Laserová operace očí

Takřka celý život jsem nosil brýle, a jako skoro každý jsem občas uvažoval o tom, jestli bych to neměl risknout, provětrat peněženku a podstoupit laserovou operaci. Až dosud se mi do toho nějak nechtělo, minulý týden se však sešly dvě události, které mě donutily do operace jít – napřed se mi podařilo utopit brýle, a potom se mi kamarád přiznal, že on už má operaci za sebou a že to fakt stálo za to. V tomto článku bude několik poznatků k tomu, jak taková operace probíhá a jak to vypadá po ní. Čistě subjektivně, jak to probíhalo v mém případě, a bez jakýchkoliv objektivních faktů (třeba pokud jde o dostupné technologie a rozdíly mezi nimi) – kdo o to má zájem, najde na netu spoustu zdrojů.

Termíny

Věc, která mě potěšila asi nejvíc, byla, že to šlo všechno hrozně rychle. Ve středu odpoledne jsem ve šlajsně ve Větřní utopil brýle (bylo to poněkud kuriózní, protože jsem se na kanoi necvaknul – šel jsem si ze břehu šlajsnu prohlédnout a když jsem byl na jejím úplném začátku, nějak se přihodilo, že jsem do ní spadl…). Ve čtvrtek ráno jsem zkusil sehnat v Krumlově aspoň dočasné brýle, což se ukázalo jako zcela nemožné – „hotovky“ prostě nejsou, a když už, ceny jsou poněkud vyšší, než jsem ochoten zaplatit. Zavolal jsem si na laser (konkrétně na Oční kliniku Horní Počernice, ale jsou i další) a dostal termín konzultace na úterý. Na konzultaci mi byly změřeny všelijaké parametry zraku, dozvěděl jsem se něco o tom, jak operace probíhá a jak to s očima bude vypadat po ní, a na čtvrtek jsem dostal termín operace. Tzn. celkem od okamžiku, kdy jsem se definitivně rozhodl operaci podstoupit, do okamžiku operace, uplynul týden. Je to pochopitelně dané tím, že operaci si každý platí sám (na trochu podobné operace zákalů, hrazené z veřejného pojištění, se čeká klidně půl roku nebo i déle), a předpokládám, že určitý podíl má i doznívající krize (tzn. málokomu se chce vydávat větší částky, pokud to může počkat) a začínající letní prázdniny.

Cena

Když už jsem nakousl cenu, tak pár slov k ní: laserová operace očí není zrovna levná zábava. Podle místa, typu operace, použité technologie a dalších faktorů vás přijde na plus mínus nějakých 15 až 20 tisíc Kč za jedno oko, plus nejrůznější povinné příplatky jako od cestovních agentur – za povinnou konzultaci, za povinné vyšetření, za sluneční svit (případně za déšť) atd. Pojišťovny operaci nehradí, všechno si musíte zaplatit sami. Jediná pozitivní informace je, že až do konce září má „moje“ klinika speciální akci, takže kompletní operace obou očí přišla „jen“ na 28500.

Průběh

Průběh operace je na stránkách kliniky podrobně popsán (i s obrázky), který v zásadě odpovídá tomu, co se se mnou dělo. Tedy aspoň předpokládám, protože jsem to neprožíval „zvenku“, jako na fotkách, ale zevnitř, zpod laseru, a tam toho nebylo moc k vidění – v první části jako by mi počítač do oka po jednotlivých pixelech vykresloval zelený kruh, pak mě doktor přesunul pod druhý laser a tam jsem měl možnost pozorovat jakousi červenou laserovou síť. Celé to trvalo něco málo přes deset minut (a pod čtvrt hodiny), subjektivně se to zdálo kratší (mému doprovodu zase delší).

Pár slov k bolestivosti: Zákrok probíhá v částečné anestézii, dosažené prostřednictvím speciálních očních kapek, a všechny zdroje se shodují v tom, že je bezbolestný. V zásadě to musím potvrdit. Ovšem dodávám, že „bezbolestný“ je jedna věc, a „příjemný“ druhá: operace mi přišla velice nepříjemná tím, jak něco (ani nevím co…) tlačí na oko, i vědomím toho, že se vám laser vrtá v oku a kdo ví, jak to dopadne (aby to nebylo jak ze Dne trifidů…). Jak říkám, nebolí to – ale mezi námi, kdyby to šlo vyměnit (zmizely by nepříjemné pocity a nahradila je bolest), tak toho využiji. Naštěstí jde jen o těch pár minut a je na celý život pokoj (operace by měla být jednorázová).

Po operaci

Během konzultace se pacient mimo jiné dozví, že by na operaci neměl jít sám, ale měl by s sebou mít někoho, kdo ho odveze. A rozhodně nedoporučuji tuto radu ignorovat – bezprostředně po operaci toho je vidět proklatě málo. Rozlišíte otevřené dveře od zavřených, a pokud si pamatujete, jak vypadá platební terminál, tak se vám i podaří zadat PIN k platební kartě, ale to je tak všechno – a hlavně, oči silně protestují proti tomu, aby musely být otevřené déle než pár sekund. K autu to nebylo nijak daleko, ale když jsme k němu došli, byl jsem rád, že se můžu svalit do sedadla spolujezdce, zavřít oči a už je neotvírat.

Nejbližší hodiny po operaci se stav očí (i mě) spíš zhoršoval, než aby se zlepšoval – mimo jiné jsem začal při sebemenším otevření očí slzet tak, jako ještě nikdy, a se slzami se spustila i pekelná rýma. Načasování operací na odpoledne se jeví jako ideální, protože po příchodu domů můžete prostě zalehnout a celé to zaspat. Pokud ovšem není vedro jako v tropech, protože to spolu s pálením v očích spánek spolehlivě zažene.

Když jsem se v půl páté ráno probudil (to nebyl důsledek operace, pět je pro mě vcelku obvyklá hodina), pálení očí, slzení i rýma zmizely a já už jsem viděl poměrně dobře. Totiž, na dálku. Na blízko to v té době nebyla žádná sláva, a ani ta dálka nebyla úplně stabilní – měl jsem chvílemi pocit, jako kdyby se mi zamlžovaly brýle – většinu zorného pole jsem viděl jasně a ostře, ale chvílemi byla některá místa vidět opravdu jako přes řídkou mlhu. Takže dobrá zpráva, operace se zdařila.

Na dlouhé koukání to ovšem nebylo – oči se velmi rychle unavovaly, zvlášť, pokud se měly dívat na blízko (přitom na blízko jsem dosud s očima problémy neměl, jen do dálky to nešlo). Dost jsem ocenil rozhodnutí, zařídit si na pátek dovolenou, abych nemusel do práce a koukat do monitoru; monitor jsem poprvé vyzkoušel až v pátek odpoledne asi tak na pět sekund a došel k závěru, že počítač odložím až do neděle, pokud ne ještě déle. Tady se mimochodem projevila jedna z výhod e-inku, kterou lidé, kteří ho nemají, nechtějí uznat – na e-ink jsem se mohl dívat okamžitě a i když to bylo únavné, nelišilo se to od toho, když jsem se díval na cokoliv jiného pasivního; naproti tomu pohled do LCD vysloveně fyzicky bolel.

Současnost

Dobrá zpráva: oči se velmi rychle hojí, hodinu od hodiny bylo znát zlepšení – v ostrosti na dálku i na blízko, v únavě i citlivosti, v pocitu přítomnosti zrnka prachu v oku (ten obzvlášť mizel doslova před očima). Teď, necelý týden po operaci, už mám vidění na dálku v pohodě (lepší než kdy předtím), vidění na blízko skoro taky, počítač i auto zvládám bez potíží. Problémy mi zatím činí „přepínání“ z pohledu do dálky a do blízka, tam je ještě znát, že si oči mají na co zvykat (ale není divu, po tolika letech s dost silnými dioptriemi, tzn. po odříznutí velkého kusu oka…). Vidění v šeru je celkem špatné, to se ale má časem zlepšit (je to prý po operaci tohoto typu běžné); na slunci naproti tomu problémy nemám, přímému světlu se ale zatím pro jistotu vyhýbám.

Drobným omezením je, že si mám měsíc kapat čtyřikrát denně do očí kapky proti bakteriím a proti zánětům, to se ale dá zvládnout – zvlášť když to prý nemusí být úplně pravidelné, tzn. není potřeba kvůli tomu v noci vstávat. Nepříjemné je to spíš psychologicky – pořád se děsím, že kapky někde zapomenu.

A ještě jedno omezení: ačkoliv už je nemám, pořád si na nose posouvám brýle, večer je sundávám a ráno je marně hledám… Zvyk je železná košile.

Budoucnost

V současné době se hlavně těším na to, až odezní vedlejší účinky. Pak bych měl vidět výborně vždy. Uvidím (doufám).

Otázka je, jak to s očima bude ve vzdálenější budoucnosti. Prý mám časem počítat s brýlemi na blízko, na dálku bych je už nikdy potřebovat neměl – operace má být trvalá a neměla by se časem nějak zhoršovat. Další dobrá zpráva – pokud někdy získám šedý nebo zelený zákal, neměla by prý podstoupená operace v léčbě nijak bránit.

Závěr

Stálo to spoustu peněz a nervů („nebudu zrovna já tím prvním šťastlivcem, který si ‚vytáhne‘ slepotu?“) a první hodiny po operaci jsem si říkal, proč jsem do toho blbec vůbec šel, ale teď jsem rád, že jsem operaci podstoupil. Jen mě pořád trochu děsí budoucnost – budu i za deset nebo za dvacet let rád, že jsem se nechal operovat, nebo budu smutně vzpomínat na brýle? Na to ale odpoví až čas.

17.9. – dva měsíce poté

Včera to byly dva měsíce, kdy jsem podstoupil operaci. Jak se mají oči? Docela dobře. Když jsem psal článek, stěžoval jsem si na dvě skutečnosti: špatné „přepínání“ z blízka na dálku (a zpět) a špatné vidění v šeru. Obojí je nyní téměř úplně pryč, stejně jako další drobné nedostatky – citlivost na ostré sluneční světlo nebo příležitostné chvilkové „mlžení“. Před třemi týdny mě sice docela vyděsilo, že se mi několik dní po sobě odpoledne zhoršovalo vidění až skoro do stavu, jako kdybych operaci nikdy nepodstoupil, ale už je to pryč – byl to vedlejší efekt léku dexamethazone, který sice urychluje hojení, ale také oko vysušuje; po vysazení léku a jeho nahrazení zvlhčujícími kapkami to odpolední zhoršování zmizelo. Jen budu doufat, že to je trvalé.

Momentálně zbývá poslední věc, která ještě není úplně v pořádku: V určitých světelných podmínkách, typicky pod některými druhy zářivek, se mi oči stále velmi rychle unavují – normálně si vystačím s jedním nebo dvěma kápnutími „Refreshe“ denně, ve středu na představení Delphi XE jsem za ty čtyři hodiny kapal čtyřikrát a snesl bych i víc.

Další zprávy budou zase za pár měsíců nebo pokud dojde k výrazné změně ve vidění, podle toho, co nastane dříve.

Podobné příspěvky:

20 Responses to “Laserová operace očí”

 1. avatar milan napsal:

  Pepaku, já jsem byl na laserové operace v 2013 v českém oftume http://www.oftum.cz/ a pár dní jsem ještě nevěděl pořádně zaostřit a měl jsem strašně suché očí a musel jsem si je vyplachovat, bylo to zajimavé 🙂 dnes je to už dva roky po laserové operací a cítím se super!

 2. avatar Iva napsal:

  Mám podobnou zkušenost. 🙂 Mě bolela po zákroku šíleně hlava, opravdu neskutečně. Byla jsem na klinice Gemini. Vše ok 🙂 Jen bych ocenila více komunikace a informací co se bude se mnou dít.

 3. avatar pepak napsal:

  Eliss: To opravdu nevím. Operaci jsem si nechal udělat, od té doby mě ceny nezajímají, protože opakovat ji nikdy nebudu.

  Nevím, jak dobrá je klinika Lexum, nemám o ní žádné informace. Třeba jim křivdím. Měl bych z toho ale strach – drobné slevy chápu, to se jedna firma snaží přetáhnout ty, kdo zrovna vybírají, ale 50+% sleva mi prostě nedává smysl jinak než v kontextu „máme obrovské volné kapacity, buď je aspoň trochu naplníme, byť se ztrátou, nebo zkrachujeme“. Zrovna u operací očí moc nehrozí opakovaný byznys, takže sotva jde o nalákání klíentů na počáteční slevu a jejich monetizaci průběžně.

 4. avatar Eliss napsal:

  Kde tedy vyjde laser očí nejlevněji? Nemůžu si dovolit nic moc draheho. Oplati se koupit operaci pres tuhle akci – http://www.groupon.pl/deals/poznan/europejskie-kliniki-lexum-czechy/38453769 ??? Manzel spocital ze budu mit o 20 000 levnejsi operaci.

 5. avatar Kateřina napsal:

  Ahoj, laserovou operaci bych opravdu doporučila. Nic lepšího jsem snad pro své zdraví udělat nemohla. Už vůbec nenosím čočky ani brýle, což mě kdysi hodně omezovalo. Mám velmi dobré zkušenosti s Klinikou Ziris ve Vsetíně. Vidím dobře jak ve dne ,tak i když je šero.

 6. avatar pepak napsal:

  Po dvou letech se stále cítím dobře. Jen je znát, že v šeru ten zrak
  není nic moc, ale nemyslím si, že je to nějak výrazně horší než před
  operací. Trochu horší ano. A jsem mnohem opatrnější ve dnech, kdy
  slunce svítí ostřeji než obvykle. Ale jinak si nemám na co stěžovat…

 7. avatar Tomáš napsal:

  Ahoj, psal jsi že nechceš zacházet do takových podrobností,jaké jsi měl dioptrie, ale právě tahle informace je docela důležitá… páč ten kdo by měl vyšší než ty, může mít pooperační problémy větší a naopak ten kdo by měl nízké dioptrie, může mít mnohem míň komplikací. Pokud to nechceš psát veřejně, bych bych za tu informaci vděčný aspoň na mail + případně ve dvou větách jak se cejtíš s očima po dvou letech 🙂

  Díky, Tomáš

 8. avatar Veru napsal:

  Už dlouho si přeju jít na tuhle operaci, konečně jsem si ušetřila penízky, ale jsem „ženská“ a slyšela jsem, že po dětech se to může znovu zhoršit, tak nevím…
  Kamarád byl taky na klinice v Horních Počernicích a je velmi spokojen, tak se tam chystám taky… Těhotenství zatím neplánuju a myslím, že („aspoň na těch pár let“ v horším případě) je to dobrá investice… jen doufám, že se to případně dá podstoupit třeba (po dětech) ještě jednou

 9. avatar pepak napsal:

  Doplnil jsem informace o současném stavu očí.

 10. avatar pepak napsal:

  Myslím, že ideální bude na některou z klinik, které ty operace dělají, zavolat a zeptat se. Případně to můžeš zkusit na několika z nich a srovnat výsledky.

 11. avatar Almad napsal:

  OK. Zajímalo mě to čistě proto, že já měl kdysi operaci nedoporučenou od doktorky právě kvůli tomu, že jsem jich měl moc a prý by mi mohlo zůstat moc málo oka. Zajímalo mně jenom, jestli se to za tu dobu nějak pohlo.

 12. avatar pepak napsal:

  Do takových podrobností nechci zacházet.

 13. avatar Almad napsal:

  Díky za report, ale jenom otázka – kolik je „hodně“?

  (3 dio? 5? 10?)

 14. avatar Nox napsal:

  Taky bych se bryli rad zbavil, ovsem predstava ze mi rezou oko me vazne nelaka. Me staci pouhy odber krve a mam dost. Navic cca 30 000 je pro me opravdu velka palka, v prepoctu necelych 10 bryli i se skly.

 15. avatar abc napsal:

  Posilam gratulace k uspesne operaci a prani pevneho zdravi do budoucna. A kdyz uz teda tak dobre vidis, nebyla by recenze na novy TC7? 😀

 16. avatar pepak napsal:

  Karel: Já mám na brýle speciální neoprénové poutko, které perfektně funguje i na divoké vodě, ale na břehu jsem nepovažoval za nezbytné ho mít (vestu taky ne, to naštve – člověk se s tím celou dobu táhne, a když to zrovna potřebuje, tak to nemá…).

  Oba: Strach jsem měl taky, ale menší, než rodiče. Naštěstí to dopadlo dobře, ale to člověk dopředu nemůže vědět, může jen doufat (samozřejmě jsem se ptal, u kolika pacientů jim operace selhala – prý jen u jednoho, a i ten vidí, jen musí stále používat brýle).

 17. avatar Karel napsal:

  Mně od laserové operace očí odrazují dvě věci (tedy krom ceny, kterou ale když rozložím na cenu brýlí není zas tak vysoká):
  1)jsem srab
  2)přijde mi po těch letech, že bez brýlí vypadám jako blbec. ale to je asi o zvyku.
  Každopádně mě za týden čeká taky řeka, třeba dopadnu stejně i když já si brýle přivazuji k hlavě provázkem.

 18. avatar Plachow napsal:

  Já o tom přemýšlím už léta, ale jsem srab 🙂 Žena byla a je 100% spokojená.

 19. avatar pepak napsal:

  Ano, LASIK.

 20. avatar Plachow napsal:

  Jakou metodou ti to dělali? LASIK?

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php