Conan the Barbarian – kompletní soundtrack

Dnes se mi splnilo mé největší a nejtoužebnější soundtrackové přání: James Fitzpatrick z Tadlow Music ve spolupráci s Luc Van De Venem z Prometheus Records před několika minutami oznámili dostupnost nové nahrávky ke kompletnímu soundtracku k filmu Conan the Barbarian (Barbar Conan). Hudbu složil v roce 1981 Basil Poledouris a podařilo se mu životní dílo, všeobecně považované za jeden z nejlepších, pokud ne vůbec nejlepší, soundtrack všech dob. A teď si dejte pauzu a rychle si to jděte koupit! Tadlow Music (19 GBP, poštovné v ceně), Screen Archives Entertainment (25 USD plus poštovné), Intrada (25 USD plus poštovné).

Conan the Barbarian - promo

Nikdy jsem neuměl hodnotit hudbu, která se mi líbí, a neumím to ani teď. Nebudu se ani pokoušet vtělit do slov nadšení a obdiv, které k tomuto soundtracku chovám; snad to bude zřejmé už z toho, že od okamžiku, kdy jsem začal soundtracky poslouchat, původní album od Varese Sarabande nikdy ani na vteřinu nezmizelo z pozice toho nejlepšího soundtracku, který znám. Bylo to tak v roce 1995, kdy jsem koupil svůj první soundtrack (pochopitelně Conana) a je tomu i dnes, kdy těch soundtracků mám ke třem tisícům. Nikdy jsem ani na vteřinu nepochyboval o tom, že dva měsíce tvrdé práce, kdy jsem pracně a pomalu kombinoval stopy i jejich útržky ze dvou oficiálních vydání Conana, tří různých bootlegů a dvou DVD, stály za to. Až dnes. Protože nová nahrávka slibuje všechno tohle odsunout do propadla dějin. Král je mrtev, ať žije král!

Pravda, nové CD jsem ještě neslyšel, a ještě pár dní neuslyším (tedy aspoň doufám, že jen pár dní, protože dokud mi Conan nepřijde a já ho nedám do mechaniky, nebudu mít klid). Ale k dispozici už je jedna ukázka, jak to zní, a ta ukázka je nanejvýš povzbudivá:

YouTube. Kdo by to chtěl raději stáhnout, může mému YouTube Downloaderu předhodit tento odkaz. Funguje – to jsem si pochopitelně okamžitě ověřil.

Pravda, měl jsem chvilku obavy. Pár rerecordingů Conana, resp. jeho částí, už se v průběhu let objevilo, a nikdy to nebylo nic, co by se byť i jen blížilo původnímu CD – jakkoliv je původní výkon italských hudebníků všeobecně kritizován, nikdy se ho nikomu nepodařilo překonat. I v úvodu skladby uvedené výše jsem se docela lekl, že to opět nedopadlo dobře – zdálo se mi, a stále se mi zdá, že tam pár taktů chybí. Ale zbytek skladby zaplašil skoro všechny obavy – jestli bude takhle dobrý i zbytek soundtracku, mohu si oddechnout a jen se těšit.

Otázkou ovšem zůstává sbor. V Conanově soundtracku hrají sbory velikou roli a není náhodou, že právě sbory byly největším kamenem úrazu všech předchozích nahrávek – původní partitury se ztratily a nikdy už dnes neví, jaká slova byla původně použita. Na to si ale u Fitzpatrickovy nahrávky budeme muset počkat – video z recording sessions, které bylo zveřejněno, bylo natočeno v jiné části nahrávání, než ve které se nahrávaly sborové party. Stále ještě to tedy může dopadnout špatně. Ale po zkušenostech s předchozími nahrávkami dua James Fitzpatrick (produkce, sběr a rekonstrukce materiálu) – Nic Raine (dirigování) z poslední doby, např. s monumentálním El Cidem, věřím, že to bude výborné.

Aspoň Lokutus, který se celých recording sessions zúčastnil, zřejmě žádné pochyby nepřipouští (viz jeho report z recording sessions v pražském studiu Smečky – to máme fakt kliku, že se nevyplnila Fitzpatrickova obava z roku 2008, že tam studio skončí a nahradí ho bordel).

Zatím nejsou žádné informace o tom, že by byl Conan vydán v nějakém omezeném množství, je tedy šance, že bude k dispozici delší dobu a bude si ho moci koupit skutečně každý. Já bych ale neváhal – kdybyste měli mít jeden jediný soundtrack, měl by to být právě Conan the Barbarian!

(Jediná věc mě mrzí: Přišel jsem o svůj svatý grál. Teď už není v soundtracích nic, v co bych mohl bezmezně toužit a doufat, že se to někdy uskuteční. Leda že by se snad někdo rozhodl znovu nahrát hudbu z Monkey Islandu 2 a 3…)

Podobné příspěvky:

9 Responses to “Conan the Barbarian – kompletní soundtrack”

 1. avatar Gimli napsal:

  pepak: Já bych řekl, že „Discipline of Steel“ může být to „Prologue – Original Version“. Pořadí by sedělo. A kdo ví; třeba Poledouris tu skladbu původně napsal jako prolog.

 2. avatar pepak napsal:

  Taky se mi zdá, ale vzhledem k tomu, že ta skladba je výhradně v české video verzi, tak to chápu, že na ni Fitzpatrick nenarazil. Discipline of Steel mi bude chybět víc, pokud tam fakt není.

 3. avatar Gimli napsal:

  Já mám pocit, že tam zase bude chybět ta skladba, která je jenom v některých (možná dokonce jen v jedné) verzích filmu. Mám na mysli asi minutovou sborovou skladbu, které podmalovává scénu, kdy Thulsa mluví s Conanem o tajemství oceli.

 4. avatar pepak napsal:

  Originální verze ještě nemusí být ta nejlepší. Tak třeba zrovna u Conana byl Poledouris podle důvěryhodných zdrojů velmi nespokojený s tím, co nakonec šlo do filmu. (A mimochodem, pro mě speciálně je naprosto nerelevantní, jaká byla verze hudby přímo ve filmu, protože v drtivé většině případů ten film neznám. Důležité pro mě je, jaká je hudba na CD, a to, co bylo nahráno první a co druhé, to je mi šumafuk.)

  Nová hudba tu není zřejmě žádná nebo možná dokonce chybí (nejsem si jistý, kde je třeba bootlegové Discipline of Steel), ale bude v daleko a daleko lepší kvalitě (podstatné zejména u bootlegového The Gladiator [na nové verzi zřejmě Pit Fights], který je na všech dostupných zdrojích velmi poškozen).

 5. avatar Slimak napsal:

  Ja teda docela nechapu tve nadseni. Pises, ze mas tri tisice soundtracku, tak bys snad mel vedet, ze u nich narozdil od klasicke hudby existuje original – verze, ktera byla pouzita ve filmu. Conana mam napouslouchaneho tolik, ze dokazu jen podle sluchu urcit v nekterych skladbach, jestli se jedna o nahravku z verze of Milan nebo Varese (jiny mastering), takze pochybuji, ze si kdy dokazu uzit nahravku od uplne jinych hudebniku. Navic se zminujes, ze mas i tri bootlegy, ktere podle me jiz vsechnu oficialne nevydanou hudbu obsahuji (navic s minimem zvukovych efektu z filmu). Po porovnani tracklistu techto bootlegu a teto nove nahravky mi nepripada, ze tam te nove hudby bude nejak moc.

 6. avatar pepak napsal:

  Zvyknout si na to, že to bude jiné než to, co znám léta, bude největší problém. Je otázka, jestli se to podaří. Ale stejně je pro mě Conan splněný sen.

 7. avatar Frantisek Fuka napsal:

  Sorry, ale tahle ukazka (zde v clanku) me docela irituje – proste je to v mnoha ohledech JINE, nez duverne znam.

 8. avatar michal zobec napsal:

  naprosto geniální 🙂 normálně mě moc soundtracky k filmům neberou ale tohle je prostě klasika 🙂

 9. avatar pepak napsal:

  Doplnění: Na Screen Archives mají i ukázky, a kdyby nic jiného, tak The Kitchen/The Orgy mě uklidnilo – ne, v této verzi nebude se sbory problém. Spíš bude problém zvyknout si na odlišnosti proti originální verzi, kterou mám důkladně naposlouchanou (Tower of Set mě tedy zrovna moc nevzalo, a v Infidels taky jako kdyby sekunda nebo dvě chyběly…).

Leave a Reply

Themocracy iconWordPress Themes

css.php