PRS-505: Zakousnutá čtečka

Firmware Sony není úplně stabilní ani sám o sobě a různé amatérské úpravy (změny fontů a podobně) mu na stabilitě nepřidávají. Co dělat, když se vám čtečka zakousne? Použijte jeden z odblokovacích postupů.

Pozn.: Zakousnutí mě ještě nikdy nepostihlo, tudíž jsem neměl příležitost odblokování zkoušet. Ale mám důvěryhodné zprávy, že to funguje.

Reset čtečky

První krok na vyzkoušení je prostý reset. Na zadní straně Readeru je v horní části spodní poloviny zhruba uprostřed (horizontálně) otvor pro reset. Stačí do něj zasunout sponku a zmáčknout, podobně jako u mnoha jiných zařízení. Po zapnutí čtečky (posunovacím tlačítkem na horním okraji) by Reader měl normálně naskočit. Přijdete ovšem o všechna data v interní paměti.

Reflash čtečky

Může se stát, že jenom samotný reset nepomůže, zvlášť pokud jste byli příliš aktivní při customizaci. V tom případě lze s výhodou využít nedostatku Readeru, kdy při připojení na USB se všechny funkce zařízení zablokují (aneb jak z chyby udělat featuru): Pokud zresetujete čtečku postupem výše a okamžitě poté připojíte Reader USB kabelem k počítači, velmi pravděpodobně se vám podaří zastavit bootovací proces ve velmi ranné fázi. Získáte čtečku, která se hlásí počítači jako USB Mass Storage Device, a tuto čtečku můžete reflashnout na standardní firmware. Tím se zbavíte případných nestandardních modifikací a čtečka by měla normálně naběhnout.

Může se stát, že Updater odmítne pracovat s tím, že se snažíte nahrát starší verzi, než je ve čtečce. Snadná pomoc – rozbalte aktualizační program do libovolného adresáře (je to normální samorozbalovací ZIP, každý komprimační program to zvládne rozbalit) a upravte soubor eBookUpdater/assets/updaterAssets/PRSVersion.dat. To je normální textový soubor, ve kterém je uvedená verze firmware, který se zrovna snažíte nahrát. Stačí ji upravit na cokoliv většího, než je ve čtečce, a aktualizátor zmlkne.

Doplněno 19.8.2009

K dnešnímu dni už mám vyzkoušeno, že výše uvedený trik s připojením čtečky na USB a reflashem firmware skutečně spolehlivě funguje. Postup je přesně ten, co jsem uvedl výše – stačí čtečku připojit USB kabelem k počítači a ona se časem zastaví ve stavu, kdy ji počítač vidí a čtečka čeká, až ji pustí. V tuto chvíli můžete použít oficiální aktualizátor a firmware přehrát. Jediný problém je, že si aktualizátor bude stěžovat, že ve čtečce je aktuální verze a že tedy nic aktualizovat nebude. Ale stačí v PRSVersion.dat napsat cokoliv vyššího, než tam už je, a aktualizátor zmlkne a pustí se do díla. Na svých stránkách jsem zmirroroval oficiální firmware 1.1 s PRSVersion.dat upraveným tak, aby dovolil přepsání libovolné momentálně existující verze firmware – můžete ho tedy použít i pro downgrade britské, francouzské nebo německé verze Readeru (žádné jiné změny v něm nejsou).

Download upraveného firmware v1.1 (16,6 MB)

Podobné příspěvky:

17 Responses to “PRS-505: Zakousnutá čtečka”

 1. avatar pepak napsal:

  Miko76: Za těchto okolností pravděpodobně ve tvém počítači. Zkus jiný USB port, zkus použít USB hub, zkus čtečku zapojit přímo do základní desky. A nezatracuj úplně možnost špatného kabelu, to, že na jednom počítači funguje, nemusí nic znamenat.

 2. avatar Miko76 napsal:

  Zdravím, tak som ju vyskúšal u švagra (Wndows XP) a tam išla bez problémov, takže kábel OK. Ja mám Wistu a mne nejde (pripája-odpája sa). Kde može byť problém?

 3. avatar pepak napsal:

  Miko76: Možná. Nebo USB portem. Nebo počítačem. Nejlepší vyzkoušet.

 4. avatar Miko76 napsal:

  Ďakujem a myslíš že je to tým káblom? Knihy som tam dostal cez SD kartu cez foťák 🙂

 5. avatar pepak napsal:

  Miko76: Na jednom konci USB-A, na druhém USB-mini. Např. PremiumCord USB, A-B mini, 5pinů – 1m.

 6. avatar Miko76 napsal:

  Prosím ťa aký je to kábel.

 7. avatar Miko76 napsal:

  Tak som ju asi ako-tak rozbehal, ale asi mám blbý kábel, lebo keď ju pripojím, tak sa vkuse pripája-odpája a neviem tam dostať žiadne knihy. Mám 32bitový Windows Wista.

 8. avatar pepak napsal:

  Miko76: Ještě jsem neslyšel o případu, kdy by tento postup, správně použitý, nefungoval. Jsi si například jistý, že čtečku flashuješ pod administrátorským účtem? Nestačí jenom UAC, musí to být pravý administrátor. A taky je dobré to dělat ve 32bitových Windows.

 9. avatar Miko76 napsal:

  Keď ju pripojím, tak mi na PC vyhodí tabuľku Protected!! Spustím Updater, vypisuje že inštaluje nový software-a nič. Ten reset nefunguje.

 10. avatar pepak napsal:

  Miko76: Standardní postup je:
  1) Zresetuj čtečku (sponkou nebo tužkou do resetovacího otvoru).
  2) Zapni čtečku.
  3) Okamžitě (ještě než se začne něco zobrazovat) připoj USB kabel.
  Tím by se měla čtečka dostat do režimu, kdy ji počítač vidí, a pak ji jde přeflashovat standardním firmwarem.

  Případně, kdyby tohle nezabralo, tak mám dojem, že po deseti po sobě jdoucích resetech se čtečka sama přepne do záchranného režimu.

 11. avatar Miko76 napsal:

  Zdravím, mám podobný problém. Tiež som ju customizoval až sa zasekla(Updating firmware now…) a ani počítač ju nevidí. Prosím o pomoc. Ďakujem

 12. avatar pepak napsal:

  To je přesně ono – PRS Customizer (resp. Universal Flasher) sice funguje, ale zdaleka ne tak důkladně jako flasher od Sony. Proto je v případě odblokování zakousnuté čtečky potřeba použít Sony flasher.

 13. avatar Marek napsal:

  Aktualizaci firmware jsem před tím dělal přes PRS Customizer, který je i v Macintosh verzi. Ten původní firmware byl ale nějaký divný. Hlásilo to verzi 1.01.01.2680 (nebo něco takového).

  Tak jsem to zkusil dnes v práci přes Windows užívajíc standardního SONY patche a jede to! Zaplať pán bůh. Zítra tam ještě zkusím nalít češtinu podle tvého návodu.

  Díky za pomoc…Marek

 14. avatar pepak napsal:

  No počkej, pokud máš Maca, čím aktualizuješ ten firmware? Postup pro odkousnutí čtečky vyžaduje použití Sony flashovače!

 15. avatar Marek napsal:

  Ani prd, kamaráde. Ať dělám, co dělám, pořád mi to jen naskakuje do modu „Updating firmware now…“ Na pytel je, ze mam doma Mac a flashovaci programek je jen pro Windows. Zkousel jsem stahnout original program pro SONY Reader 600, ale ten nic nevidi. Zacinam mit dost neprijemny pocit, ze jsem tu ctecku odepsal :(.

 16. avatar pepak napsal:

  Nikdy jsem to nepotřeboval zkoušet (naštěstí), ale prý se po deseti po sobě následujících resetech čtečka přepne do nějakého speciálního režimu, ve kterém by ji Sony firmware updater měl umět flashnout.

 17. avatar Marek napsal:

  Mno, tak teď si nejsem uplně jistý, že to funguje vždy. Koupil jsem si od známého Sony reader 505. Během instalace nového firmware mi ta mrcha klekla. Teď se mi tam objevuje po spuštění „Updating firmware now…“ a není boha s tím cokoliv udělat. Počítač sice čtečku vidí, nicméně mi píše !!!Protected!!!, tudíž nemám nejmenší šanci tam cokoliv nahrát. Máte někdo nápad, co s tím?

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php