Jimmy and the Crawler (Raymond E. Feist)

Když jsem se před měsícem díval na Amazonu, kdy přesně že to má vyjít Feistův Magician’s End, závěrečný díl ságy o Midkemii, utrpěl jsem šok: V únoru zcela nečekaně vyšel závěrečný díl série Krondor podle počítačových her: Po úspěšně vydaných Krondor: The Betrayal (Zrada v Krondoru), Krondor: The Assassins (Vrazi z Krondoru) a Krondor: Tear of the Gods (Slza bohů) se série zasekla nedokončená a podle všech zpráv už nikdy dokončena být neměla kvůli nedořešeným autorským právům. A teď si vyjde Jimmy and the Crawler (Jimmy a Plazivec) a já o tom nevím!

Jimmy and the Crawler (Raymond E. Feist)

Označovat sérii Krondor (také Riftwar Legacy) za sérii je možná trochu nadnesené – jednotlivé knihy na sebe v podstatě ani moc nenavazují, což je viditelné zejména v případě prvního dílu. Plazivec tuto tradici ruší – děj v něm přímo navazuje na události ze Slzy bohů, tzn. mladý James, William a Jazhara se vrací z úspěšné mise za Slzou bohů a čeká je náročný úkol, odhalit, co vlastně mají všechny ty útoky a invaze démonů z poslední doby znamenat a co s tím má společného – a co je vlastně zač – ten Plazivec, který se tak najednou vynořil.

Pátrání začíná v nebezpečném Durbinu, čtenářům dobře známého z Královské krve (Prince of the Blood), který by podle všeho mohl být zdrojem, ze kterého zjevně vychází veškeré nitky. Má to jen jednu chybku: V celém Durbinu není po Plazivci, cechu vrahů nebo démonech ani stopy. Kriminálníků je tam dost, to ano, ale zločinecká organizace schopná vyzvat Krondorské Jízlivce nikde. Dokonce ani tradičně zkorumpovaný Durbinský guvernér nevypadá, že by v tom mel prsty. Jamese a spol. čeká dlouhé pátrání.

No, vlastně ani ne tak dlouhé. Vlastně hodně krátké. Pokud jste si zvykli na Feistovu dosavadní tvorbu, víte, že papírem rozhodně nešetří. Plazivec je naproti tomu kratičký – ani ne třetinový proti Vrahům z Krondoru, kteří dosud patřili k nejkratším knihám. Už při spatření tloušťky knihy jsem se začal obávat o to, aby kniha byla důstojným uzavřením série a ne jen epizodkou narychlo splácanou dohromady, aby už konečně dali fanoušci pokoj a přestali se dožadovat nedodaných dvou dílů (původně měla série Krondor pokračovat knihami The Crawler a The Shadow Mage).

Tato neblahá předtucha se bohužel ukázala jako správná. Jimmy and the Crawler víceméně slouží jenom k tomu, aby byla odhalena identita Crawlera a potlačeny jeho pletky, a aby při tom nějak dramaticky zahynula Jazhara (o čemž víme už od Vzestupu magnáta před osmnácti lety). To je v zásadě splněno, ale způsob, kterým to Feist udělal, nepovažuji za šťastný – zejména proto, že už nic jiného ze série vyřešeno není a takové „drobnosti“, jako jak jdou dohromady temní elfové (Zrada), Puštíci, Kašpar (Vrazi), Sidi a Crawler (Slza) atd., už kniha neřeší. Spíš naopak (týká se zejména motivace cechu vrahů a jisté epizody na Durbinských střechách).

Jako bonus dostaneme také počátky Jimmyho špionážní sítě, ale ta je zpracována tak hrozně naivně, že bych o ní radši nevěděl. Dobře, uznávám, že Feistovi už zřejmě připadalo trapné mít v knihách zavedené výzvedné skupiny v plné síle (přinejmenším dvě sítě v Impériu a tři v Chaoswar; vlastně čtyři, když počítám i vrahy), ale zatraceně, Jimmy má být další geniální vrchní špeh, ne moula, který svoji síť buduje tak, že přijde k prvnímu pobudovi, na kterého narazí, a naverbuje ho slovy „Nechtěl bys pro mě dělat špeha. Tady máš peníze.“ Navíc to celé pod pečlivým dohledem Keshanské a vrahovské tajné služby.

Pravda je, že Jazharu a antihrdiny Feist ukončil docela elegantně – zvlášť když si uvědomíme, že to měl dost těžké, když z předchozích knížek víme, kdo přežije a jak. Ale prostě to není ono – jak Jazhara tak Plazivec by si zasloužili lepší zdůvodnění toho, pro co položili své životy.

Celkově hodnotím knihu jako další nešťastné pokračování Midkemianské ságy, která měla skončit Hadí ságou a případné další knihy řešit jako zcela samostatné epizody podobně, jako fungoval Čestný nepřítel (Honoured Enemy) nebo podle mě vynikající Vraždy v LaMutu (Murder in LaMut). Tohle dodatečné doplňování chybějících míst, ať už v podobě Plazivce a spol. (celá série Krondor) nebo závěrečný boj s Bezejmenným a Pugův konec (vlastně všechno od Konkláve stínů včetně dál), nedělá dobrotu.

Podobné příspěvky:

One Response to “Jimmy and the Crawler (Raymond E. Feist)”

  1. avatar Slevomat napsal:

    Kniha byla naprosto suprová opravdu se mi moc líbala. Pěkný závěr :))

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php