokračovat v místě, kde jste posledně skončili. Jde o velký pokrok proti oficiálnímu firmwaru, který nabízí rychlý přístup jen k jedné knize a efektivně tak brání v tom, mít rozečtených několik knížek najednou (např. jednu pracovní, jednu oddechovou a vedle toho ještě Dilberta s komixem pro každý den).

Podpora formátů je taková všelijaká: pokud je podpora formátu deklarována, tak lze knihu v tomto formátu otevřít a číst, na druhou stranu ale můžete rychle zjistit, že v tomto tvaru tedy knihu určitě číst chtít nebudete. Zkoušel jsem DOC, HTML, PDB a ZIP a ani v jednom případě nemám pocit, že by to bylo to pravé.

DOC

Dobrá zpráva: DOC jde přímo zobrazit ve čtečce, není to tedy taková „falešná“ podpora jako u oficiálního firmwaru, který pod ní rozumí, že dokáže DOC v počítači zkonvertovat do svého formátu. Horší je, že je podporován jen naprostý formátovací základ, neuvidíte o moc víc než prostý text. Dokonce i PDF-reflow v originálním firmwaru má lepší formátovací možnosti, a to už je co říct.

Čtení ve formátu DOC

HTML

Situace se opakuje i s formátem HTML, dokonce ještě hůře – při zběžném zkoušení jsem nabyl dojmu, že není podporováno vůbec žádné formátování a celá kniha je redukována na prostý text. Je možné, že jsem prostě jen nenarazil na ty správné podporované tagy, ale ověřil jsem si, že nefungují nadpisy kapitol, zvýraznění, tučné písmo a odkazy (díky absolutní nepodpoře odkazů mě aspoň nemusí mrzet, že nebylo dodrženo ovládání z originálního firmwaru, takže joystick v pravém dolním rohu už nefunguje jako nahoru/dolu/zpět/dopředu, které se právě pro práci s odkazi velice hodí, ale jen jako nic/nic/předchozí stránka/následující stránka).

Čtení ve formátu HTML

PDB

Přímá podpora PDB nepochybně spoustu z vás nadchne, neradujte se ale předčasně. Dobrá zpráva: je podporována ta u nás nejběžnější varianta PDB. Špatná zpráva: firmware očekává, že ty PDB jsou v ruské kódové stránce, takže místo znaků s diakritikou zobrazuje azbuku.

Čtení ve formátu PDB

ZIP

Čtení knih uložených v ZIP archívech funguje, ovšem s tím, že pokud „normální“ verze vypadá blbě, zakomprimovaná do ZIPu bude vypadat blbě taky. Nic proti tomu, to se dalo očekávat. Podpora ZIP tak slouží k tomu, k čemu má – aby se knih do omezené paměti vešlo více a/nebo aby je uživatel nemusel napřed rozbalovat a teprve potom kopírovat do čtečky.

PDB kniha uložená v archívu ZIP

Zhodnocení

eBook Applications je jednoznačně obrovským průlomem – ruští autoři uspěli tam, kde jejich kolegové z InkPotu utrpěli porážku, a otevřeli dveře pro masivní vylepšování našich čteček. Zatím nepovažuji jejich dílo za reálně použitelné (a to jsem ani neověřoval chyby, které prý ve firmwaru jsou – třeba šílenou žravost na baterie), ale je to velmi výmluvné demo, že se do budoucna máme na co těšit: osobně se nemůžu dočkat, až bude pro zobrazení HTML (a EPUB) použit nějaký rozumný zobrazovací engine, třeba trochu osekaný WebKit (Safari, Chrome, ale také třeba prohlížeč v Calibre). Obrovskou výhodou je i to, že je možné mít ve čtečce nahrané oba firmwary současně – díky tomu každému majiteli PRS-505 a PRS-300 vřele doporučuji, aby si eBook Applications vyzkoušel a pak pozorně sledoval, jak se vyvíjí. I přes všechny výhrady, které jsem uvedl výše, totiž je na co se těšit.

Podobné příspěvky:

23 Responses to “Nový firmware „eBook Applications“”

  1. avatar pepak napsal:

    Jsem si skoro jistý, že se do eBook Applications dá dostat ještě vložením SD karty s instalací eBook Applications.

  2. avatar hemendex napsal:

    Prisiel niekto na to, ako sa z prostreda Sony da znovu dostat do eBook aplications? Ide mi to jedine cez Reset a je to dost zdlhave, nehovoriac o nepraktickosti tejto procedury…

  3. avatar kero napsal:

    booot: Ja mam podobny problem kebyze prides na to ako ho korektnut daj prosim Ta vediet … ja sa snazim zistit preco a napisal som aj na kontakt ebookapplications

  4. avatar booot napsal:

    Take sem nainstaloval verzi 1.10.0.4, neni to spatne, ale hlavnim duvodem instalace byla ma pohodlnost co se tyce konverze pdb (je to sice jednoduche pres calibre, ale calibre nezachova strukturu odstavcu atd). Kde je zakopan pes ohledne toho, ze vsechny lokalni znaky jsou v azbuce? Da se to nejak vyresit?

  5. avatar noth napsal:

    oOpravuji/doplňuji zavádějící info o spotřebě – při prostém čtení výdrž baterie cca 4 dny, tj. 1/4 výdrž oproti Sony firmware. Při intenzivním používání aplikací (slovníku) výdrž cca 2 dny 🙁 Snad v příští verzi bude správa baterie lépe vyřešena. Jinak vše funguje perfektně.

  6. avatar noth napsal:

    nainstaloval (resp. nahrál) jsem si ver. 1.10.0.4 a proti výše popsané verzi jsem zaznamenal významný pokrok – rychlost lepší než originál od Sony (zejména načítání souborů je otázka cca 3s). Software je rozšířený o aplikace, kde mě velice potěšil slovník (součástí je En-Ru, jde ale o StarDict slovník, který není problém stáhnout pro libovolnou kombinaci). Změna fontů, velikosti písma atd. funguje perfektně. Avizovanou větší spotřebu jsem oproti orig. firmware jsem nezaznamenal. A čtečka mi zamrzla jednou a spíš tím, že jsem zkoušel více změn nastavení v jeden okamžik.
    Jedinou, ale podstatnou výtku mám k tomu, že se text zobrazuje jako prostý, bez kurziv, tučného fontu atd.. Jinak ve všech výše uvedených formátech byla čeština zobrazena korektně. Pochválil bych i výborně napsaný manuál.
    … a jde o PRS 505

  7. avatar naxalite napsal:

    Chci se podelit o dalsi zkusenosti s ebook applications. Zamrza to. Zamrza. Proste si nemuzu pomoct. Nekolikrat jsem preformatoval hlavni pamet (jak se doporucuje na foru) a nic. Proste zamrza. Docela me to mrzi, protoze ten FW vypada hodne nadejne a ctecku urcite posunuje o kus dal.

  8. avatar pepak napsal:

    Kdyby nebylo toho, že mi všechny tři čtečky bezvadně fungují (tady Sony udělalo chybu), tak už jsem na Kindle 3 přešel.

  9. avatar naxalite napsal:

    Tak má zkusenost s PRS-505 a FW 1.8.0.5.
    Po nahrání FW chvíli čtečka fungovala, po pár přetočení stránek začala zamrzat a vůbec se chovat podivně. Nakonec jsem musel přeformátovat hlavní pamět a vše bylo O.K. Potom jsem nahral znovu alternativni FW a zatím funguje dobre. Dál budu sledovat vývoj FW. K tomu se váže další skutečnost…včera jsem měl v rukách Kindle 3 a skoro přemýšlím o výměně. Zachránit to může jen tenhle FW, pokud se dotáhne do lepší podoby. Shame on you SONY! Nějaký ten update by si čtečka určite zasloužila!

  10. avatar Amos napsal:

    Ja mam tiez Sony PRS300 a skusal som aktualnu verziu 1.7.2.0, a funguje velmi dobre, konecne sa daju knihy aj normalne triedit, a hlavne je to rychlejsie pri otacani stranok ako original firmware, este ak spravia aj normalne formatovanie textu tak to bude uplne super, zacal com pouzivat Epub miesto Lrf, ale na beletriu zatial staci aj taketo zobrazovanie ako cisty text. Pridal som si tam aj spominanu cestinu a funguje mi bez problemov, len bolo treba trosku upravit ten subor s cestinou a nahrat do adresara k ostatnym jazykom. Majitelom PRS-300 vrelo odporucam aspon vyskusat. Som velmi zvedavy aj na dalsi vyvoj, ked sa budem niekedy nudit snad spravim aj slovensky preklad.

  11. avatar pepak napsal:

    Mě by nejvíc zajímalo, jestli plánují přejít na nějaký použitelný renderer HTML kódu, protože ten současný „zobrazíme všechno jako plaintext“ je prostě zoufalost. Ale bohužel jsem se odpovědi nedočkal, přestože jsem se tázal nanejvýš slušně.

  12. avatar Joe napsal:

    Tak po konverzaci s autory firmware jsem se dozvěděl, že čeština bude zakomponována do firmware 1.8 a pravděpodobně i zruší kódovací stránku pro ruštinu a dají možnost výběru. Tudíž PDB bude použitelné.

  13. avatar Joe napsal:

    Zdravím, tak jsem se zapojil do projektu, poslal jsem první verzi lokalizace firmware ebook applications na jejich mail. Třeba se brzy dočkáme updatu na verzi 1.7.x.x i s českým menu:-)

    Mimochodem pokud to nerozjedeš na prs300 tak zkus naformatovat paměť, stahnout novou verzi aplikace z netu a zkusit znova nahrát. S češtinou od acompu by se to nemělo tlouct.

  14. avatar Michal napsal:

    Dík, mám tu od Acompu. Když bych zjistil čím to je, dám to sem vědět ostatním.

  15. avatar pepak napsal:

    To nedokážu odhadnout. Pokud je to lokalizace podle mých návodů, tak by v tom žádná nekompatibilita být neměla, ale jestli máš verzi od Acompu, tak fakt netuším – tu jsem nikdy neměl v ruce.

  16. avatar Michal napsal:

    Jen mě napadlo jestli to nemůže být českou lokalizací? Není tam něco jinak u této lokalizace?

  17. avatar pepak napsal:

    V tom případě se obávám, že nezbude než počkat, až tu chybu najdou a opraví.

  18. avatar Michal napsal:

    Tomu už jsem psal jak na forum tak na mail. Zatím bez odpovědi a zjistil jsem, že je vím majitelů sony 300 co jim to dělá to samé. Ach jo:-(

  19. avatar pepak napsal:

    Zkusil bych se zeptat rovnou výrobce.

  20. avatar Michal napsal:

    Ahoj, tak jsem si stáhnul poslední firmware v1.6.2.2. po restartu se mi zobrazí výběr. Ale když si vyberu 1 eBook Applications, tak ať čekám jak čekám nic se nestane. Originální načte v pohodě.
    Můžete mi prosím někdo poradit? Už si nevím rady. Mám orig. počeštěnou sony 300.
    Díky Michal

  21. avatar pepak napsal:

    Díky za zhodnocení.

    Zarovnávání u EPUBu jsem si všiml, ale ve srovnání s tím, že se to zobrazuje skoro jako plaintext, mi to přišlo jako nepodstatné.

  22. avatar populous napsal:

    Tak jsem vyzkoušel tento firmware na PRS300 a jsem nadšen. Mám úplně rozdílnou zkušenost s rychlostí pohybu v menu. Originál firmware je u mě o hodně pomalejší než eBook Aplication. Celkově se zrychlilo například otáčení stránek u epub, změna velikosti písma nebo rotace textu. Prohlížení PDF je díky tomuhle softu konečně skoro použitelné a největší výhodu pro uživatele 3OO, kterou jsem tu nezahlédl zmíněnou je zarovnání do bloku u epub i txt (jiné formáty jsem zatím nezkoumal.
    Zobrazení času a názvu knihy taky potěší.

    Uživatelům 505, kteří mají možnost použít PRS+ tenhle firmware asi moc nových věcí nepřinese, ale pro 300 je to enormní změna. Nebál bych se označit vylepšení čtečky o 100%. Doufám, že tvurci neusnou na vavřínech a budou dále vylepšovat. Klidně i za cenu komerční verze.
    Jediný otazník je nad spotřebou. Neměl jsem ještě možnost zjistit, jestli ji to nějak výrazněji ovlivní.

    Ještě malá vychytávka na závěr. Při připojení čtěčky k USB lze zároveň nabíjet a číst knihu nebo okamžitě otevřít nový přidaný dokument bez nutnosti odpojit z USB. S originál firmwarem jsem při kontrole nakopírovaných knih ( jestli jdou otevřít) a následného připojování a odpojování myslel že zešedivím:-) .

  23. avatar Lieti napsal:

    No ak by si ho ukecal nech to portuje na PRS-600, tak mu poslem basu vodky 😀 Teda som cerstvim majitelom PRS-600, uz sa zoznamujem, je mi jasne ze ju bude treba pocestit, ale z jednej veci ma ide zasadne vyrutit, nevyrieseny zoom u pdf, volby pisma podla S,M,L mi pripadaju dost neproporcialne, ale hlavne ma ide porazit s toho ze je tam krasna funkcia zoom, kde si clovek moze takmer dokonale nazoomovat a vycentrovat dokument, ale ako nahle sa pohne na dalsiu stranku, tak sa to cele zrusi, vrrrr
    Teda kto mi pomoze vyriesit tento problem ma u mna flasu, (mozem skusit obetovat moju sony „v mene vedy“)

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php