PRS-505: Aktualizace firmware

Jako skoro každé dnešní zařízení i Sony Reader umí aktualizovat svůj firmware. Sony sice aktivitou zrovna nehýří, za těch 18 měsíců, co je PRS-505 na trhu, vypustila jedinou aktualizaci*) (zhruba rok po vydání čtečky, takže jestli zachová tempo, máme šanci, že do půl roku bude další upgrade), ale přesto je dobré vědět, kde případné budoucí aktualizace brát a jak je nahrávat.

Pozn.: Formálně vzato je aktualizací už několik – vedle firmware verze 1.1 jsou už i verze 1.2 a 1.3, ale pokud je známo, ty jsou téměř totožné s verzí 1.1 a změny se týkají jenom toho, že jsou určeny pro jiné trhy (britský a německý). Sony je ani nikde nenabízí ke stažení.

Aktualizace (resp. v tuto chvíli aktualizaci) nabízí Sony na svých stránkách se software pro PRS-505. Distribuována je jako samorozbalovací ZIP archív o velikosti 16 MB, který obsahuje vše potřebné pro provedení upgrade. Na stránce je i návod, jak aktualizaci provést; návod vychází z mentality CYA (Cover Your Ass), tzn. vyžaduje čtečku úplně nabít a před aktualizací ukončit všechny programy, které by s ní mohly interferovat. Pokud jste normální, tak to pochopitelně neuděláte, ale Sony se tím kryje před případnými soudními spory („a skutečně jste postupoval podle našeho návodu a ukončil všechny aplikace?“). V zásadě stačí jen připojit čtečku k počítači, spustit stáhnutý aktualizátor a postupovat podle jeho pokynů.

To aspoň tvrdí Sony, a do jisté míry to je i pravda. Už se ale nedozvíte, že aktualizátor nepracuje pod omezeným uživatelským účtem (aspoň ve Windows XP ne) – sice se spustí, ale nezobrazí žádné okno a prostě jen tupě sedí a nic nedělá. Ale to je jediný problém, na který jsem zatím narazil.

Alternativní aktualizátory

Pozn.: Tohle jsem nikdy nepotřeboval a nemám to vyzkoušené „z první ruky“!

I přes relativní bezproblémovost aktualizátoru od Sony se může stát, že něco nebude fungovat (třeba bude tvrdohlavě trvat na spuštění pod Windows). Naštěstí není třeba zoufat, upgrade je možné provést i alternativními nástroji. Bez Soňáckého aktualizátoru se ale neobejdete, protože z něj potřebujete vytáhnout soubory s firmwarem. Naštěstí to je hračka – celý aktualizátor je jen samorozbalovací ZIP archív, který jakýmkoliv komprimačním programem dokážete rozbalit do vlastního adresáře. Potřebujete soubor cramfs.Fsk.img a software Universal Flasher.

Universal Flasher rozbalíte do kořenového adresáře SD karty, cramfs.Fsk.img přejmenujte na new_opt.img a zkopírujte to kořenového adresáře čtečky. Pak můžete čtečku odpojit od počítače. Automaticky se spustí Universal Flasher, vyberte volbu 4 a až operace skončí, volbu 6. Potom je možné soubory Universal Flasheru zase z karty smazat.

Podobné příspěvky:

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php